Epiphyllum

danya

Active Member
:rugaciune:
Am vazut "pe viu" rosu si roz... alb doar in poze. Imi place mult planta asta.
Asteptam cuminti. :)
 

celeste

Member
sorina a spus:
Celeste , epy galbensi alb de unde i-ai achizitionat , au facut si flori ?????
Sorina, nu i-am achizitionat, am primit cate o frunza. Iar galbenul e pal, nu e intens.
Nu au apucat inca sa faca flori, mai trece ceva timp, de ordinul anilor, asa cum zicea Cornelia. Acum se dezvolta. Dar cel alb pur si simplu m-a impresionat, la fiecare nervura da cate o frunza... :eek:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu am dat in patima lor! Am facut rost de cativa butasi, unii deja au radacini, altii se pregatesc sa faca, ....urmatorii 3 ani ....astept sa vad ce culori sunt! :astept: :nu stiu:
 

danya

Active Member
Se pun direct in pamant? Sau in apa?
Eu am roz si rosu, i am primit acum un an gata inradacinati si nu stiu cum se prind...
 

celeste

Member
Se pun in pamant dupa ce se cicatrizeaza taietura, daca exista. Radacinile se dezvolta direct in pamant.

Tzep, nu stii ce culori au avut plantele mama ? :eek: Ca dupa 3 ani de asteptare sa nu ai surpriza ca sunt toti la fel...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu, nu stiu! Daca-s toti la fel .... asta e! :) Oricum cred ca sunt un pic diferiti pentru ca butasii par diferiti! La mine au ajuns prin intermediari! :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu am de 3 feluri: roşu, roz şi alb-gălbui şi vă asigur că se pot recunoaşte uşor după frunză. Nu e pericol de confuzie. :wink: Acum de sunt mai de soi, nu ştiu cât de tare seamănă frunzele lor ... :)
 

celeste

Member
Da, intradevar, la frunzele mature se vad diferentele. Inainte de a le avea nu stiam ca frunzele pot fi diferite, credeam ca toate sunt la fel.
Acum ma uit la fiecare dintre ei si vad ca frunzele noi, care abia acum se formeaza, seamana extraordinar de mult, ca sunt din acelea subtiri si lungi... Acum nu stiu Tzep ce fel de frunze are, dar daca are si frunze mature si sunt diferite, are sanse sa aiba plante diferite. :wink:
 

danya

Active Member
La cel roz si la cel rosu pe care ii am, chiar difera frunzele,se vede de la o posta diferenta. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Unele sunt lungi si subtiri, vreo 4, si doua sunt plate, late si "stafidite". :? Cele stafidite le-am recuperat de la mama din bloc, unde se zugravise, erau rupte si pline de var in hol. Am tot intrebat vecinii daca stiu de unde sunt, dar nimeni nu stie nimic! :oops: De, acolo e un fel de centru "Ana Aslan", sunt trecuti de 70 de ani! :rofl: Cele lungi mi le-a dat o farmacista, dar eu nu am vazut planta inflorita de cand s-a mutat farmacia in complex! :x Asa ca asta este! :astept: Mi-as dori mai multe culori ...... dar nici nu stiu ce si de unde sa cer, ca in magazine nu am vazut niciodata!?!? :nu stiu: :gandit:
 

celeste

Member
Posibil ca cele lungi si subtiri sa fie in crestere sau sa nu fie epiphyllum. Planta mama avea frunze late ? Daca da, frunzele se aseamana cu cele "stafidite" ?
Cele stafidite sunt asa datorita conditiilor de viata. Sau poate datorita mediei de varsta a locatarilor... :rofl: Este posibil sa fie din cel rosu, ca e cel mai intalnit. Plantate si ingrijite, isi revin.

Nu se gasesc in magazine, ci doar la colectionari.

Daca se dezvolta indeajuns epiphyllumii mei, va pot da eu in toamna. Daca nu, la anul sau cand vor fi apti pentru asta. :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Celeste!
Sunt Ephiphylum, cele lungi, pentru ca plantele adulte au frunzele late.
O bucatica din "Ana Aslan" a dat firicele. Sper sa aiba puterea sa faca totusi radacini, nu firicele! :rofl:
Daca si cand ai de dat, sub orice forma (vanzare, schimb) sunt amatoare! Nu ma grabesc, ca daca ani de zile nu am avut, ..... acum e mai simplu de asteptat! :D
 

celeste

Member
Sunt supravietuitoare, daca au reusit sa traiasca pana acum. Ai grija de ele si incet-incet vor prinde puteri si te vor rasplati pe masura.

Cu draga inima, Tzep ! :D
 
Sus