Florile din gradina in 2012

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elianna

Well-Known Member
Foarte frumoase. Cea de sus e aster. E foarte invaziva. Cum o stapanesti? Prima de pe randul 3 cum se numeste?
 

anasstasia

Active Member
Vai de mine, ce frumoasa este acea planta albastra!!!! Cum se numeste, cum se numeste??? Cit este de frumoasaaaaaaaaaa :visator:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
anasstasia a spus:
Vai de mine, ce frumoasa este acea planta albastra!!!! Cum se numeste, cum se numeste??? Cit este de frumoasaaaaaaaaaa :visator:
Aster se numeste.
Happy, o frumusete e gradina ta!! Se vede cat suflet pui in gradinarit :D :clap: :clap:
 

anasstasia

Active Member
M-am linistit. Are nevoie de muuuuulta apa. Cind va fi mama la tara, cu siguranta voi face rost de aceasta planta. Este tare frumoasa.
 

happy

Well-Known Member
elianna a spus:
Foarte frumoase. Cea de sus e aster. E foarte invaziva. Cum o stapanesti? Prima de pe randul 3 cum se numeste?
Este trandafir Parade dupa ce trece de faza de boboc(urmatoarea poza).
Anastasia te pot gazdui la Amara,acolo am gradina.Faci si ceva fizioterapie ;-) Asterul nu cere multa apa,exista multe culori si tipuri.Eu am mov,alb,roz,roz deschis.Iar acestea sunt pitice sau inalte.Imi convine sa fie invazive,sunt foarte cautate florile de albine pentru polen(am 20 stupi printre flori!)
 

elianna

Well-Known Member
Da, stiu ca sunt melifere. Am avut si eu anul trecut si era foarte frumoase, insa nu puteam sapa in jurul lor ca era ca la stup. In primavara le-am smuls ca mi-au invadat toata zona apoi mi-a parut rau. Dar tot au mai iesit vreo 3 fire care le-am cazat intr-un ghiveci mare.
 

elianna

Well-Known Member
Trandafirul mi s-a parut ca e Princess Alexandra pe care il am si eu si care de cand s-a mai potolit caldura, tot infloreste.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asterul nu mi s-a parut setos. Din contra, a rezistat foarte bine vara aceasta. Eu am facut o bordura frumoasa cu aster primit de la Miki toamna trecuta. Am desfacut fiecare radacinuta din manunchi si le-am insirat una cate una, inconjurand o zona delimitata de alei. Intre timp, in mijloc am plantat rosii. :) Nu va spun surpriza avuta peste vara, cand din fiecare radacinuta s-a format cate o tufa enorma, plina de boboci. Cand s-au deschis complet florile, albinele erau in culmea fericirii. Sute de albine roiau de dimineata pana seara in jurul florilor. Noi in schimb, nu ne-am mai putut apropia de rosii. :tavalit:

 

anasstasia

Active Member
Foarte frumoase sint!! M-ai dat pe spate. :clap: Este o veste buna ca nu sint setoase, poate ma incumet mai repede sa cumpar si eu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, ce tare, bordura de aster la rosii :rofl: :rofl: Cat despre albine, mie imi place enorm toamna, cand roiesc la greu pe florile lui, ma bucur ca mai au ceva papica acum, la sfarsit de sezon ;-) Mie imi era cam frica de albine dar am constatat ca nu sutn deloc agresive, daca nu se simt amenintate n-au nici o treaba ;-)
 

bradut

Well-Known Member
Nota 10 pentru bordura de aster, Carmen! :clap: Trebuie sa-l inmultesc si eu pe al meu, fiindca si mie-mi plac bordurile astea. Stau mai rau la capitolul rosii :rofl: , fiindca pe aici, nu se prea fac. Noptile sunt reci.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai cui sa-i treaca prin minte atunci cand l-am plantat, ca asterul este atat de iubit de albine? Si ce zumzaiala era acolo! :rofl: :rofl: :rofl:
Initial zona respectiva era dedicata trandafirilor, iar bordura de aster se potrivea de minune. Intre timp, am primit seminte de rosii de la Horea si neavand alt loc, am pus rasadurile acolo. :) Ce a iesit, ati vazut si voi :rofl:

Irina, asterul infloreste doar toamna atat de frumos. Peste vara, a mai facut cate o floricica dar nu este un comportament normal sa infloreasca vara.

Dalia, sunt atat de simplu de inmultit! La mine fiecare tufa a aparut din cate o radacinuta de 10cm. Toamna trecuta am insirat radacinile la 20cm distanta una de cealalta. Daca iti place cel pitic din poze iti pot trimite peste vreo luna, deja incep sa se treaca florile.
 

carla

Active Member
Sa stii ca e invaziv, de asta se inmulteste din orice bucatica de radacina.
La mine a ocupat fiecare spatiu liber din zona unde era plantat, mi-a intrat si peste niste bujori si nu stiu cum sa-l scot ca sa nu deranjez radacinile bujorului :(
Iar in zona de unde l-am scos toamna trecuta a mai ramas o radacinuta si iar m-am trezit cu o tufa acolo :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus