Freesia

Simona D.

Member
Am primit astazi 4 bulbi de frezie si nu prea stiu cum sa-i plantez :? Am inteles ca se planteaza cam la 5 cm in pamant dar nu stiu cum sa-i asez. Cu partea mai ascutita in sus sau in jos? :D De asamenea nu stiu ce pamant prefera si nici daca perioada pentru plantare e potrivita.
Sunt la prima incercare, please help !!! :)
 

Simona D.

Member
Multumesc Gabiuta :D
Am dat de vre-o 5 ori sa-mi caute si nu mi-a gasit nimic . :)
Se vede ca pe tine te place mai mult sistemul :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Zau ca nu m-am semnat cind am dat cautarea :rofl: :) :rofl:
Dar daca iti este de folos asta e cel mai important.Si tot foarte important este ca ne putem ajuta unii pe altii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Incercati mai multe variante de cautare ca sa obtineti mai multe rezultate (ex. freesia, frezie, freziei).
 

Simona D.

Member
cornelia a spus:
Incercati mai multe variante de cautare ca sa obtineti mai multe rezultate (ex. freesia, frezie, freziei).
Am incercat vreo 5 variante dar mi-a deschis doar Ce plante v-au inflorit si inca vreo 2 subiecte dar care tot nu spuneau nimic despre frezie :?
 

blueheart_d

Member
ale mele au rasarit exagerat de repede. am avut doar vreo doua adormite :) au crescut si degeaba. ai grija ce conditii le poti oferi ca la mine a fost un experiment nereusit
 

blueheart_d

Member
Simona uite aici explicatii de la cineva care a reusit sa aiba grija sa infloreasca fresiile. http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=15
am intrebat-o si eu pe ste cum a reusit si iti dai seama ca eu n-am tinut cont de lumina(poate era mult prea filtrata), apa (le udam cand pamantul era uscat sau cand imi aminteam de ele) sau pur si simplu nu am avut noroc la ele. acum le-am mutat in geam dar se usuca pe zi ce trece.
 

marean

Active Member
Sunt absolut superbe Ste!
Cred ca explozia de culoare si parfum e covarsitoare :wink: !
Sa ai bafta !
 
Sus