Euphorbia trigona

albela

Active Member
Planta mea (aceea de care intreba Roxana acum o jumatate de an :oops: ) e la birou, o tin numai in interior la caldura, o ud o data pe spatamana si ii merge super, creste puternic de a trebuit sa o tund ca ajunsese la tavan. Partile tunse le-am pus in apa si au facut radacini la urgenta. E o planta comoda si simplu de ingrijit.
 

rodica05

Member
Se poate inmulti la fel de bine si direct in pamant, dar sa fie substrat nisipos si ceva mai multa apa decat la alte plante suculente - Euphorbia vrea apa!
O singura specificatie insa: Euphorbia la taiere lasa un lichid albicios care trebuie spalat foarte bine si lasat butasul pe ziar sa i se usuce rana. Dupa aceasta operatie poate fi pus la inradacinat fara probleme. E bine ca butasul sa fie putin lemnificat.
 

daisy111

Active Member
Cea pe care ma chinuiam sa o prind mi-a murit :cry: Am facut asa cu mi-ati zis,am lasat-o afara cam 2zile si azi am vrut sa o bag in pamant si am gasit-o asa moale si flescaita,scuzati-mi expresia :oops: ,ca si cum ar fi degerat,dar nu avea unde sa-mi degere :cry:
 

gino

Member
Exista o Euphorbia trigona cu trunchiul rosiatic si cu frunzele la fel.
Este foarte decorativa, desi seamana foarte bine cu cea clasica.
Are cineva o astfel de Euphorbia ?
 

anne`mary

Member
buna. Am si eu o euphorbia, dar nu trigona ci euphorbia enopla. Indraznesc sa pun intrebarea mea aici ca sa nu deschid un topic nou. Cand am cumparat euphorbia enopla, avea tepii rosii. Acum, la 2 luni dupa, tepii s-au inegrit. Pamantul e special pentru cactusi, sta la geam in balcon (pozitie S-E) si o ud o data pe saptamana. Am facut ceva rau? E ceva inneregula cu schimbarea culorii sau exagerez eu?
http://picasaweb.google.com/anne.mary24 ... 6668748018

Nu stiu daca se observa foarte bine, dar credeti-ma pe cuvant: s-au innegrit tepii.
 

anne`mary

Member
gata, am aflat. Noroc cu Gino care m-a lamurit dar postez si aici raspunsul ca poate s-a lovit sau se va lovi altcineva de problema asta. In realitate, innegrirea tepilor nu e o problema. Se datoreaza soarelui. Mi-a spus Gino ca asta e in realitate culoarea normala a tepilor si nu culoarea pe care o au ei in florarie, sera etc.
merci Gino :D
 

Alina L.

Member
Am avut si o Euphorbia trigona caruia odata pe an ii cadeau toate frunzele si o scoateam pe hol deoarece ii dadeau mult mai repede altele fiindca avea mai mult aer insa acum 2-3 luni cand i-au cazut toate frunzele si am dat-o pe hol a disparut fiindca am niste vecine foarte strangatoare :| . Si asa am ramas fara .
Am vazut pe net niste poze foarte frumoase cu o Euphorbia trigona rubra , are cineva ? ( e rosie )
 

Roxana

Active Member
Euphorbiei mele i-au cazut frunzele si nu au mai crescut altele, iar unele ramurele sunt galbene :( De curand am vazut ca sunt pietricelele de la suprafata pamantului sunt niste musculite negre are zboara si in jur. Sa fie de la planta?
 

Alina L.

Member
Scoate-o din pamant sa vezi cum se prezinta . Ai udat-o cumva prea mult ? A mea nu se ingalbenea , doar frunzele se ingalbeneau si cadeau insa ii cresteau inapoi si odata cu ele si lastari .

Acum am una micuta , un lastarel , insa vad ca ii merge bine , ii da frunzulite noi in varf .
 

Roxana

Active Member
frunzele s-au ingalbenit, au cazut, dar nu au mai crescut altele. la cat timp ar trebui sa o ud?
 

Alina L.

Member
Eu o ud cam de 1-2 ori pe saptamana , daca ploua sau e innorat nu o ud deloc .
Daca nu are alte probleme ci doar caderea frunzelor , nu e grav fiindca o sa creasca ele . Eventual muto undeva unde are soare din plin .
 

Roxana

Active Member
da, asa si eu. o sa incep sa mai raresc si fertilizarile, cred ca sunt cam dese....o data pe saptamana. Asta sa zic ca ar fi cauza ingalbenirii plantei, dar oare de ce nu mai face frunze noi? Ultimele frunze le-a avut in toamna, apoi au cazut si nu a mai facut altele.
dar acele musculite dauneaza plantei?
 

Alina L.

Member
E ingalbenita la baza ? Ar fi trebuit sa faca frunze de atunci . Cat de mare e ? Eu anul asta nu le-am fertilizat deloc pe niciuna din plantele mele si nu am avut probleme cu ele . Pune o poza cu ea .
 

Roxana

Active Member
plantuta are cam 30 cm si pe una din ramuri este (de jos pana aproape de varf) o dunga galbena pe care sunt niste pete micute maro.
am facut si o poza (dar nu se vede f bine):
 

Alina L.

Member
Cel mai bine ar fi sa ii schimbi pamantul poate asa scapi si de musculitele de care ai zis si sa tai partea aia galbena . Nu o mai feriliza o perioada .
 

Roxana

Active Member
asa o sa fac. multumesc. :*
vad ca doar una din ramuri este galbena. sper ca daca o tai sa nu mai apara aceasta problema.
 
Sus