Euphorbia trigona

cornelia

Fondator
Membru staff
1. Mflorian:
Euphorbia trigona
A fost un pui de 15 cm. Nepretentioasa, s-a dezvoltat continuu, spre bucuria mea. Este frumoasa, toata lumea o admira dar...
are tepi si un latex iritant si are peste 50kg, imediat ajunge la tavan, pe usa aproape ca nu o mai pot scoate, are radacini firave (este cam instabila) si CONTINUA SA CREASCA!!! Ce ma fac peste un an-doi? Dar peste zece?
Vorba inteleptului: Ai grija ce iti doresti, s-ar putea sa ti se indeplineasca.

2. Corina:
Incearca sa o tunzi. Se poate, si lastareste bine dupa tuns. Schimba-i forma si incearca cu baza poate i se mareste stabilitatea.

3. Cornelia:
Am cumparat si eu din piata o plantuta mica, de vreo 10 cm. Dar ce-o sa ma fac peste cativa ani cand o sa se faca mare ....

4. LucianVlad:
Palnta asta infloreste in mediul sau natural?
 

Crengutza

New Member
Am si eu o astfel de planta,dar nu stiam cum se numeste pana am"scotocit"prin galeriile afisate de voi si va multumesc pentru asta.
Va spun ca am luat-o de pe casa scarii(ca sa nu zic furat-o)dupa ce vecinul meu a decedat,D-zeu sa-l odihneasca!
Ar fi mai bine s-o duc inapoi pe casa scarii?Mie mi-e foarte draga si am pus-o intr-un colt in bucatarie si a ajuns deja la pervazul geamului.O deranjeaza oare curentii de aer?Sa-i mai tai din inaltime?Ce ma sfatuiti?Acum,daca v-am descoperit,sper sa nu fiu stresanta cu intrebarile...
 

rodica05

Member
Bine-ai venit, Crengutza!
Despre trigona ta:
daca-ti place planta, pastreaz-o :wink:
Euphorbiile, dintre suculente, prefera locuri insorite, dar nu plin soare.
Indicat este sa-i asiguri un substrat nisipos. Cat despre "tunsoare" ar fi bine daca ai posta o foto, sa vedem daca are nevoie de "freza noua".

Rodica
 

Crengutza

New Member
Multumesc,Rodica pentru sfaturi.
Imi pare rau,nu am aparat.Si chiar de as avea,nu ma descurc sa pun poze aici.Ma depaseste.Mai spune-mi te rog cat de des trebuie udata.
 

rodica05

Member
Pamantul trebuie sa fie uscat bine intre doua udari. In functie de mediul unde o tii, iti faci singura un program de udat:
- daca temperatura este ridicata, dar uscata, o poti uda la 2-3 zile;
- daca temp. este ridicata, dar umeda, maresti perioada dintre udari;
NU se uda din octombrie (cand temperatura nu se ridica la mai mult de 10 grade peste zi), pana-n martie.
Tuturor plantelor le trebuie o perioada de pauza, pentru o buna dezvoltare si o inflorire abundenta. Suculentele (si cactusii) au, in general, nevoie de perioada iernilor sa fie in pauza totala (indicata in special pentru a nu le putrezi radacinile).

Rodica
 

Crengutza

New Member
Multumesc ca ai rabdare cu mine.
Dar eu nu inteleg cum e cu perioada de repaus.Afara scade temperatura,dar la noi in apartamente incepe caldura caloriferelor.Si tot vreo 20 de grade vor fi...Nu stiu cum sa procedez.Sa raresc udarile si asa?
Mai raspunde-mi macar acum si nu te mai sacai.Te rog.Si iarta-mi insistenta.Multumesc.
 

rodica05

Member
Ca sa ii asiguri perioada de repaos, nu e de-ajuns doar sa nu ii dai apa, va trebui sa o tii undeva unde are o temperatura, in jur de 5-10 grade noaptea.
Asa ca e bine sa o tii undeva intr-un balcon inchis.
Cam asta e cu perioada de repaos.
Daca mai ai nelamuriri -> sacaie-ma, de-asta sunt aici! :)

Rodica
 

Crengutza

New Member
Am inteles....
In balconasul meu de 60 cm.latime nu am iarna 10 grade,cred ca nici 5,caci nu e incalzit,desi e inchis.Am pus totusi un termometru de camera,sa vedem.Deci asta e explicatia ca plantutele mele nu sunt asa frumoase ca ale voastre...conditiile din timpul iernii...de unde repaos,caci ele saracutele sunt sufocate de caldura. :(
 

Roxana

Active Member
Euphorbia

Si eu am o Euphorbia trigona pe care o tin inca pe balcon. Din cate am inteles eu de aici, trebuie sa o las si peste iarna tot acolo. De cand nu trebuie sa o mai ud? (pe ea, cactusii si celelate suculente)
 

Crengutza

New Member
Roxana,intra in Boli,daunatori,factori de mediu si acolo intri in Udarea plantelor(pag.2) unde myosotis explica foarte frumos cum e cu udarea plantelor si de unde am invatat si eu lucruri folositoare.
 

Crengutza

New Member
Cu multa placere.
Putin mai sus mi-a scris si mie Rodica de cand nu se mai uda,din octombrie.Norocul tau ca ai unde sa le tii la "iernat".La mine in balcon iarna e mult prea rece si nu vreau sa risc.Iar in apartament e caldura si aer uscat.
 

rodica05

Member
Nu te ingrijora, Crengutza, nici balconul meu nu este incalzit peste iarna si totusi iarna nu am nici o pierdere fata de vara...
Am balconul inchis "clasic", nu termopan si totul e ok. E-adevarat ca in noptile foarte friguroase, mai deschid usa de la sufragerie, dar atat.
Am vrut sa-ti mai spun ca o pozitie sudica (cu soare pana la ora 14:00) este cea indicata.

Rodica
 

daisy111

Active Member
Ma ajutati si pe mine?De cca o saptamana si jumatate am primit si eu un pui taiat dint-una mare si am pus-o in pamant,am udat putin si l-am scos pe balcon(nu e frig,seara e putin mai racoare dar am acolo si alte flori ce le merge bine),si la cateva zile bune nu stiu de ce s-a muiat baza si a cazut intr-o parte :( L-am taiat unde era muiat tot si l-am bagat din nou in pamant,dar fara sa-l mai ud si azi cand m-am uitat la el am vazut ca iar sa muiat pe o suprafata mult mai mare,se intinde spre varf. :cry: Ce sa-i fac sa nu-mi moara si sa il prind?sa-l bag in casa unde e cal de la calorifer?sa-l mai tai?Va rog cu un raspuns :(
 

Sash

Active Member
Eu l-as baga in casa la caldurica, as curata bine baza - sa ramana numai tesut sanatos si l-as pune in pamant de cactusi fara sa-l ud prea tare... dar vorbesc mai mult din intuitie decat din experienta ca n-am mai ingrijit unul de acum vreo 10 ani cand avea mama unul.
 

ghia_don

Active Member
Mai bine scoate-l din pamint, taie pina la zona sanatoasa si lasa-l citeva zile intr-un loc uscat sa se vindece rana...abia apoi planteaza-l dar fara sa-l uzi vreo doua saptamini....Parerea mea :wink:

Mai multe si mai bune iti va spune Rodica
 

daisy111

Active Member
Va multumesc de raspunsuri :* Acum sa vad cum se comporta ca o sa-l tai maine si apoi il tin putin asa si o sa-l plantez din nou,dar il bag in camera....dar e problema ca au dat drumul la calorifere si e asa de cald de mori,curg apele pe tine :nu-mi_place:
 

Sash

Active Member
E cactus, ma indoiesc ca o sa sufere de caldura :D Are dreptate ghia - tine-l un pic "la uscat" inainte sa-l plantezi.
 
Sus