Freesia

LadyBug

Well-Known Member
Eu cresc frezii de multi ani si niciodata nu am avut flori de 1 martie, asa cum imi doream tare mult, desi am incercat sa le pun in pamant cat mai devreme posibil, si culmea e ca mai puneam si alti bulbi chiar si o luna-doua mai tarziu si infloreau aproape in acelasi timp. E drept ca anul asta nu le-am fertilizat, insa in alti ani le puneam foarte mult ingrasamant si le prieste, faceau si flori si frunze foarte inalte si multi bulbi-puisori de-a lungul radacinilor mai groase. Intr-un am le-am pierdut pt ca mi-au inghetat, dar am luat-o de la capat si acum nu mai am loc unde sa le pun, incep sa le pun cat mai inghesuite, in PET-uri, ca sa am o intindere cat mai verticala a lor.
Legat de bulbii olandezi si cei de la agrosel, sunt foarte buni si infloresc toti, spre deosebire de cei luati de la polonezi care nu-mi infloreau si nu cresteau deloc in primul an in care ii plantam (cred ca nu aveau tratamentul necesar de 30 grade si apoi de 2-5 grade) insa aproape toti cei olandezi sau marca Agrosel faceau niste viermisori, dar scapam de ei pur si simplu fara sa ii dau cu insecticid, poate de la ingrasamant, iar bulbii-puisori din anii urmatori nu mai au acesti paraziti.
 
Sus