Dovleacul gigant

iris

Active Member
Eu sfaturi nu pot sa dau pt. ca si eu sunt in experiment cu dovleacul gigant. Am ales sa le seaman in pahare de unica folosinta umplute cu turba pt ca asa le pot asigura un start bun. Problema e ca necesita umezeala constanta in sol si cand voi transplanta rasadurile afara am de gand sa le fac un sistem de irigare prin picurare. Trebuie sa ai in vedere ca au nevoie de mult spatiu de 15 - 20 m si cel putin 8 ore de soare direct.
Asa se prezinta acum dovlecii mei in noua lor casa transplantati in flacoane de 5 litrii. :)
http://irismihnea.sunphoto.ro/Dovleac_gigant/12446784
Acum se formeaza prima lor frunza adevarata
http://irismihnea.sunphoto.ro/Dovleac_gigant/12446724
 

mirela06

Active Member
Minunati Iris si sa dea Dumnezeu sa ajunga super uriasi sa ne bucuram si noi ca avem de vazut ceva deosebit.
Si nu mai fa reclama la ”Perla Harghitei” ca tot nu cred ca in loc de apa poate sa aibe asa dovlecel :rofl: :rofl: Daca nu sa-mi dai sursa sa cumpar si eu asa ceva :rofl:
 

iris

Active Member
:rofl: Chiar asa, ar trebuii sa-mi dea ceva banuti sau cel putin un an de zile apa gratis le-am facut reclama fara sa-mi dau seama.
 

mirela06

Active Member
:rofl: Noroc cu spiritul meu de observatie.
Deci ...primesc si eu ceva!?
O bucata de dovleac sa fac prajitura :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: Nuuu.!! Eu vreau doar cojile dovleacului. Le pun linga ceilalti si apoi chem presa.
Sa vezi ce vilva faaaaac :rofl:
 

iris

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
Iris, care a fost rezultatul? Au crescut uriasi?
:( din pacate din cauza ploilor ce nu se mai opreau din acesta vara mi-au putrezit toate florile dovlecilor uriazi . Asa ca nu facui mare afacere cu ei dar mi-am pastrat 3 seminte si voi incerca si la anul sa obtin macar un pui de dovleac gigant . :rugaciune:
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac gigantic

am uitat sa va spun .eu am pus si am obtinut nu chiar 700 de kile ci 70-80kile poze nu am ca nu am eu aparatul in dotare da s-au pozat colegii de servici ai lu barbatu-meu cu ei . am obtinut vreo 5 -6 bucati dar sa stiti ca trebuie urcati pe ceva adica sa se agate . si rebuie cirmiti ca asa fac flori multe si se usuca . am obtinut si seminte . am facut si dulceata fiind foarte puternic aromati iar restul am dat la porcul meu cu nume georgica .dat pe razatoare am avut din aceia toata toamna fiind foarte mari taiam cu cutitu va pot spune ca la coaja nu semana cu dovleacul nostru care il tai cu securea . acesta este foarte moale . il tai cu cutitul si miroase foarte frumos de zici ca este pepene galben . asa ca e un pic pretentios adica apa multa . si spatiu .am avut unul de mi s-a uract pe sera si a acuprins toata sera ca nu m-am putut urca sa mai rup din el si a facut asa cocotat la 3 m 2 buc . mi i-au dat jos colegii lu barbatu-meu care prima data au zis ca ce nu pot sa dau dovleacul jos si pe urma nu se mai satutau minunindu-se de el . a fost o experienta frumoasa . i-am pus in paharute ca cei pusi direct in gradina nu am facut nimic cu ei , au decedat dar cei pusi in pahar si prepusi au mers foarte bine . succes anul asta
 

interval

Active Member
Un vecin de-al meu de la tzara, imi umplea acu vreo 4-5 ani porbagajul cu numai 2 dovleci. Erau unii obisnuiti, turcesti se chiama pe la noi, dar facea asa: primavara, pentru fiecare dovleac, sapa o groapa de 1mx1m si adanca de 40cm. Pamantul pe care-l scotea din groapa il amesteca cu o galeata de gunoi fermentat (de la vaci) si-l punea inapoi (nu pe tot ca nu mai incapea). In plus, el facea la suprafata o adancitura cam de 5-10 cm unde sa se adune apa (le fac un lighean, zicea el). In groapa aia, la mijloc, punea 3-4 seminte mai rarisor, nu apropiate. Pe langa ce ploua, el le punea la 2-3 saptamani apa cat tinea 'ligheanul'. Cand era foarte cald ii acoperea cu paie, ca sa nu crape. Asa cum am mai spus, toamna, cu doi dovleci imi umplea porbagajul. Acum are 76 de ani si nu mai poate, dar isi mai aduce aminte.
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac gigantic

aia erau turcesti din ci cu coaja alb -vernil si coaja tare ca am si de aia astia au coaja potocalie inchis catre rosu citeodata in functie de cit de coptii sunt si este foarte subtire coaja poti baga unghia in el
 

belisima

Well-Known Member
Re: dovleac gigantic

geodezia a spus:
aia erau turcesti din ci cu coaja alb -vernil si coaja tare ca am si de aia astia au coaja potocalie inchis catre rosu citeodata in functie de cit de coptii sunt si este foarte subtire coaja poti baga unghia in el
am avut si eu anul trecut dovleci "uriasi " cu coaja portocalie...cel mai mare cred ca a avut intre 15-20 kg,insa ca si gust,aroma ii preferam pe cei cu coaja alba pt placinte :) de cei portocalii s-au bucurat...purceii,intr-adevar coaja e mult mai moale si continutul mai fibros decat la cei albi
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac gigantic

nu ,deci avut atit cit am spus ca de-abia avea loc in roaba .poze am sa incerc cind vin fetele in vacanta ca nu au vrut sa puna ca au zis ca le e rusine sa ma vada tot interneul cu dovleacul . eu sper anul asta sa ii fac mai mari mai ales ca acum stiu si cum .iar de laudat cei care ma cunosc si am avut relatii comerciale pe forum stiu ca nu imi place sa ma laud sau sa insel . mai ales ca nu vind seminte .le donez cu cea mai mare placere ca sa se bucure lumea
 

belisima

Well-Known Member
Re: dovleac gigantic

geodezia a spus:
nu ,deci avut atit cit am spus ca de-abia avea loc in roaba .poze am sa incerc cind vin fetele in vacanta ca nu au vrut sa puna ca au zis ca le e rusine sa ma vada tot interneul cu dovleacul . eu sper anul asta sa ii fac mai mari mai ales ca acum stiu si cum .iar de laudat cei care ma cunosc si am avut relatii comerciale pe forum stiu ca nu imi place sa ma laud sau sa insel . mai ales ca nu vind seminte .le donez cu cea mai mare placere ca sa se bucure lumea
:mrgreen: te rog,sper ca nu m-ai inteles gresit,m-am bagat si eu in seama sa spun ca am avut portocalii de'astia,6noi ne minunam de ei ca sunt uriasi :rofl: iti dai seama daca aveam la 70 kg ,chemam pro tv
dar cum am spus,eu ii prefer pe cei albi,nu mi-a placut pulpa de la cei portocalii pt placinte,e prea fibroasa si cei pe care i-am avu noi aveau un gust destul de tern...
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac gigantic

eu cu tv-ul nu prea ca nu am fata asa frumoasa si singura care a aparut la antena 1 a fost fi-mea a mare cind cu aviara la unchiu-meu in curte . asa ca nu prea poposesc astia pe la noi.am reusit sa il pun in album de la unul din colegii de srvici ai sotului . dar nu se vede comparativ . oricum va faceti idee de culoare si parfum
http://geodezia.sunphoto.ro/dovleac/30139388
http://geodezia.sunphoto.ro/dovleac/30139736
sper sa dau si de poza cu el in brate a zis fiimea ca il are intr-unul din telefoane
 
Re: dovleac gigantic

Am pus si eu niste seminte de dovleac turcesc insa nu stiu de ce face doar flori si atat. Nu se formeaza nici un dovlecel. Am inteles ca aceeasi planta face flori mascul si flori femela (sau ceva de genul) si daca floarea femela nu e polenizata cu polenul de la floarea mascul nu se formeaza. Insecte sunt...normal.. Soare are cateva ore pe zi...Care sa fie cauza?
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac

floarea feminina apare asa dupa vreo 2-3m lungime vrej . si ai rabdare .. am si eu astfel de dovleac (nu al meu ) din cel turcesc si are deja 4 m si nu a format floarea feminina asa ca nu dispera .mai e timp. dovleacul meu urias are deja un dovleac de 75cm in circumferinta si e singur pe vrej . pe virfete mai are formati dovlecei mici dar pica . pina nu se coace cel batrin ceilalti dovlecei se ofilesc si pica
 
Re: dovleac

geodezia a spus:
floarea feminina apare asa dupa vreo 2-3m lungime vrej . si ai rabdare .. am si eu astfel de dovleac (nu al meu ) din cel turcesc si are deja 4 m si nu a format floarea feminina asa ca nu dispera .mai e timp. dovleacul meu urias are deja un dovleac de 75cm in circumferinta si e singur pe vrej . pe virfete mai are formati dovlecei mici dar pica . pina nu se coace cel batrin ceilalti dovlecei se ofilesc si pica
Am inteles... de unde ati luat semintele de dovleac gigant? De la seminte.de ? Dovleacul asta gigant se intinde foarte mult? Cam cati metri o avea vrejul la maturitate?
 

geodezia

Well-Known Member
dovleac

prima data am luat de la seminte.de si pe urma de la bakker . si da se intind foarte mult aproape 5-6 m . este un gigant in adevaratul sens al cuvintului .
 
Sus