Dovleacul gigant

iris

Active Member
Anul trecut am cumparat doua plicuri cu seminte de dovleac gigant in speranta ca, anul acesta voi avea si eu in curte un dovleac fermecat de 100 - 200 kg . :oops: ( la dovleci de 400 -700 kg nu visez ) Asadar am tot googalit sa obtin cateva informatii despre minunea aceasta de dovleac si am gasit cateva "trucuri" si sfaturi de la cultivatori din Germania care discutau pe un forum despre experienta lor in acest domeniu. De la ei am aflat ca, dovleacul gigant in lunile de vara pune si 5 kg/ zi :eek: daca sunt udati bine. A cultivat cineva acest soi de dovleac ? ma refer la Atlantic Gigant ( sustin ei ca este cel mai mare dovleac din lume) dupa care urmeaza Big Max.
Am gasit un filmulet despre un concurs de dovleci gigant
http://www.youtube.com/watch?v=AATzsfVuuBk
http://www.ang.org/angwebgp.html
 

mirela06

Active Member
Este minunat Iris. Mie oricum ili plac tot felul de lucruri ciudate, dar de data asta prefer sa nu am asa ceva deoarece nu am ce face cu el, iar ca sa-mi ocupe spatiul nu-mi convine, plus ca as fi nevoita sa-l dau la porcii vecinilor, caci noi nu crestem nici un animal.
Sa ai noroc de a rasari si de a ajunge cit mai urias.
Sa stii ca daca le dai apa si au un pamint cu mranita, daca ai vazut, chiar si la mine, tine, noi, cresc plantele mari, dara mi-te unul care-i genetic asa anume :)
 

iris

Active Member
Multumesc mirela06 sper sa ma mandresc la vara cu ditai dovleacul si daca prind smecheria si produc dovlecii gigant de anul viitor am sa-i vand dupa ce le scot miezul pe post de mini garsoniera :rofl: pt. tineri indragostiti un fel de "prima casa" ieftina si ecologica :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
:rofl: iar din miez ,prepari placinte pentru tineri si uite asa ,scapam de criza ,avem unde sta ,avem ce manca ......traiasca dovleacul gigant si Iris cea inventiva :idea: :D
 

iris

Active Member
Saptamana aceasta ma pun pe semanat "mini garsoniere" :) e afacerea ideala pe timp de criza. Am sa introduc si eu programul rabla accept in schimbul dovlecilor VOUCHERE. :rofl:
 

presco

Active Member
Asta cu garsoniera e tare! :rofl: Poate apari si pe la tv cu recordul mondial la marimea dovlecilor. Bafta!
 

iris

Active Member
:) Miercuri va scriam ca, intentionez sa pun la germinat mini garsoniere si cum ma mancau degetelele am trecut la fapte . Deci Miercuri seara am pus cate o samanta in paharute de unica folosinta si azi am scormonit sa vad daca apare vreo miscare in zona. :) Am verificat doar doua sa nu le zgandaresc pe toate si erau germinate se vede deja mugurele. Le-am acoperit la loc si acum astept sa-si scoata capul de sub pamant. Domle' daca in doua zile au germinat atunci chiar ca, vor creste vazand cu ochii.
 

Mali_

Member
Iris, au avut si parintii mei anul trecut seminte de dovleac gigant si le-au semanat la tara unde ajungeau doar in week-end. Poate a fost faptul ca nu le-au udat foarte des, dar dovlecii nu au ajuns gigant. In schimb, au fost foarte frumosi si la marimi "normale".
 

iris

Active Member
:D Pai nu-i las eu de capul lor daca e cazul ii vaccinez , deparazitez le dau papa bun incerc si eu anul acesta sa vad care e smecheria cu acesti bostani cel putin sa ma conving daca e posibil la noi in tara sa producem astfel de dovleci uriasi.
 

mirela06

Active Member
Chiar ca repede si ce bucurie.
Stiu ce inseamna asta pt. ca toate suntem fericite daca avem asa realizari.
Acum sa-i vedem si mari.Trebuie papa bun, udat si curatat de buruieni, iar ca multumire, sigur vor fi uriasi :)
 

iris

Active Member
:D Daca o tin tot asa sunt nevoita sa-i scot in gradina cu un pet in cap sau poate un solar sa incapa. Nu am de gand sa ma trezesc peste noapte cu o padure de frunze in casa.
 

geodezia

Well-Known Member
iris a spus:
:D Daca o tin tot asa sunt nevoita sa-i scot in gradina cu un pet in cap sau poate un solar sa incapa. Nu am de gand sa ma trezesc peste noapte cu o padure de frunze in casa.
Am luat si eu seminte de dovleac fermecat si ma gindeam sa ii pun in pamint direct dupa sfintul Gheorghe dupa prima ploaie cu fulgere (asa zicea bunica ca se procedeaza)
Dar uite o idee buna diseara ma duc acasa si ii pun si eu la germinat da vorba ta cred ca am sa tai un pet de cola si ii pun in el cite 2 in pet sau sa tai petul pe burta in lungime ? Voi ce ziceti?
 
Sus