Floarea zilei (3)

georgiana georgiana

Active Member
gradinar1 a spus:
Dupa cum ti-am tot zis, vino cand vrei tu si taie-ti butasi. Sau macar poate reusesti sa-ti faci timp sa ne vedem la urmatoarea intalnire de grup
nu am venit pana acum, pentru ca nu era vremea frumoasa, dar acum, ca s-a incalzit, e alta treaba ;-) , mi-au crescut si "puii" din seminte
daca intalnirea se va face intr-un week-end, vin cu mare drag, si asa nu v-am mai vazut de mult :hug:
 

Setris

Member
gradinar1 a spus:
Dupa cum ti-am tot zis, vino cand vrei tu si taie-ti butasi. Sau macar poate reusesti sa-ti faci timp sa ne vedem la urmatoarea intalnire de grup
Daca e de unde m-asi inscrie si eu la un lastar :indragostit: !
Foarte frumoase flori pe acest forum, le admir de multa vreme la voi ! Sa va bucure in fiecare zi privirea ! :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Setris, sunt cativa hibi din care as putea taia numai ca in general, cei de la Gommer nu prea ramifica asa ca lastari noi nu prea ai de unde lua. Georgiana stie si ea prea bine si nu se indura ea sa taie din cei neramificati, ca nu e prima oara cand facem operatiunea asta :D
Uite o imagine care exemplifica perfect ce spun eu:

ce sa tai de pe ramurile astea doua???
 

Setris

Member
:( Da imi dau seama, sunt foarte pretentiosi, am dat tarcoale un an de zile la o casa care avea un fitos in geam, intr-un an de zile a facut flori dar nu mi s-a parut sa si ramnifice mai mult decat era. M-am tot rugat sa gasesc propietarul in poarta, dar nu s-a intamplat...fitosul a disparut si ferestrele s-au umplut de orhidee.
Lipsa lastarilor se poate explica probabil prin tratamentele primite...eu trandafirul portocaliu, Classic Apricot, l-am luat din lastarii de la mama, l-am adus la Bv. si I-am dat hormoni pt. a ramane mic (spatiu nu-mi permite sa-i las sa se inalte prea mult )... in urma tratamentului am avut flori cu carul si cresteri minime. La cel vechi ( care a avut cloroza) am avut un singur lastar si acela a lemnificat rapid.
Nu stiu sigur, dar ma gandesc ca si asta e o explicatie . :gandit:
 

georgiana georgiana

Active Member
Setris, eu am pus lastari din hibi de la Gommer la prins si nu am avut succes, asa ca daca iti doresti fitosi, sfatul meu este sa il achizitionezi din strainatate, sau de pe la fetele care vand asa ceva.
Faptul ca nu ramifica foarte mult nu stiu neaparat daca este rezultatul hormonilor, acestia se duc in cativa ani, eu am un gomeros cumparat din 2008 de cineva si pot sa spun ca nu este copac, asa cum se fac cei comuni
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da Georgiana, l-ai ghicit :D, el e.
Setris - daca vrei iti pot da lastari precum ziceam din alti hibi care au lastarit frumos. Cei de la Gommer sunt altoiti, poate asta sa fie ,motivul pentru care se comporta diferit fata de hibiscusii comuni.
 

helen

Member
Sunt noua pe forum, dar nu in ale hibiscomaniei... :D ...boala grea
Ce frumosi sunt hibiscusii vostri!....deea si gradinar :D
sa va bucurati de ei :D
 
Sus