Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce frumuseti ai tu acolo, Cornelia! Ismene festalis il ai in gradina?
Si ultimul ce e? Pare o varietate de clerodendron...este foarte delicat :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, in ultima poza este Spirea. Anul 3 si se pregateste de cele mai multe floricele pe care le-a avut vreodata. Si mie imi place mult. Ismenele e pus in gradina ca sa nu ma mai chinui cu ghivecele prin balcon dar trebuie scos inaintea brumelor, altfel degera. Caldarusele au fost multe anul asta. Multe si mari. Dar mi-as fi dorit si alte culori nu doar pe acelea. Am mai incercat cu varietatea cu floare albastra dubla (radacina) dar n-a incoltit. Nu stiu ce nu i-a placut.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superbi trandafirii Cornelia..... apropos.. cum se numeste ala care e galben intens si are o tuplina lunga plina de flori ?

Inca nu m-am apucat de trandafiri... da pe masura ce vad la voi... ma tot bate gandul.

La mine delfiniumii se dau in spectacol tot mai mult.... crinii sint inca in asteptarea caldurii... dar cei timpurii au deschis ceva flori....
Au mai inflorit:





 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Maci & Irisi... au mai ramas cite unul razletz, gipsophila incepe sa isi dea drumul:



Crinii isi dau drumul cam greu din cauza ploilor:





Delfiniumii se etaleaza tot mai cu spor:










 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sezonul crinilor isi ia avint odata cu vremea mai calda... Au mai inflorit:



 

popescu gp

Well-Known Member
Avand spatiul gradinii limitat nu pot planta toate florile ce mi-ar placea ,dar ii felicit pe cei ce isi pot perminte acest lucru.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Popescu poti sa ai cateva din fiecare chiar si intr-o gradina mica. Conteaza cum o amenajezi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
De vis gradinile voastre, Bradut si Taia! Felicitari pentru tot ce ati realizat acolo!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus