Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Iudit, am primit si eu de curand un cercelus care seamana cu cel din prima poza. Spune-mi, te rog, face cumva si seminte :? :? pentru ca cel primit de mine parca asa ar vrea :? :? :? Si al doilea este superb :visator: :visator: :visator:
 

valentyna

Member
foarte frumosi,iudit!mi-au mai ramas si mie vreo doi lastari dupa ce caldurile mi i-au distrus pe cei marisori care infloreau. :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic de seminte.Poate face,nu am lasat niciodata florile trecute pe planta ca sa vad asta.
 

dana

Member
De facut seminte fac cu conditia sa le tii afara si sa apara si albinute dar,desi ale mele au stat numai in curte si au facut seminte, totusi nici una nu s-a uscat in asa fel incat sa mai pot si aduna semintele.
Era o chestie foarte curioasa.Lasam florile sa cada de la sine , pazeam de intrusi casuta cu seminte care se forma ( nu de-alta dar mama are obiceiul sa le ciugulesca de pe cracute) si totusi , cand vedeam ca acea casuta este uscata si stafidita si o rupeam , inauntru nu era nici macar o samanta - macar de prasila.
Am facut si pe albinuta , am pupat si florile si tot nimic. :cry:
Si asa pazesc acum ghivecele sa nu le pierd ca daca scoteam vreo samanta viitorul era asigurat :)
 
D

dyayzh

Guest
Fucsia mea a facut seminte. Dar le-am rupt deaorece se inmulteste ff usor prin lastari si fructul oboseste planta la inflorire :wink:
 

Heidi

Member
Iudit, fuchsia ta alb-roz este superba!!!!
Si fuchsiile mele sunt bine, in schimb cea alba nici anul acesta nu a rezistat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos... exista o fuchsie care crese afara insa ii trebuie un mediu destul de specific. Mai mult umbra , umezeala, pamint nutritiv.
Fucsia magellanica se numeste.
Am obtinut ceva semintze si as dori sa incerc sa le impart cu altii sa vedem la cine rezista plantele.
 

calin123

Member
sigur rezista afara ?
cit costa semintele caci as dori sa incerc , am conditiile de umiditate si umbra ,mai ramine cu solul fertil dar fiind o fosta gradina sper sa nu trebuiasca sa-l imbunatatesc pre mult .
 

Roxana

Active Member
eu am niste butasi pusi la inradacinat care au facut musculite albe. acum incerc sa ii tratez cu Mospilan. sper sa reusesc sa scap de ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ati vedea fucsiile lui Iudit ati fi pe jos invidie. :rofl: .Eu m-am ridicat repede ca a trebuit sa vad si alte plante minunate :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus