Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

belisima

Well-Known Member
eu ma intreb acum pe care il am :rofl: o sa va arat cand infloreste,floarea e foarte deasa,nu cred ca poate sa aiba mai multe petale :) oricum ,merita un loc(sau chiar mai multe) in gradina :D

PS. acum vad ca in album l-am trecut Rumba anul trecut :idea:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este diferit de ce am eu, dar dupa cum ziceam, nici eu nu sunt sigura daca e Rumba...
Totusi pana acum tot ce am luat de la Yurta a fost corect etichetat... poate e si acesta.


Tu de unde l-ai cumparat?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl:
Nu stiu, dar e de vis!!! :visator:
Poate anul acesta se va face si al meu mai marisor! Cati ani avea al tau in poza? Si cam cat e de inalt?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Rumba e foarte dens, +41 petale zice helpmefind. Samba are doar la jumatate
Carmen, al tau imi pare a fi Samba iar cel al Atenei e Rumba.
Eu am Samba cumparat de la Rosafruct (eu zic ca-s de incredere). In momentul in care floarea e complet deschisa ii vezi cu foarte mare usurinta staminele in mijloc.
 

nick1971

Active Member
Caramell a spus:
Este diferit de ce am eu, dar dupa cum ziceam, nici eu nu sunt sigura daca e Rumba...
Totusi pana acum tot ce am luat de la Yurta a fost corect etichetat... poate e si acesta.


Tu de unde l-ai cumparat?
eu de la Sieberz
 

belisima

Well-Known Member
al meu e identic cu al lui carmen :mrgreen: am poze la trandafiri 1011,dar nu sunt clare,s-a zapacit si aparatul cand l-a vazut :rose:
 

adrianam

Well-Known Member
albela a spus:

rumba sau samba? :)
Mie mi se pare ca nu este nici Samba, nici Rumba, care au flori mult mai mici. Acesta are flori mult mai mari si intr-adevar este superb! :D
Sa-l stapanesti sanatoasa ca este de vis! :roll:
 

albela

Active Member
Nu-l mai am , de fapt nu-i mai am, ca aveam 3, sunt in fosta gradina. Acum se bucura altii de ei :D .
 

albela

Active Member
Caramell a spus:
:rofl:
Nu stiu, dar e de vis!!! :visator:
Poate anul acesta se va face si al meu mai marisor! Cati ani avea al tau in poza? Si cam cat e de inalt?
Cred ca avea 3 sau maxim 4 ani de la plantare in poza aia care e din 2010. Inaltimea vreo 70-80 cm. Nu cresteau niciodata mai inalti de atat. Inflorirea cam in 2 valuri mai importante.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu trandafirul asta, arata exact ca al tau, mai ales frunzele. De unde-l ai, Corina, ca sigur il avem din aceeasi sursa :) :)
Si da, anul asta facem dulceata, asa-i???
 

Rose

Active Member
Pentru prima oara am vazut azi, la o terasa din Craiova, trandafiri Kronenbourg. Doamne!!! Acest trandafir are o floare URIASA!!!! Sunt uimita! Am vazut si niste trandafiri roz, delicat, superbi, Mr. Lincoln de vreo 2m, poate chiar mai mult si altii mai micuti, dar in stadiul de boboc IMENS! Ceea ce m-a uimit cel mai tare a fost un catarator lila, cu floare apr k a lui Kronenbourg, care a inghetat peste iarna, dar a dat de jos. Avea cateva flori splendide! Altii galbeni, toti in stadiul de tufa incarcata, ca in pozele cu trandafiri englezesti. Un rosu ciudat, cumva caramiziu, de-ti lua ochii, iar altul portocaliu, cu petale un pic ondulate, floare medie, dar deosebit prin nuanta sa. Cred ca erau cativa Peace fiindca, din descrierile voastre, am retinut ca are floare imensa, cu marginile petalelor putin colorate. Partea cea mai ciudata este aceea ca majoritatea au fost comandati la Bakker(?????) si Yurta!!!!! Sunt placut impresionata de ceea ce am vazut! Soiuri, unele comune, altele mai deosebite, care m-au frapat!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e, Kronenbourg are floarea foarte mare. Daca vrei iti pun butas la prins sau iti trimit butas la toamna :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus