FICUS CARICA - Smochin

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mnedelcu

New Member
De ce nu incearca nimeni sa creasca smochinii in ghivece mari de 80 de litrii(butoaie)? Eu am productii deosebite in fiecare an,iarna ii pastrez intr-o shura neincalzita,iar primavara devreme ii Scot la soare in curte. Marius
 

Floria

Active Member
Bine ai venit Marius printre noi !
Este foarte interesant ce spui tu, chiar am niste butoaie pe care nu le mai folosesc, in toamna asta voi muta smochinii in ele pentru ca iarna trecuta au degerat. Smochinii mei au 3 ani si inca nu am mancat smochine de la ei. M-am gandit de mult timp sa fac asta, insa sunt foarte grei de transportat la adapost, in toamna asta voi cauta ajutoare. Multumesc pentru idee, este foarte bine asa in butoie pentru ca pot fi mutati in functie de spatiul liber si insorit. Sa ne arati si noua fotografii cu smochinii tai si ce mai ai tu interesant in gradina ta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' daca sura-i neincalzita nu-i tot aia, ca si cum ar fi afara, ca temperatura? Practic ar fi doar scutiti de vant, nu? :gandit:
Eu as face treaba asta ca pana la urma nici n-ar fi tare greu de manevrat, exista niste suporti pe roti pentru ghivece mari, odata ce ai instalat buroiul pe unul de-ala il muti usor, doar sa nu ai obstacole gen scari in cale...

In alta ordine de idei, m-a cadorisit Happy in primavara cu un pui de smochin (Multumesc din nou!) si azi sa dau pe spate, nu alta, cand am vazut ca are o smochinuta :eek: Are cam 70 cm planta...Smochina-i micuta, cat o moneda de 1 ban, asa ca miram-as sa o mananc la toamna, da' am ramas tare surprinsa
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mnedelcu a spus:
De ce nu incearca nimeni sa creasca smochinii in ghivece mari de 80 de litrii(butoaie)? Eu am productii deosebite in fiecare an,iarna ii pastrez intr-o shura neincalzita,iar primavara devreme ii Scot la soare in curte. Marius
simplu , sunt grei :D

dar este solutie pentru ghivece de 50 l , cu compost pe baza de turba care la uscare e destul de usoara
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus