Din experienta proprie - pro si contra

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Si eu la fel ca tine...am cautat intre englezesti cei care mi s-au parut mai interesanti, cu parfumuri cat mai variate, iar acum tot scormonesc printre vechi...am pe liste multi cu o singura inflorire, dar asta e, pana la urma am prin curte, zona care e cea mai vizibila, trandafiri remontanti, asa ca sper sa am culoarea si parfumul cat de cat asigurate pe timpul verii, in rest...decat sa imi smulg parul din cap in fiecare primavara din cauza remontantilor care ingheata, mai bine niste tufe care nu sufera si oricum ma bucura cu flori vara...acum doar sa gasesc pe langa ei ceva arbusti frumosi cu inflorire in partea a 2-a a verii, chestie care e cam dificila, majoritatea vad ca infloresc primavara sau la inceputul verii :?
 

bradut

Well-Known Member
Da, chiar ai dreptate in gasirea unor arbusti pe langa trandafirii astia vechi, si care sa compenseze cand acestia nu sunt infloriti. Pentru primavara se gaseste, pentru toamna, la fel se poate gasi ceva cu un frunzis frumos. Vara este mai greu de acoperit. In aceasta perioada, cred ca florile anuale sunt la putere, in general.

Si eu trebuie sa mai studiez problema. Deocamdata mi-au venit etichetele, chiar astazi. Intentionez ca dupa ce se coseste iarba, sa incep sa "plantez" trandafirii vechi, prin infigerea etichetelor in locuri destinate lor. Trebuie sa tin cont de marime, culori; iar apoi, ma gandesc ce loc sa las pentru arbusti. Pana atunci, il pun pe Tudor sa-mi scrie etichetele, fiindca scrie frumos. :rofl:
 

victoria222

Active Member
Re: Soiuri de trandafiri rezistenti

La mine cei mai rezistenti trandafiri sunt:
Abraham Darby
Graham thomas
Mme Isaac de Pereire
Ilse Krohn superior
Eden
The fairy (un pic de fainare vara dar ii trece de la sine repede)
Othello
Winchester Cathedral
Falstaff
Schwartz Madonna
New down

Astia nu au avut absolut nici o problema pana acum in 2-3 ani de cand ii am. Restul fac putina patare neagra la final de sezon, momentan am patare neagra la Leonardo da vinci, la Kimono (foarte susceptibil la PN) si la Mary rose. Iar la restul nu ma pot pronunta ca ii am doar de un an.
 

bebe Iris

Active Member
Re: Soiuri de trandafiri rezistenti

La mine Pariser Charme, Folklor, (in general Th-ii) sunt sensibili la patare neagra. Iar dintre urcatori Madame Isaac Pereire.
In schimb noutatile, cumparate de la Coral, Lottum sau sarb, n-au nicio boala.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In ultima vreme incerc sa evaluez trandafirii pe care-i am si sa-mi dau seama ce soiuri nu s-au comportat asa cum m-as fi asteptat. Sau ce soiuri au caracteristici pe care nu le-am remarcat atunci cand le-am achizitionat dar care ar putea fi importante

Incep cu Samba - prima inflorire e ok (desi nuantele sunt cam violente) dar se ofileste atat de urat incat nu mi l-as mai cumpara a doua oara. Tot la capitolul dezamagiri ii trec pe Rosenstadt Friesing - florile sunt mici si dragute doar in stadiul de boboc.
Si Cariabia intra la sectiunea mai bine nu din punctul meu de vedere...la fel ca si Mr Lincoln - face niste tufe dezlanate, dezechilibrate vizual.

La capitolul recomandari l-as trece pe Lavaglut care se comporta foarte bine: nu se pateaza florile, nu se ard, tufa e compacta, inflorire constanta, in valuri. Si Schneewitchen/Iceberg e unul dintre marii favoriti pentru mine, cam pentru aceleasi caracteristici ca si Lavaglut. Si tot la capitolul surprize placute sa-l laud si pe Foc de Tabara - in anul trei acum la mine in gradina infloreste frumos si bogat.

Cu englezestii nu prea am experienta, am inceput acum doi ani cu ei dar m-ar ajuta opiniile voastre pentru ca vreau sa-mi mai cumpar la toamna :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Caribia mea are tufa compacta, dar floarea nu e chiar cum trebuie. E frumoasa dar ... nici vorba de dungi si pete.
 

belisima

Well-Known Member
si caribia mea formeaza tufa ordonata,plus ca are remontanta extraordinara,si e cel mai dungat...dungat :rofl: ce nu-mi place e forma florii complet deschise,mie imi plac cei deeeeesi

o surpriza e pt mine garden of rose,flori superbe tufa frumoasa,muuuulti boboci
 

geodezia

Well-Known Member
Cardinal de richeliu , variegata de bologna, summer songul ,grace ,CPM , Munsteadul ,barokul ,osiria, kaiserin farah iceberg ,prospero ,ebb tide ,cecil bruner ,paul tronson ,twist Abraham darby .pat austin,graham thomas ,hocus -pocus, etrusca ,WS ,swartze madona, louis al nu stiu citelea ,elf,baron girodon L"ain ,Alba plena , William aleen richardson.
uite citiva care l-a mine dupa anu2- 3 s-au comportat frumos
 

Roxana Peled

Active Member
Grozav topic! Ma bucur ca l-a deschis cineva :marfa:
Din pacate eu nu prea am cu ce sa contribui trandafirii mei fiind achizitionati abea din toamna trecuta/primavara asta. Prin urmare nu stiu nimic despre evolutia in timp si remontanta, ceea ce ar fi subiectele cele mai importante.

Ca prima impresie insa din 40 de trandafiri sunt 2 care m-au lasat masca si unul de care sunt oarecum nemultumita (s-ar putea insa sa se mai regleze lucrurile pe parcurs, cine il are de mai mult timp stie mai bine).
China Girl si Red Leonardo DaVinci sunt la mine pe primul loc. Plori perfecte, multe, neparfumate din pacate, rezistente la ploaie si soare deopotriva.
China Girl a dezvoltat o tufa frumoasa, deasa si compacta, florile tin mai bine de o saptamana intacte pe tije si se scutura frumos.
Red Leonardo DaVinci zici ca-i de plastic :rofl: , florile abundente si bine distribuite pe tufa au tinut mai bine de 2-3 saptamani fara nici un semn de oboseala in plin soare si o ploaie. La final s-au decolorat (nu inestetic) pe margini si s-au scuturat frumos.
Alti trandafiri care la prima inflorire au fost fabulosi:
Heidi Klum - o tufa compacta, perfecta si cu flori perfecte, parfum mediu de TH (in opinia mea). Rezista bine la soare, culoarea e usor pimbie :hipnotizat: :rofl: dar interesanta si se scutura frumos.
Molineux - tufa frumoasa, plin de flori
WS2000 si Munstead Wood - flori frumoase, parfumate, se cam parlesc la soare dar par amandoi sa fie foarte grabiti sa faca altele :D . Inca dau boboci noi
Winchester Cathedral - a facut o mare de flori mediu rezistente (ca timp), parfumate, se scutura frumos
Mary Rose - la fel ca WC dar pare mai grabit la remontare, deja are boboci noi :D

Cine m-a dezamagit - Graham Thomas - s-a dezvoltat frumos, e plin de boboci, florile sunt frumoase dar la mine tin doar o zi :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In fiecare an, am cel putin cate un trandafir preferat. Anul acesta, m-a lasat fara cuvinte Crocus Rose. E plantat abia in toamna, poate e mult prea devreme pentru a emite o parere despre el. Insa deja a format o tufa foarte frumoasa. De o luna face continuu flori, una dupa alta si nu da deloc semne de oboseala. Florile tin destul de mult, arata splendid.
 

bebe Iris

Active Member
Cei mai cei la mine par a fi, cel putin deocamdata :D , Tradescant si Chippendale. Imi place si culoarea si forma florilor, iar frunzele sunt perfecte, fara boli sau atacate de daunatori. Tradescantul remonteaza cel mai bine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe mine anul acesta m-a surprins in mod placut Souvenir de St. Anne's. Desi tufa are o crestere destul de lenta, este armonioasa si florile sunt pentru mine o incantare. Imi placeau si anul trecut, la prima inflorire, dar anul acesta calitatea los s-a imbunatatit viibil, sunt mai mari, cam 10 cm diametru si, impreuna cu delicatetea lor ofera un spectacol incantator. Coloritul imi place mult, exte4riorul petalelor e un roz portelan care se deshide spre varful acestora iar interiorul e aproape alb, parca sunt niste batistute din acelea fine pe care vantul le-a asternut in varful lastarilor.
Dupa 3 zile de ploaie florile nu aveau nici o pata, doar s-au scuturat perfect.


Imi place mult si Tradescant, florile sunt o incantare, acum a inceput si tufa sa se dezvolte, deja are un lastar bazal puternic, florile sunt perfecte, a fost plin de boboci, inca nu a deschis tot ce avea, parca au aparut noi boboci de nu se stie unde, ca la inceput nu erau asa multi, parca

Mi imi place foarte mult Ghislaine de Feligonde, s-a dezvoltat extraordinar, e in anul 2 si are 1 m latime si lastarii mai lungi au 1,5 m inaltime :hipnotizat: Iar acum infloreste. Combinatia dintre florile mature, mai deschise la culoare si cele abia deschise, de o culoare mai intensa, e foarte decorativ


La capitolul 'viata scurta a florii', la mine cel mai repede se scutura Summer Wine. Nu dureaza nici un minut in plus peste 24 de ore :rofl: Fiind mic, inca nu stiu daca si produce boboci cu aceeasi viteza cu care scutura florile, incat sa aiba o inflorire asa bogata incat sa trec cu vederea acest defect. Ca eu nu am pretentia sa dureze floarea o luna,ca Red Leonardo al Roxanei ( :rofl: ) dar o zi e totusi cam putin

Unul care m-a enervat e Baron Girod de L'Ain, toti lastarii noi au fainare :x La mine fainarea e un fenomen extrem de rar, asta nici n-a iesit bine din iarna si e plin :|
 

bebe Iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Tot la capitolul dezamagiri ii trec pe Rosenstadt Friesing - florile sunt mici si dragute doar in stadiul de boboc.
:rofl: Trebuie sa spun ca eu nu as renunta la Rosenstadt Friesing, mi se pare extrem de reusit si frumos, nu doar in stadiu de boboc ci in toate fazele. Florile dureaza foarte mult, rezista la ploi, semiumbra sau soare, infloreste odata cu clematitele si buchetele sunt de vis. Petalele florilor ofilite, se scutura singure si nu raman urate pe ramurele... in plus, facand buchete si florile deschizandu-se treptat, celelalte flori acopera spatiile lipsa si buchetul este mereu proaspat, continand atat boboci cat si flori deschise complet. :D Minusul este la parfum, care este foarte slab.
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2013/90124353
http://bebeiris.sunphoto.ro/Gradinuta_in_2013/90155910
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2013/90124742
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2013/90124490
http://bebeiris.sunphoto.ro/Gradinuta_in_2013/90155565
Clematita ce ii insoteste inflorirea este Comtesse de Bouchaud, o clematita pe care nu i-am recomandat-o Caramellei crezand ca se va comporta ca si Hagley Hybrid, dar acum regret, pentru ca s-a dovedit a fi superba si face muuulte flori, care dureaza muuuult de tot :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pentru cei care cauta trandafiri cu remontanta foarte buna, am 2 propuneri, 2 trandafiri de care eu m-am indragostit in vara asta, Sweet Pretty (Astronomia) si Darlow's Enigma. Dupa amandoi am umblat cu limba scoasa, dar a meritat :rofl: Ca Primul are niste flori foarte foarte frumoase-daca va plac cei cu flori simple. Darlow'a nu impresioneaza prin frumusetea florii singulare ci prin spectacolul complet al tufei inflorite, din pacate nu am o poza cu toata tufa inflorita. Amandoi remonteaza foarte bine, intre valurile de inflorire au o pauza foarte scurta, in special Darlow's, care la mine a fost fara macar un buchetel de flori nu mai mult de o saptamana!

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Un mare PRO pentru Sharifa Asma. A fost plantat toamna trecuta iar in acest sezon a si crescut multumitor pentru primul an (peste 50 cm), a lastarit bine si in acelasi timp a facut valuri continue de flori, si acum mai are boboci si cateva flori care se chinuie dupa inghetul de la inceputul lunii. Nu s-a imbolnavit de nimic, spre deosebire de unii care au avut patare neagra si fainare in acelasi timp :roll: In plus, parfum intens, fructat, foarte placut. Ce poti sa mai ceri de la un trandafir? :)

 

cris75

Member
Graham Thomas si la mine in perioada de vara se scutura imediat, dar toamna florile tin nitel mai mult, asa ca-l iert. :) Are o culoare frumoasa iar forma florilor e deosebita. Ce m-a dezamagit pe mine: Twist, florile sunt mici si spalacite cand se deschid. In faza de boboc e frumusel.... dar nu dureaza prea mult aceasta faza :(
 

geodezia

Well-Known Member
Pai cam asa sunt toti satirati stai calma ca eu am vreo 4-5 satirati si asa sunt toti frumosi ca boboci si pe urma raschirati in toate partile acum am luat julio iglesias de la famouses roses sa vad cum va fii ca am si hernry matisse tot la fel eu pe twist il am varianta olandeza si romaneasca ..aia olandeza parca e mai asezat si mai mare floarea asta rominesc tot asa frumos bobocu si pe urma floarea ..dezamagire poate e de vina si pozitia pe cel romanesc il am in soare pe cel olandez il am la umbra
 

cris75

Member
La capitolul pro: Schwarte Madonna.Mie cel putin mi-e cel mai drag dintre toti TH. Il am in nu mai putin de 7 exemplare si nu ma indur sa scot nici unul ca sa fac loc altui trandafir pe care nu il am. Infloreste bogat tot timpul anului, iar toamna , acum pe vremea asta are niste flori fenomenal de frumoase, inchise la culoare si super catifelate.
 
Sus