Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elenafles

Active Member
happy a spus:
Eu am doua fuchsii de anul trecut pe care le-am toaletat si le-am dus la gradina.Cele de la plant-shop le am in balcon neincalzit,au flori si mai stau pana le duc la gradina ,mai jos si exemplificarea:D


Sunt foarte faine mai ales cea albastra :D
 

melimeli

Active Member
happy cea albastra e tare frumoasa :D daca vei avea lastar inradacinat ma abonez :wink:


fucsiile mele sunt afara din 25 martie si le merge super bine ,au frunzulite noi una din ele chiar are si o floricica deschisa :dans:
 

geodezia

Well-Known Member
fuchsii

Draga Amalia cel mai sigur este punerea la prins in banuti de turba dar trebuie sa ai grija cind le muti sa nu iti moara mi s-a intimplat sa imi moara . altfel pui la prins direct in pamint lastar rupt sub nod neaparat sub nod si ar fi bine daca ai avea lastar rupt de la incheietura cu tulpina si pus in pamint afinat nu batut
Draga Carla . un vas mai mare pune-le acum in primavara dar sa stii ca tot pica frunzele si ramine de 30 cm chiar cu tulpina groasa ca la mine . din ce am vazut eu doar cecilia smeyli si Margaret cele 2 clasice pina acum au mers la mine sa le fac copacei .. celelalte gen millenium ,blue angel, mochara merg mai greu . bine a fost si adaptarea la noile conditii . sper sa reusesc sa le dirijez si pe astea
 

Elektra

Member
Mi-am luat si eu 2, la 2 euro bucata{cam care e pretul in ro?}, una e foarte bine, pe cea de a doua am rupt-o cand o indesam in bagaj, mai are cativa lastari deci cred ca dureaza o luna pana o vad iar inflorita :cry: . Sunt extrem de decorative in gradina,mi-as mai lua cateva, cum rezista peste vara?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine in zona mea,de ex.Daca au umbra si sunt udate regulat,nu fac probleme.
 

mymo

Active Member
La mine au umbra si apa dar nu le pot ascunde de scarbele de musculite albe :x
Alta-i umiditatea la tine in zona Iudit.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Probabil.Peste iarna nu am pierdut niciuna.Cea cu floare foarte mare roz deschis,acum are bobocei.
 
Re: fuchsii

geodezia a spus:
Draga Amalia cel mai sigur este punerea la prins in banuti de turba dar trebuie sa ai grija cind le muti sa nu iti moara mi s-a intimplat sa imi moara . altfel pui la prins direct in pamint lastar rupt sub nod neaparat sub nod si ar fi bine daca ai avea lastar rupt de la incheietura cu tulpina si pus in pamint afinat nu batut
Multumesc frumos pentru sfaturi! In banuti de turba am incercat si nu mi s-a prins nimic. Si in pamant direct am incercat si din 20 si ceva s-a prins unul in toamna. Acum, am pus de 3 saptamani aproape alti puiuti. Am achizitionat plantute noi, mi-am imbogatit colectia cu cate ceva nou... Am fost in patria moldoveana a legumelor, ca sa zic asa, la Matca (Galati), si cei de acolo au inceput sa se specializeze si pe flori. Eu mi-as lua concediu sa stau pe acolo sa ''fur'' din secrete si puiuti de pe la ei. Dar mi-a fost de ajuns o zi de stat pe la ei, ca am si cumparat, dar am si primit lastari...

Am primit si sfaturi practice, adica mi-au aratat exact cum sa-i pun in pamant... Intr-adevar, ceva greseam... nu tineam cont niciodata de unde rupeam... Acum am invatat ca trebuie neaparat sub nod. Am ajuns acasa si am pus multi puiuti... Inca arata bine dupa aproape 3 saptamani... Sa vedem cum vor arata pe viitor. Vreau sa imi fac propriile fuchsii, pentru ca sunt preferatele mele! Eu nu prea am probleme cu musculitele, deci ma declar fericita din punctul asta de vedere.

Am satisfactia imensa sa va spun ca primul puiut prins de mine arata minunat in aceasta primavara si vrea sa infloreasca. Maine promit sa va arat poze cu toate, desi nu sunt in floare, dar eu sunt tare fericita ca le am, si mandra de puiutul prins de mine! Uraa!
 

lelia

Well-Known Member
Ce frumuseti ! si harnicute pe deasupra !
Sa-ti traiasca si sa te bucure cu mii de flori !
Prima imi place foarte mult !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus