eremurus, eucomis, cyclamen, incarvillea, etc... in gradina?

fixpix

Active Member
hello.
ma tot uit pe site-u de la kertimag
http://www.spalax.hu/index_r.php?page=m ... &menuid=39
si ma tot intreb cam ce ar putea merge in gradina, fara munca silnica de scos toamna, etc...
si am o DROAIE de intrebari.
asadar:
1. eremurus merge in gradina? rezista iarna?
2. idem eucomis
3. idem incarvillea
4. idem cyclamen (asta cica pe la umbra)
5. anemonele de caen... astea rezista? fac tufe mari? ca la 10 bulbi/rizomi per pachet....daca se dezvolta mult... mai bine le iau mixte... sau care e idea? adica o sa am nevoie de cate 10 ca sa faca "impresie" sau si asa mixte arata bine???

Cam astea is intrebarile. vreau doar sa stiu daca cineva le are si le-a tinut afara peste iarna si au rezistat.
Nu vreau linkuri, ci experiente personale :)
ca ma bate gandu sa mi le iau...si nu vreau sa dau kix.

MERRRRSI
:mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Cu anemonele n-o sa ai probleme iarna, la mine acum au boboci, sint plante rezistente.
Eu am mai multe culori si arata cam asa cind infloresc
Cu incarvillea am dat-o in bara, chiar daca a fost minunata in gradina, inspre toamna a putrezit in pamint...probabil n-a fost destul de drenat pamintul. Vreau sa repet experienta cu ea, asa ca imi voi lua din nou anul acesta. Si in informatiile despre ea am inteles ca rezista la temperaturi scazute, dar trebuie protejata.
 
A

Anonymous

Guest
fixpix-buna,te mai dai cu tramvaiul ? :rofl: ...iti multumesc pt adresa de site noua (Kertimag),eu n-o stiam.Te rog daca mai detii chestii din astea de prin zona nu ezita sa le postezi.Orice informatie este valoroasa,chiar daca citesti numai un articol,bine scris,despre insamintare.Omul (nu blonda) cit traieste invatza.!
By.
 

fixpix

Active Member
da ghia. o sa incerc si eu... ce sa fac?
:D

mihai... pai la furnizori...apar multe site-uri cu...furnizori.
de kertimag stiu de la iudit :)
 

jkati

Member
Am eremurus in gradina de cativa ani. Sta f.bine peste iarna.Primul an s-ar putea sa nu infloreasca, dar lasa-l in pace ca anul urmator va inflori sigur.
 

fixpix

Active Member
mersi kati. da, eremurus arata fain - cel putin in poze... asa portocaliu sau galben...

eucomis... nah... e si el olecutza special... dar daca zici ca nu rezista, mai bine iau mai multi eremurusi :)

LOL
 

fixpix

Active Member
nush ce bai are....am pus 3 eremurus in gradina... inca imediat dupa intalnirea de la CJ. dar... nu a rasarit inca nimic. hm...

incarvillea toate 4 se dezvolta frumos si acuma sunt cu flori. si albe si roz.

YUPPY!
 
A

Anonymous

Guest
Re: eremurus, eucomis, cyclamen, incarvillea, etc... in grad

incarvillea-azalee de gradina nu ierneaza in gradina,se scoate se pune in ghiveci in pivnitza si se replanteaza primavara urmatoare dupa ce se aseaza vremea,ca si daliile si gladiolele
(io am plantat-o sambata trecuta cu lastari de 20 cm)
cu anemonele n-ai probleme
de ciclamele alea mici salbatice ce sa zic,in croatia cresc in lastarishuri puzderie,in romania n-am auzit
(oricum zona ta e mai calduroasa decat snagovu,potzi incerca) sunt plante care le place racoarea
de eucomis stiu ca se scoate toamna dupa inflorire si se replanteaza
cam atat stiu io
ps am vazut abia dupa ce am raspuns ca e de mult,scuze
 

albela

Active Member
Mai bine mizai pe eucomis decat pe eremurus. Eu am pus 2 bulbi si au crescut frumusel. Mare lucru ca nu rezista iarna afara.... oricum am de scos la toamna pesta 100 de bulbi si rizomi, ce mai conteaza doi in plus :rofl: .
 

fixpix

Active Member
asa o fi albela. da io vreau ceva ce ramane in pamant. amu nu stiu ce au. ca i-am plantat shallow...adica mai la suprafata. si au doua chestii de unde cica ar da tulpina. frunzele... da de mai bine o luna nu face nimica!!!
in fine... nu stiu. apa ii dau. da poate chiar prea multa...
vedem noi ce si cum :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Calin, ce ai facut cu Eremurus? au mers?
am si eu 2 rizomeii si nu stiu cum sa procedez cu ei :)
 

fixpix

Active Member
eu i-am pus in primavara in pamant. cred ca prin aprilie???
nu le-a mers bine deloc. nici nu stiu cum ar fi trebuit MACAR frunzele sa arate!!!
nu a iesit nimic. a si fost seceta. dar le-am pus apa tot timpul cand udam prin jur. ma luam dupa betele puse.
apoi tot dadeam pamantul la o parte. se vedeau rizomii cu caciulia de inceput de frunze. dar nu s-au dezvoltat.
acuma spre toamna i-am scos si i-am mutat intr-un ghivecel mititel. tot nimic.
la primavara nu stiu ce o sa fac cu ei...
:cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai mei sunt f mici si i-am pus intr-un ghiveci, ca sa fiu sigura ca stiu unde sa-i caut daca nu iese nimic :rofl:
 

fixpix

Active Member
cred ca e cam nasoala floarea asta. cineva mi-a zis ca numai asa se prind daca sunt proaspat-scosi din pamant.
eu i-am luat de la kertimag.... dar erau scosi cam de mult din pamant. erau de import. dar nu erau morti. doar ca...
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu i-am primit de la cineva
am vazut si eu la Kaufland ...tot de la Kertimag, dar nu am apucat sa iau
apoi i-am primit pe astia mici :)
 

fixpix

Active Member
nici vorba. erau mititei. adica partea din mijloc poate era asa de mare ca in poza asta, insa radacinile alea erau toate uscate sau lipseau.... nici dupa toata vara nu au facut radacini. desi le-am pus apa de fiecare data cand imi aduceam aminte.
daca am putut sa ii pun pe amandoi intru-un ghivecel mititel ???
acuma au un fel de motz foarte mic, dar nu sunt verzi frunzulitele minuscule ci mai degraba maronii.
 
Sus