Furnizor de irisi si hemerocalisi din Ungaria

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

exact ,chiar vroiam sa spun ca taiati rizomul si gata :p :tavalit:
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

claude a spus:
:rofl: Nu de la mine ai copiat, parca am vazut ca l-a mai comandat cineva pe Photogenic! ;-)
Claude, daca te uiti in tabel, ai sa vezi ca intr-adevar a fost comandat de cineva, adica de mine! :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

sannamaria a spus:
exact ,chiar vroiam sa spun ca taiati rizomul si gata :p :tavalit:
:rofl:

Chasing Rainbows si Photogenic seamana foarte mult, primul fiind parintele celui de-al doilea. Asa ca n-ar fi o problema sa luam fiecare cate unul dintre ei. Dar poate ii are pe amandoi, si impacam si capra si varza! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

:rofl: ai dreptate, se pare ca am avut iar halucinatii. Eram convinsa ca l-am mai vazut pe o lista :p
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Oricum, Claude, colectionarul asta are atatea bunatati, incat sigur nu vom putea sta locului la o urmatoare tura. Chiar avem de unde alege. Nu mai pun la socoteala faptul ca intentioneaza sa-si mareasca colectia mereu. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Bineinteles ca nu ne vom putea abtine, eu acum am reusit sa ma abtin doar pentru ca am o stare de oboseala avansata si n-am reusit sa iau la rand la cautat pe net toate varietatile care nu apar in album :evil: :mrgreen: In plus, cand m-am uitat roata pentru un loc pentru ei, m-am cam apucat de scarpinat in crestet :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Eu nu-mi fac sperante ca-i voi planta in gradina din jurul casei. Am intrat in tarlaua mare, unde am si trandafirii vechi, adica alta boala. :rofl: Am sa-i plantez pe langa ei, din loc in loc, asa, in placuri. Nu stiu ce-o sa iasa din planul meu maret, dar incerc sa visez ca va fi bine.

In legatura cu cautatul prin lista, la mine a fost un pic mai usurel, fiindca o parte se aflau deja pe lista mea de dorinte, si n-am facut decat sa bifez. In plus, aici este inca iarna, n-am avut onoarea sa fac febra musculara ca altii. :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

pai nii trimite acu in primavara asta ? waw ce super ar fii ...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Geo , o sa ne trimita mai spre vara ,dupa ce le trec florile .
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Am stat, m-am gandit, m-am sucit, si trebuie sa spun ca as mai dori inca unul. Treaba e ca, am cam multi peste 400 ft, si ma gandesc sa nu raman cu prea putini. Asa ca am sa te rog, Roxana, sa mai pui inca unul la mine:

Dusky Challenger 400 ft

Multumesc! :rose:

Noroc ca se inchide lista, ca altfel as fi tot pus, pana la livrare... . lol:
 
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

bradut a spus:
Noroc ca se inchide lista, ca altfel as fi tot pus, pana la livrare... . lol:
Stai linistita Dalia , sunt in asentimentul tau :rofl: Am intors lista asta pe toate partile dar mi-am propus un target sa nu depasesc 15 si deocamdata ( lista e la mine :) ) am reusit . Ca un comentariu: am studiat lista ta si vreau sa spun ca se vede ca esti cunoscatoare imi plac foarte mult cei alesi de tine, dar poti sa stai linistita, nu te speria ca nu dau copy paste , in schimb e o sursa de inspiratie pentru o comanda viitoare in cazul in care ma vor impresiona definitiv ( deocamdata e doar o furie) si voi deveni pasionata inversunata.Apropo mi-am dorit un iris galben si am ales Champagne Walz , dar mi-a placut parca mai mult Goldkist ai cumva ceva referinte despre ei? perioada de inflorire, multitudinea florilor , inmultire (rapida), boli?
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Roxana, "cunoscatoare" este prea mult spus. :oops: Eu intentionez de mult timp sa achizitionez irisi, asa ca mi-am facut o lista de dorinte, in functie de site-urile de unde intentionam sa comand. Preturile insa erau cam piparate, asa ca am tot amanat sa ma arunc, in speranta ca se va ivi o comanda mai avantajoasa, pe care sa o facem impreuna.

In legatura cu soiurile, trebuie sa recunosc ca nu-mi plac cele care au culori prea multe, nu-mi plac cele variegate, nu-mi plac cele stridente sau cele care mi se par ca au combinatii de culori obositoare. In principal, cam asta este criteriul. Daca au si ceva premii la activ, e cu atat mai bine, fiindca treaba asta arata ca sunt irisii de nadejde.
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Am uitat sa raspund la intrebarea ta legaa de cei doi irisi: imi place si Champagne Walz (chiar l-am avut pe lista), dar am ales totusi Goldkist, doar pentru ca e mai discret. Asa cum ti-am spus, decizia o iau, in principal, in functie de ce-mi inspira soiul respectiv, iar la Goldkist am vazut multa delicatete. :D
 
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Nu vreau sa vorbim despre premii, nu stiu care sunt criteriile de acordare atata timp cat cam toti ( cel putin din ce am comandat eu si nu numai ) au cel putin un premiu la activ. Nu stiu de ce dar am senzatia ca e cam ca la clasa 1 , toti sunt premianti , de asta nu cred ca e cel mai potrivit criteriu ,cel putin la irisi mai nou aparuti dupa 1988 e la moda. Eu intrebam in ideea de a sti in cat timp, ca si ani ,reusesc sa vad o tufa plina cu cel putin 9-10 tije florale ca in fotografiile de pe divese siteuri, ca de poze singulare ce-i drept reusite e plin . Eu vreau sa vad si culori tari in gradina , nu numai nuante pastel , de exemplu langa un trandafir alb , crem sau roz pal (fara sa dau nume :D )se incadreaza perfect :visator: in viziunea mea.
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Da, si eu am ales culori tari, dar numai intr-un singur ton: adica portocaliu, sau albastru inchis, sau mov, sau roz... ; nu combinatii de culori tari pe aceeasi planta. Eu cred ca si premiile sunt importante, fiindca soiul respectiv este selectat dupa anumite criterii. In legatura cu tijele florale bogate, cred ca se formeaza cam dupa 3 ani un asemenea palc. Eu am in gradina un iris frumos cu alb si albastru (fara nume, luat din magazin, acum vreo 3 ani), care m-a impresionat anul trecut.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

care ati pus vreunul grena grena sa nu mai caut acu ? ca vreau si eu ca parca eu nu pusei la mine nici unu grena simplu ... zice-ti repede sa nu incheiati comanda Roxana pune-mi si mie unu grena simplu ..please please ..
 

bradut

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

Geo, din pacate, eu nu am pus niciunul grena. Poate te ajuta cineva, care-a trecut in lista.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

mai completez cu
Armageddon 400,-
Ask Alma 400,-
Batik 400,-
Bragadaccio 400,-
Brazilian Holiday 800,-
Cannonball 400,-
Champagne Waltz 400,
Chase the Dream 800,-
Copatonic 400,-
Drama Queen 800,-
Ecstatic Echo
French Can-can 400,-
Grape Snakez 400,-
Isn't this Something 400,-
Liaison 400,-
Lovely Señorita 800,-
Naples 800,-
Repartee 400,-
Starship Enterprice 400,-
Supreme Sultan (2) 400,-
gata sper ca nu dublai ca sa ma injure Roxana
waw dupa 2 ore
 

gabrielais

Active Member
Re: furnizor irisi si hemerocalis ungaria

daca nu s-a incheiat lista si nu sar calul, se mai poate adauga si la mine va rog un Goldkist? :oops: :hug: multumesc!
si gata..ca intrec masura :oops:
 
Sus