Episcia

helisananca

Member
si a mea se pregateste insa are bobocii mici in comparatia cu asta e foarte frumoasa ,unde sta si ce tratament are de arata atat de bine?????
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A stat de la inceput pe pervazul ferestrei de la dormitor. Caldurica, apa, lumina cu putin soare dupa amiaza. Fara ingrasamant.
 

Marmoset

Member
Tare frumoasa e, Cornelia! :wink:
Cat timp a durat la tine din momentul cand ai observat ca formeaza boboci si pana s-a deschis floricica (cred ca-n 2 zile maxim, se deschid florile)?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai nu s-a deschis floricica, sunt doar boboci colorati. Am vazut boboci formati de vreo 2 saptamani. Deci intreg procesul ar trebui sa dureze vreo luna.
 

helisananca

Member
eu ma plimb pe langa ea zi de zi mai vb cu ea poate poate ma trezesc cu o floare in ochi :rofl: da o las nu vreau sa o stresez astept ce sa fac :roll: :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dintr-un boboc galbui-portocaliu-roscat:



a iesit o floare sangerie:



Iar frunzele sunt atat de argintii asa incat daca bate soarele pe ele nu le poti poza:

 

MERY

Active Member
Va rog mult ,am nevoie de un sfat...am primit o episcia si este tare pleostita...ce sa-i fac? isi mai revine ?
 

michaela

Active Member
cornelia a spus:
Micha ia uite ce stie sa faca:



:wink:
Eu le tin suspendate.... trebuie sa fac si eu poza la silver :D
Este extrem de spectaculoasa si contrasteaza super frunzele cu florile :wink:
Felicitari ei si tie!!!
 

michaela

Active Member
MERY a spus:
Va rog mult ,am nevoie de un sfat...am primit o episcia si este tare pleostita...ce sa-i fac? isi mai revine ?
Cred ca e buna o minisera Mery insa la ale mele un mediu prea umed nu le-a priit, cu toate ca multi recomanda o umiditate atmosferica destul de ridicata :?
pune si tu un pet.... daca isi revine lasi cu pet daca nu..... rupe repede lastar sa nu o pierzi.
Eu am observat o chestie.... extrem de ciudata la episcii
-Am avut unele plante care au inceput sa se "pleosteasca" -de la partile superioare respectiv varf, frunze si ulterior tulpina- uscandu-se pur si simplu in timp, cred ca este un fel de viroza, caci baza nu avea nici pe naiba. Pamantul nu era nici prea ud, nici prea uscat.... extrem de ciudat sincer, orice lastar luam din planta mare(sanatos fiind initial)sfarsea in acelasi mod :?
am izolat plantele bolnave de celelalte sa nu se raspandeasca nenorocirea asta.... voi stiti ce ar putea fi???
p.s- as asemana simptomul cu o mana, daca zic bine :oops:
 
Sus