Erica darleyensis

mirela06

Active Member
:( Asta este . Anul acesta au intrat in vegetatie si iar a dat frigul in ele.Astfel nu au avut cum sa fie pregatite. :cry:
 

mirela06

Active Member
Am crezut ca nu vor scapa de frig si zapada aia enorma, dar vad ca cele 3 ericute ale mele dau de zor cu infloritul :) , chiar daca-s cam ”ciufulite” din iarna :rofl:
 

ghia_don

Active Member
adrianam a spus:
Si eu am luat o erica roz de vre-o saptamana.
Intentionez sa o pun in acelasi vas cu rhododendronul pentru ca sunt amandoua acidofile, si eventual o campanula carpatica alba si doua primule.
Cred ca nici nu au loc toate in galeata pe care le-am rezervat-o. :)
adrianam a spus:
Am mutat cam pe 1 aprilie erica intr-un vas mai mare pentru ca ii dadeau radacinile pe afara.
Are inca flori si este plina de muguri tineri, de un verde crud. Arata splendid. :)
carmenn a spus:
se poate lasa Erica afara iarna ?
mi-am cumparat azi una, si asa mi s-a spus de la magazin, insa mai bine sa mai verific :)
adrianam a spus:
Pai daca n-are zapada, nu se simte bine! :D

Creste, dar mai mult pe orizontala, pe verticala nu prea.
Si are nevoie de pamant acid, cred ca in zonele de munte i-ar place mai mult.

Tufele de erica plantate anul trecut pe cateva spatii verzi din oras, au rezistat eroic verii secetoase. Acum insa nu arata prea grozav, desi ar fi trebuit sa fie in perioada de glorie.
gabiee a spus:
am si eu 2 erika
una a stat deja 2 ierni afara , acum are boboci , si infloreste prin noiembrie - decembrie , si tin florile pana in primavara
cealalta am cumparat-o de vreo luna gata inflorite si deja incep sa se usuce florile , parca nici frunzulitele nu mai au culoarea verde ci incep sa se vestejeasca ,
am mai avut una anul trecut tot asa cumparat prin septembrie - gata inflorit si nu a rezistat iernii , primavara era tot uscata
alfa a spus:
Eu am Erica darleyensis. Am avut-o anul trecut toata iarna in jardienera la fereastra. Afara. A si nins pe ea,dar putin. Practic a fost foarte putin protejata. Dar a inflorit candva pe la inceputul lui februarie. E superba!!! De atunci sunt indragostita de ea.
In primavara am dus-o la munte. In august ii se formau deja bobocii. Cred ca va fi din nou superba :visator:
melimeli a spus:
daca este in ghiveci eu cred ca poti sa-l pui afara :) ii va merge bine :wink:
eu am trei erika :D
una alba de 3-4 ani
si doua roz nuante diferitede 2 ani cred :gandit: niciodata nu retin cand ii cumpar :rofl:
poza asta e din primavara :) se vad toate cele tri erikaceea alba si ceea roz inchis au inflorit a treia anu asta nu :(
si inca doua poze facute undeva in iunie cred :)
..
mirela06 a spus:
Chiar asa. F. frumoase.
Am si eu 3. Nu le-am mai facut poze, dar pot sa va spun ca au cam crescut.Am crezut ca ramin mici, dar vad ca se chinuie sa se mareasca. Nu mi-e de alta , dar imi strica dizaineria :rofl: Ca sa nu-si faca de cap, ce a crescut peste masura... le-am ”frezat” :rofl: Daca vad ca nu am ce face, voi cauta sa execut niste mutari :rofl:
Elf_a a spus:
de aceea am si intrebat,am incercat sa tin in casa si in balcon erica:desi niste prieteni danezi imi spuneau ca ei le tzin in gradina sau in jardiniere pe terase si ca la craciun au ferestrele impodobite cu erica
de vreo 2 ani am pus erica in gradina,iar anul trecut am avut bucuria sa-i gasesc locul perfect-la sud,in plun soare si cu scoartza jur imprejur(cand au fost geruri mari am acoperit-o cu crengutze de brad
mi-a facut bucuria sa infloreasca pana prin iunie
acu o ia de la capat vad
 
Sus