eremurus, eucomis, cyclamen, incarvillea, etc... in gradina?

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De frica sa nu patesc asa i-am si pus in jardiniera :D .Sa speram ca se inmultesc repejor :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai si eu i-am avut intr-un ghiveci separat, dar..nu a iesit nimic :(
am cautat sa vad daca mai sunt...si :? au disparut :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
da pe mine, cornelia!
:rofl:
au si nume frumos in engleza. foxtail (lily).
:rofl:

eu is curios daca are cineva asa ceva in gradina, daca i-a facut flori si daca chiar rezista peste iarna...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eremurus am eu in gradina. am plantat acum 2 ani, toamna, 2 rizomi. Primavara trecuta au rasarit, dar flori-ioc! Am presupus ca din cauza ca nu au avut suficient soare, erau in semi-umbra. In primavara asta i-am mutat la soare, frunzele s-au dezvoltat bine, dar tot n-au inflorit. M-am gandit ca din cauza ca i-am mutat cand intrasera deja in vegetatie. Asa ca le mai dau o sansa pentru anul viitor! :mrgreen: deci de rezistat, rezista iarna afara, din moment ce ai mei au trecut peste iarna geroasa care a fost.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si ai mei sunt bine mersi in gradina. I-am plantat in toamna trecuta. Insa nici urma de flori. Poate la anul.

Deci de rezistat, rezista iarna afara ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Revin cu noutati despre eremurusii mei...au tije floraleeeeee....fara numar :rofl: zau, nu biruiam sa le numar! S-au dezvoltat grozav in primavara asta, nici nu mai credeam, ca i-am si plantat intr-un pamant mai nenorocit dupa ce m-am enervat pe ei. Mai pe seara le fac poza si vi-i arat.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si la mine, a rasarit unul singur (din 2) si are tija florala. Astept sa ii vad florile, pt ca bobocelul are o forma tare ciudata :rofl:
Este a doua iarna pe care a petrecut-o direct in gradina.

Claude, abia astept sa ii vad pe ai tai. Cate radacini ai pus in pamant?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iata incapatanatii de eremurus, de 3 ani astept dupa ei. Sunt 6 plante in total, iesite din doua radacini initiale, iar tije florale sunt 9, le-am numarat!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Super! Ai tai chiar s-au inmultit! Sunt foarte curioasa cum vor arata infloriti, sper sa ai macar 2 culori diferite :D

La mine dupa 2 ani a iesit o singura planta cu un singur bobocel. Dar tot sunt incantata! Au avut o evolutie tare ciudata. Anul trecut am confundat frunzele cu ale altei plante, eramurusul nu a iesit deloc din pamant. Asa ca era pe lista decedatilor. Iar acum mi-a facut o surpriza neasteptata.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu voi avea 2 culori diferite, ar trebui sa fie galben, daca e ceea ce am cumparat. As fi vrut sa mai cumpar, pe urma, da' dupa fitele ce le-au facut astia am renuntat. Cred ca nu le place nici sa fie deranjati de la locul lor, asa ca ai mei or ramane paznici la capsuni multa vreme, ca acolo ii izgonisem, la capatul parcelei cu capsuni :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Asa le trebuie, daca sunt fitosi! :evil:
Al meu nu stiu ce culoare este. Eu am luat un mix de culori si nu stiu ce a supravietuit.
 

elipopa

Active Member
incarvillea mea nu am mai gasit-o in toamna sa o scot si am zis ca a putrezit si supriza, a rasarit, nu stiam ce o fi frunzele alea crete care ies din pamant, mi-am adus aminte ca acolo am plantat-o anul trecut :dans: :dans:
am avut doua bucati si pe nici una n-am mai gasit-o in toamna, cealalta nu se arata, dar sunt bucuroasa ca macar una s-a salvat!!
 

ghia_don

Active Member
Adica vrei sa spui ca au rezistat in gradina? Ce bine...nici eu nu le-am mai gasit in toamna, poate vor iesi si la mine :D ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A inceput sa isi deschida florile eremurusul meu. Este un galben verzui:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Arata super eremurusul ... is curios cum arata tija cu toate florile deschise...;-)

 
Sus