Echinopsis - prima dragoste !

IZA

Active Member
Foarte frumoasa. Tine doar o zi asa ca stai mai mult cu nasul langa ea . Daca statea toata vara afara in soare direct avea mai multe flori !! :wink:
 

Roxana

Active Member
sunt foarte frumoase florile! si al meu a facut doua flori, dar cat am fost eu plecata. mi-a parut rau ca nu am apucat sa vad florile si acum vad ca mai are un boboc, dar este micut. sper sa aiba putere sa infloreasca, chiar daca nu mai este atat de cald afara.
 

cory_helen

Active Member
un sfat as vrea si eu... am luat de la cineva niste pui de echinopsis... trei sunt ok, sunt pusi in substrat, au inceput sa creasca...
ce nu-mi place este al patrulea, cum ar fi... este mare si indoit ca un semn de intrebare... as vrea sa stiu... pot sa-i tai "varful" si sa-l inradacinez separat, pentru ca s-a dus dupa lumina... o sa pun si poze...
s-a lungit aiurea si parca i s-ar usca "trupul"... e momentul acum sau sa mai astept pana la primavara?????
daca ar fi dupa mine, l-as taia si as incerca sa-l inradacinez asa... dar fac bine??????
mersi frumos... o sa exemplific cu poze cand ajung acasa... :D
 

Roxana

Active Member
vad ca bobocul Echinopsisului meu nu ai creste...cred ca este prea frig acum ca sa faca flori. oare ar fi mai bine daca l-am muta in casa impreuna cu celelalte suculente sau mai rezista pe balcon :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Cred ca mai rezista inca afara. Al meu tocmai se pregateste sa deschida doi boboci. Si mai are doi in asteptare. Intr-adevar, parca au crescut mai incet ca a fost destul de frig noaptea. Eu nu il bag inca in casa.
 

Roxana

Active Member
Echi meu nu a mai apucat sa infloreasca in toamna, dar a pastrat bobocul pana acum. Mai are sanse sa se dezvolte si sa infloreasca?
 

gino

Member
Se intampla la mai multe specii ca bobocii autumnali sa isi pastreze potenta si sa se dezvolte odata cu intrarea in vegetatie a plantei.
Nu este cazul la Echinopsis.
Probabil bobocul va cadea la o atingere mai pronuntata...
Daca nu va cadea acum, acest lucru se va intampla oricum in primavara.
Este foarte posibil ca in locul lui sa apara un lastar in sezonul de vegetatie urmator... se intampla destul de des...
 

carmenushka

Active Member
Superb e! Si mie mi-a inflorit sambata noapte prima floare la echinopsis dar n-am fost acasa :( am gasit flaorea deja trecuta. Astept al doilea bobocel ca e in formare :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
La aproape o lună de la primele flori, s-au pus pe reînflorit. Şi-au şi dublat numărul de flori...
 

anca_brasov

Member
sunt foarte frumoase florile, dar ce cactus este?

carmenuska e o adevarata incantare sa stai si sa observi ce repede creste bobocul si ce repede se transforma in fliorica...pe mine ma surpinda intotdeauna cresterea tulpinitei bobocului, care creste ffff repede...
 

carmenushka

Active Member
Da, e echinopsis, si desi e unul dintre cei mai comuni cactusi are poate floarea cea mai spectaculoasa, e ca o floare de crin, imensa si superba si nimic din forma posaca a plantei nu tradeaza frumusetea florilor pe care le face
 

andre

Member
Buna seara
De cand inceput primavara, Echinopsisi mei au tot inflorit. Din cauza ca nu le-am pus la timp, dupa ce au inflorit, o sa-i pun acum pe toti. Majoritatea sunt albi, dar exista si cateva exceptii. Deocamdata!

Un Echinopsis de la o vecina, cu floare usor roze, dar cu o spinatie superba.


Un Echinopsis sp.


Echinopsis X Lobivia, a carei floare nu se deschide foarte mult.


Echinopsis schick Temptress, care trece foarte repede de la boboc la floare. M-m bucurat de doua ori pana acum de florile lui, si mai are inca un boboc.


Echinopsis multiplex cu floare roz cu straifuri mai inchise la culoare.


Echinopsis eyresii, asemanator cu mamilosa, dar care creste globular, nu cilindric ca celalalt.


Tot un schick, Echinopsis Fangri-la, a carei floare mi-a placut mai mult decat Temptress.


Si astia ar fi Echinopsisii mei, pe care ii astept cu mult drag si interes sa infloreasca.
 

emilia68

Active Member
Minunate flori...dar Temtress si Fangri, m-au cucerit,nici nu am vazut asa culoare la florile de echinopsis :eek:
 
Sus