Floarea zilei (3)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce bine arata, Dane! Am vazut ca folosesti ghivece mari, cred ca ar trebui sa le schimb si eu ghivecele alor mei. Ai constatat ca se dezvolta mai bine dupa ce le schimbi ghiveciul?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Ce bine arata, Dane! Am vazut ca folosesti ghivece mari, cred ca ar trebui sa le schimb si eu ghivecele alor mei. Ai constatat ca se dezvolta mai bine dupa ce le schimbi ghiveciul?
Da , se dezvolta mult mai bine , am ales un sol cu o porozitate crescuta , adica de multe ori se usuca ff repede si e bun pentru perioada de iarna ca vara voi avea timp sa l ud mereu

Lastarii sunt mai sanatosi , coroana mai echilibrata si flori mari.

Adina , ce frumos e , stii cumva si cum il cheama ? :clap:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am prins un fel de sol la sac , foarte negru , si ca tot il aveam am facut un test cu 3 parti din el , 1 parte nisip mai maricel , si tot aveam ceva cocos cu perlit in el am zis sa pun un pic si din el cam o parte penteu ca la rehidratare sa fie mai usor stiut fiind ca turba are obiceiul prost sa se desprinda de peretele vasului si sa se contracte

Rezultatul a fost foarte multumitor , am refolosit reteta si acum toti s-au facut mari si frumosi

Mersi pentru nume :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si eu iti multumesc. Am observat de asemenea ca un substrat usor, pufos, aerat si permeabil e preferat de hibi. Koenig-ul si Cairo au la mine astfel de substat, sunt mai "betivi" decat ceilalti, dar se dezvolta cel mai bine.
 

Setris

Member
:? Danero, sincera sa fiu, nu stiu...cred ca este clasic apricot. Toti trandafirii mei galbeni/portocalii provin din acelasi trandafir ( un copacel de la mama )...dar de cand i-am prins la mine fac flori diferite, in functie de varsta, anotimp...si cand zic diferite ma refer atat la numarul de petale cat si culoare.
 

helen

Member
Buna tuturor,

Imi cer scuze daca am postat aiurea, dar este tot legat de hibiscusi si aici vad ca este activitatea intensa.
Un prieten imi aduce din deplasare Osmocote Standard, 5-6 luni. Problema este ca el nu stie exact ce tip mi-a cumparat, pentru ca eu i-am spus ca vreau pentru 5-6 luni si atat....sincer nu stiam alte detalii. Vad ca sunt 2 tipuri:
- Osmocote Standard Exact 15+09+12+2.5MgO+Me
- Osmocote Standard Exact 11+11+18+2.5MgO+Me
Eu vreau sa folosesc pentru hibiscusi. Care dintre astea ar fi cel bun?...ca nu as vrea sa pateasca ceva hibi. :(
(o sa vad eticheta cand il aduce, dar pana atunci macar sa aflu ce este ok pentru ei sa nu fac vreo...prostie).
Multumesc anticipat si la cat mai multe flori!! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Setris a spus:
:? Danero, sincera sa fiu, nu stiu...cred ca este clasic apricot. Toti trandafirii mei galbeni/portocalii provin din acelasi trandafir ( un copacel de la mama )...dar de cand i-am prins la mine fac flori diferite, in functie de varsta, anotimp...si cand zic diferite ma refer atat la numarul de petale cat si culoare.
aha , ok , mersi :hug:
 
Sus