Erica darleyensis

mirela06

Active Member
Una dintre ele, de asta toamna a inceput sa faca flori. Vad ca i-au ramas si comtinua sa faca. Ce-i rau ca iarna nu-i trecuta :(
 

Edelweiss

Active Member
La a mea ii cad frunzele ca la brazii de Craciun uscati :(
Era cum trebuie cand am luat-o, acum...a dat coltul.
 

alfa

Active Member
Las-o in pace. Sa-i dai apa rar de tot, odata pe saptamana ii ajunge. Cele pe care le-am gasit eu la Brico erau innecate de apa. Poate de aia da si a ta coltul. Sper sa-si revina :( .
 

mirela06

Active Member
Nu vreau sa te intristez, dar majoritatea, daca sunt la frig si mai ales in ghivece, nu au adapostul pamintului de gradina si riscam sa le inghete radacinile.
Bago-n casa. Poate ca la caldura da semne ca-si revine.
Crezi in ea, tunde-o si da-i ceva ingrasamint, sau controleaza sa vezi daca are crengutele flexibile sau nu, pina unde duce uscaciunea si de acolo indeparteaza ce-i rau.
Mai mult nu stiu ce poti sa-i faci.
Sa dea Dumnezeu sa ai noroc. :D
 

Edelweiss

Active Member
Crengutele sunt flexibile dar cad acele si florile dupa ce s-au uscat. Nu au cum sa inghete in balcon.
 

Blitz

Active Member
Eu am laut ERICA de la un supermarket, ca tare imi placeau. Am luat 2 ghivece si le-am pus imediat in gradina. Asta a fost prin octombrie. Una s-a prins, alta nu.

La "culcatul" gradinii, prin noiembrie, am mutat-o pe cea care nu s-a prins in alta parte, e tot acolo, nu da semne nici de viata, nici de moarte. Pe cealalta, intr-un moment de prostie, am separat-o si am replantat partile in locul celei care s-a prins, respectiv in locul celei care nu s-a prins. Istoria s-a repetat: din nou am o planta care pare ca ii merge, exact acolo unde s-a prins prima oara, iar in locul celeia care "s-a dus" am o chestie care nu as spune ca este moarta, dar nici vie nu pare. Seamana deja a teoria chibritului :wink: :wink: :wink:

Nu ma pricep, dar am capatat rabdare. Mai vad eu in primavara ce se intampla...
 

Edelweiss

Active Member
mirela06 a spus:
Nu vreau sa te intristez, dar majoritatea, daca sunt la frig si mai ales in ghivece, nu au adapostul pamintului de gradina si riscam sa le inghete radacinile.
Bago-n casa. Poate ca la caldura da semne ca-si revine.
Crezi in ea, tunde-o si da-i ceva ingrasamint, sau controleaza sa vezi daca are crengutele flexibile sau nu, pina unde duce uscaciunea si de acolo indeparteaza ce-i rau.
Mai mult nu stiu ce poti sa-i faci.
Sa dea Dumnezeu sa ai noroc. :D
Mirela, multumesc de cuvintele bune :D Nu ma intristezi cu ce spui, dar parca se rupe o bucata din suflet. Nu pot face nimic si ma doare...asta e...poate am noroc :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
si totusi poza nu o reda atat de bine, in realitate e superba, e o pata de culoare cyclam in rocarie, o vad de la etaj :)
 

melimeli

Active Member
cel alb imi infloreste de vreo 2 luni :D
mai am doua nuante de roz care nu infloresc :cry: desi sunt la mine de 3 ani,anul trecut au adus cateva floricele :( oricum foarte putine :cry: nu siu de ce :nu stiu:
 

mirela06

Active Member
Pai da Meli, ca ale tale-s mai fermecate, mai de Timisoara :rofl:
Ale mele acum fac flori ca na...au stat pina acum o saptamina sub zapada. Sunt mai de Severin :rofl:
 

mirela06

Active Member
Imi pare rau :(
La mine altele au patit=o.
Vad ca si camelia este cu frunzele maron-brun. Cred ca-i compromisa. Atita zapada ce a acoperit-o cred ca i-a facut ceva :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am doua in gradina si par a fi ok.
Sa stii ca si camelia mea cred ca nu a supravietuit...din pacate :(
 
Sus