Echinopsis - prima dragoste !

andre

Member
Irina, daca inflore maine, stateam langa el si faceam si poze mai bune. ( maine nu lucrez... )
Mi-am dat seama de la ce au iesit putin neclare, a fost din cauza ca m-am grabit sa le fac de dimineata si intensitatea luminoasa nu a fost suficienta. Floarea s-a stans, dar nu s-a uscat ca la Echinopsisii obisnuiti. Poate va inflori si maine, din cauza hibridarii cu Lobiviile, desi dupa cum s-a anuntat ca ploua, sunt sanse slabe. L-am admirat, m-am bucurat ca a inflorit, acum si astept si altii. Desi nu cred ca va fi anul asta... :(
 

gino

Member
Sa revenim la minunatele flori de Echinopsis.
Dupa o lunga asteptare, de mai bine de 10 ani, a inflorit un Echinopsis al carui nume intreg inca nu il stiu.
Floare alba, mare si frumoasa dar fara parfum.

Si un cultivar cu floare galbena, foarte frumoasa, parfumata.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Superbe, superbe!!! In dimineata asta ma astepta si pe mine o floare de echinopsis deschisa. Nu mai imi scoteam nasul din ea, asa de frumos miroase. :D
 

Roxana

Active Member
sunt superbi! sa te bucuri de ei, gino. al meu nu cred ca o sa mai infloreasca vreodata :( .....s-ar putea chiar sa-l pierd.
 

Alina L.

Member
Echinopsis-ul meu are acum un boboc de vreo 3-4 cm insa cat a fost vreme ploioasa si nu a fost soare mai deloc bobocul sa lasat :( . Azi a fost soare si sper sa o tina vremea asa in continuare , sper sa isi revina bobocul fiindca e prima daca cand imi infloreste . Il am de doi ani , l-am primit cu 3 boboci insa au cazut iar anul trecut nu a facut niciunul .
 

Roxana

Active Member
pai bobocul pe masura ce creste este mai greu si se lasa putin, dar nu cade. Cel putin la mine asa a facut.
 

Roxana

Active Member
:( imi pare rau! l-ai mutat in timp ce avea bobocul? sau ai schimbat ceva in conditiile de ingrijire?
da, sigur ca te mai poti astepta si la alte flori de la el in vara asta!
 

Alina L.

Member
Da , l-am mutat cand au fost ploile fiindca nu vreiam sa ii cada bobocul din cauza aerului rece . Sper sa mai faca boboci :D , am invatat lectia si il las unde e adica pe pervaz in plin soare .
 

Roxana

Active Member
pai daca planta are boboci nu trebuie mutata din locul in care este. altfel ii cad bobocii. acum lasa-o acolo unde ai pus-o si o sa faca alti bobocei. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ca toate florile de cactusi si acestea nu puteau fi decat ....tot frumoase! :clap:
Vazand postarile lui Gino si a Aurei una dupa alta, .... gandul m-a dus la unele comparatii :oops: .
La Echinopsis obrepanda tubul floral este erect si cum tot se gaseau candva cupe de cristal care se numeau "lalea" ce-ar fi daca acum le-am numi "Echinopsis obrepanda"? :wink: :nu stiu: :rofl:
Uitandu-ma in albumul Aurei la pagina 1, Echinopsisii ei arata ca niste pui de lebede cu gaturile lungi cautand curioase in jur !! :aoleu: :aoleu: :oops: :oops: :oops: Vai .... ce-mi zburda ......"greierasii"! :nu-i nimic: :oops:
 

Alina L.

Member
Si Echinopsisul meu are un nou boboc . E micut dar sper sa creasca mare si sa reuseasca sa se deschida :) .
 

Roxana

Active Member
si al meu are doi bobocei....sunt destul de micuti....asta inseamna ca nu o sa se deschida pana vin din tabara :dans:
 
Sus