Episcia

helisananca

Member
e neam cu cea pe care am cumparat-o? am suspendat-o si eu de ceva zile de cand am vazut-o pe cea a Corneliei :D sunt foarte frumoase da si a mea este :oops: :) doar frunzele ma suparaaa :roll: ea asa face frunze multe ,e plina de boboci da nu sunt eu multumita maxim :roll:
 

michaela

Active Member
Multumesc ena! :D
Da Anca... de fapt e mama ei si a muultora.... (am umplut prietene ,doctoritele copiilor si asistente :rofl: ) Daca nu faceam asta cred ca era de 2 m :rofl:
 

michaela

Active Member
Seamana a Cupreata, insa este inca mica.... si ceva decoloratie la frunze :( .... mai asteapta, o s-o identifici mai usor adulta fiind, marmo :wink: :D
 

Marmoset

Member
Michaela, sigur nu-i Cupreata, caci am si varietatea asta! Frunzele sunt usor mai mici decat la Cupreata, culoarea frunzelor are tenta de galbui pal, chiar si cele nou crescute tot asa sunt, desi are lumina foarte buna! :?
In fine, n-are atata importanta denumirea, important e ca-mi place mult de tot si mi-e tare draga! :D
 

michaela

Active Member
Marmo.... eu tot la cupreata raman si am sa-ti zic de ce....
Am si eu una, care in lipsa luminii, frunzele sunt mai mici.... si usor galbui.
Inainte o tineam la o fereastra pe nord -din lipsa de spatiu am pus-o la o alta fereastra mai luminoasa insa la distanta mai mare de geam... revin cu o poza sa vezi cat de tare s-a schimbat :wink:
 

michaela

Active Member
uite.... inainte, direct pe pervaz....

si dupa ce-am mutat-o

Acelasi ghiveci, aceeasi planta doar ca alt amplasament :)
 

Marmoset

Member
:eek: Cornelia, arata exceptional, felicitari! E doldora de flori si are frunzele minunate!
Pufoasa aia e Liliacina "Panama White"? Ca "Liliacina Viridis" stiu ca are frunzele verde crud (sunt mai multe Liliacine :rofl: ). Seamana foarte bine la frunze si cu Chocolate Velour!
Asteptam poze cu floricele, ca vad ca episciilor le place tare mult la tine! :D
 
Sus