Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

belisima

Well-Known Member
florile pt dulceata se culeg pe soare ,sa nu fie umede,ca se pateaza.trebuiesc culese in ziua cand infloresc,caci se scutura repede. :) eu am facut o tura de sirop de trandafiri.urmatoarea va fi de dulceata.
 

bradut

Well-Known Member
Vad ca infloresc trandafirii. La mine inca nu este cazul. As vrea sa ajung in Iasi (deh, mie dor de el :D ), dar vreau sa o fac cand sunt infloriti trandafirii. Daca este cineva din zona, as vrea sa-mi spuna cum sta Iasul la capitolul asta. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Mada, de aici de pe forum am cumparat acum vreo doi ani, dar zau daca mai stiu de la cine.
Daca florile se culeg cand infloresc, cum pastrez petalele pana sa am o cantitate suficienta pentru dulceata?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
kerkyra a spus:
Mada, de aici de pe forum am cumparat acum vreo doi ani, dar zau daca mai stiu de la cine.
Daca florile se culeg cand infloresc, cum pastrez petalele pana sa am o cantitate suficienta pentru dulceata?
De obicei se deschid majoritatea florilor in acelasi timp. In primul an nu vei avea suficiente flori, admira doar planta, pentru ca nu te vei indura sa re rupi.
Vei constata de asemenea, ca florile trandafirului de dulceata se trec foarte repede, cam intr-o sapatamana (maxim 2 daca ai noroc si nu e cald ca acum) :). Asadar, la anul vei avea mai mult curaj sa le culegi, dupa ce le faci o poza bineinteles :rofl:, stiind ca oricum nu impodobesc mult timp planta.
 

belisima

Well-Known Member
uite eu am ramas surprinsa de amadeus urcatorul de la coral,anul trecut .a tinut un buchetel peste 3 saptamani,in plin soare,pe o canicula teribila.sa vedem anul asta,ca are bobocei ,dar e cam pricajit :( gerul i-a cam daunat.
a,si are niste flori catifelate si colorate,parca ar fi din cele artificiale :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Carmen, la mine sunt deja in al doilea an si s-au dezvoltat frumos. Anul trecut nu au infolorit deloc. Cam asa aratau ieri, azi s-au mai deschis din flori si mi au multi boboci:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Trandafiri/71982775
Macar de un borcanel sa fie, ca sunt mare fan dulceata de trandafiri.
Deci inteleg ca le culeg si aleg petalele, apoi le pot tine asa la frigider, pana adun mai multe?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de raspuns.
Cred ca pentru un borcanel ar trebui oarece petale :mrgreen: S-au deschis deja multe flori.Nu am facut niciodata :oops: e prea parfumata pentru gustul meu dar.... dar mirosul imi aminteste de copilarie :) si daca tot le am,macar sa le fructific,nu?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
kerkyra a spus:
Carmen, la mine sunt deja in al doilea an si s-au dezvoltat frumos. Anul trecut nu au infolorit deloc. Cam asa aratau ieri, azi s-au mai deschis din flori si mi au multi boboci:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Trandafiri/71982775
Macar de un borcanel sa fie, ca sunt mare fan dulceata de trandafiri.
Deci inteleg ca le culeg si aleg petalele, apoi le pot tine asa la frigider, pana adun mai multe?
La fel si la mine. Primul an deloc, al doilea an cateva (doar le-am admirat). Abia acum am mai multe. La anul poti incerca sa culci tijele ca sa obtii mai multe flori. Astfel ai mai multe sanse sa se deschida si in acelasi timp ;-).
Tu le-ai ridicat si au facut flori doar in varf. Uite o poza cu al meu ca sa vezi diferenta. Nu se vede foarte bine multimea de boboci, dar iti poti face o oarecare idee.
 

ghia_don

Active Member
bradut a spus:
Vad ca infloresc trandafirii. La mine inca nu este cazul. As vrea sa ajung in Iasi (deh, mie dor de el :D ), dar vreau sa o fac cand sunt infloriti trandafirii. Daca este cineva din zona, as vrea sa-mi spuna cum sta Iasul la capitolul asta. :D
Cred ca dupa vreo doua-trei saptamini ar fi numai bine :D ..
 

kerkyra

Well-Known Member
Carmen, eu ma chinuiam sa nu stea saracele crengi pe jos, mai ales una mai lunga :) O s-o las libera, daca zici ca e mai bine asa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
kerkyra a spus:
Carmen, eu ma chinuiam sa nu stea saracele crengi pe jos, mai ales una mai lunga :) O s-o las libera, daca zici ca e mai bine asa.
Daca lastarul se arcuieste spre orizontala este stimulata formarea de lastari floriferi la fiecare nod, asta-i explicatia, de-aia se conduc si urcatorii la orizontala... :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
kerkyra a spus:
Carmen, eu ma chinuiam sa nu stea saracele crengi pe jos, mai ales una mai lunga :) O s-o las libera, daca zici ca e mai bine asa.
Daca lastarul se arcuieste spre orizontala este stimulata formarea de lastari floriferi la fiecare nod, asta-i explicatia, de-aia se conduc si urcatorii la orizontala... :wink:
Asa e, Claude. ;-)
Am facut azi poze mai explicite:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus