Din experienta proprie - pro si contra

carla

Active Member
Hai sa-i vorbesc si eu de rau pe ai mei :) N-o sa ma refer decat la cei care sunt la mine cel putin in anul doi, desi cred ca ar mai trebui inca vreo 2 ani ca sa trag o concluzie definitiva. Deci ce spun acum e doar provizoriu

Dintre englezesti eu sunt destul de nemultumita de Summer Song (flori foarte putine, anul trecut facea 2-3 flori pe val de inflorire si vad ca nici anul asta nu se omoara, tufa destul de rahitica), Falstaff (creste foarte anemic si nu prea se omoara nici cu florile), Gertrude Jekyll (a avut un prim val superb, flori foarte parfumate, dar valul doi a fost foarte slab). Defecte destul de mari are la mine şi Jubilee Celebration, floarea e cea mai aplecata dintre toti englezestii iar anul asta a dat 2 lastari imensi care strica tot echilibrul tufei. Crown Princess Margaret isi strica florile pe vreme ploioasa dar la mine ramane printre favoriţi pentru ca are o crestere foarte viguroasa, floarea e superba si se acopera cu boboci de sus pana jos. Heritage are si el marele defect ca-si scutura foarte repede florile dar eu il iubesc la nebunie pentru delicatetea si eleganta florii.
La categoria RECOMAND CU CALDURA intra Mary Rose (tufa foarte frumoasa, rezistenta la frig, foarte florifera), Eglantyne (la fel, doar ca e putin mai mica de inaltime) si Cottage Rose (are o pozitie verticala, nu apleaca florile si infloreste bogat).

Dintre urcatori singurul care la mine a evoluat bine e Coral Dawn, nu mi-a inghetat in nici o iarna, infloreste bogat, miroase frumos, se scutura singur (ceea ce e un mare avantaj la un catarator), nu-i gasesc nici un defect.

Eu sunt foarte multumita si de Bourbonii pe care ii am, Mme. Isaac Pereire, Louise Odier, Svouvenir de la Malmaison si Zephirine Drouhin. Toti au crescut foarte vigurosi inca din primul an iar in acest moment sunt trandafirii cu cei mai multi boboci din gradina mea, sunt acoperiti efectiv. Ca minusuri se pare ca trebuie bine ingrasati ca sa nu faca patare neagra si sa infloreasca si a doua oara.

Gallica au flori superbe, sunt foarte rezistenti la boli si ger, dar aveti grija ca nu reusesc sa sustina tufa si se intind pe jos, deci le trebuie o suprafata destul de mare si nu ofera o priveliste prea placuta in afara infloririi.

Iar dintre Kordes, la mine cel mai bine merge Caramella, pe care o recomand cu caldura. Floare frumoasa, tufa mai trebuie corectata prin taieri pentru ca e cam dezlanata, dar cand infloreste e un spectacol. La fel Gelber Engel la mine a evoluat foarte bine

Ce n-as mai cumpara: Rhapsody in Blue, stiu ca sochez dar la mine face patare neagra la greu, anul trecut a ramas fara frunze. Apoi toti cataratorii de zona 6 care la mine ingheata iarna, gen Parade, Paul's Scarlet etc.
 

bradut

Well-Known Member
Pe Gelber Engel l-am ocolit, cu toate ca mi-a placut. Am zis ca-l iau tura urmatoare, si rau am facut: nu l-au mai introdus in oferta. :(
 

nina77

Member
Ai mei sunt inca tineri asa ca deocamdata nu sunt contra niciunuia, desi m-am suparat si eu putin pe Parade, pentru ca a inghetat in iarna si am taiat din el destul de mult.

Pentru forma tufei si multimea de flori, sunt din toata inima pro:Leonardo da Vinci si Julia Child.Sunt doi trandafiri care se gasesc la noi:

Leonardo da Vinci


Julia Child
 

gabrielais

Active Member
bradut a spus:
Pe Graham Thomas il am de vreo 4 ani. In fiecare iarna a inghetat pana spre musuroi. Anul trecut arata asa:



Din pacate, dupa iarna ce a trecut arata jalnic. Cu ocazia asta l-am si mutat. Mai am inca unul, de la Rosafruct, care arata mai bine, cu toate ca e mai tinerel cu un an. Cred ca dezvoltarea lor depinde si de locul din gradina. Cel putin la mine, solul nu este peste tot la fel.
daca ai te rog o foto mai vizibila cu suportul care se ghiceste in spatele superbului Graham, ti-as ramane recunoscatoare...cred ca si citiva de-ai mei au nevoie deja de un suport dar nu prea stiu ce dimensiuni sa le fac; multumesc!!


nina77 a spus:
Ai mei sunt inca tineri asa ca deocamdata nu sunt contra niciunuia, desi m-am suparat si eu putin pe Parade, pentru ca a inghetat in iarna si am taiat din el destul de mult.

Pentru forma tufei si multimea de flori, sunt din toata inima pro:Leonardo da Vinci si Julia Child.Sunt doi trandafiri care se gasesc la noi:

Leonardo da Vinci


Julia Child
Nina, superbissimi!!! sa iti traiasca!! uite, pe Julia Child l-am tot ocolit la starkl, anul acesta am de gand sa il comand neaparat!!
 

bradut

Well-Known Member
Gabriela, Graham Thomas avea un suport verde, din acela circular, poate ai vazut la Baumax. Eu am folosit un sprijin fiindca nu l-am taiat deloc.
 

carla

Active Member
bradut a spus:
Pe Gelber Engel l-am ocolit, cu toate ca mi-a placut. Am zis ca-l iau tura urmatoare, si rau am facut: nu l-au mai introdus in oferta. :(
Am vazut si eu ca l-au scos, parca nici anul trecut nu l-am mai vazut la vanzare. Daca vrei iti trimit butasi, s-a facut foarte mare si am de unde sa tai

La tine Graham Thomas ingheata in fiecare iarna si apoi vara ajunge sa arate asa de mare? Am meu nu a inghetat dar nici nu creste asa frumos ca al tau, poate ar trebui sa-l tai si eu pana jos ca sa faca atatea flori :?
 

gabrielais

Active Member
bradut a spus:
Gabriela, Graham Thomas avea un suport verde, din acela circular, poate ai vazut la Baumax. Eu am folosit un sprijin fiindca nu l-am taiat deloc.
multumesc...cred ca am vazut.. o sa am treaba vara asta cu suporturile..am cateva de facut...
 

bradut

Well-Known Member
Cu placere, Gabriela.

Saru' mana, Carla, da, as vrea Ghelber Engel, daca se poate. :D Intr-adevar, nu-l mai au de ceva timp. Cred ca l-am vazut doar cand am lansat prima comanda la Coral, acum vreo 2 ani, nu mai retin exact.

In legatura cu Graham Thomas, nu intotdeauna a inghetat chiar pana jos, dar pot spune ca 3 sferturi s-a cam dus, de fiecare data. Chiar imi era ciuda ca trebuie s-o ia mereu de la capat. Anul trecut a fost cel mai frumos. Cred ca odata cu trecerea timpului, pe masura ce trandafirul se stabilizeaza, lucrurile nu devin chiar atat de grave, chiar daca prinde o iarna nefavorabila.

Totodata, sunt la mijloc si niste treburi ciudate: cel de-al doilea GT, se afla intr-o zona foarte expusa, spre deosebire de cel din poza (langa casa). Si a iesit din iarna mult mai onorabil. Ma gandesc ca depinde si cu ce pleci la drum, ca sa zic asa, adica de calitatea trandafirului. Primul este de la Metro, al 2-lea, de la Rosafruct.

In legatura cu taierea englezestilor, eu nu bag foarfeca. :D ... doar natura :rofl:
 

carla

Active Member
Nici eu n-am taiat pana acum din englezesti, dar cum la mine spatiul e o problema, cred ca voi fi nevoita sa tai cand vor depasi locul atribuit.

Cu Graham Thomas cred ca ai dreptate, al meu nu a fost de cea mai buna calitate inca de la inceput si probabil de asta nu-si da inca drumul. A fost luat la ghiveci marca David Austin de la Baumax, dar in perioada reducerilor si arata cam jalnic, mai avea o singura ramura viabila. Cred ca o sa-mi prind butas din el si o s-o iau de la zero, poate asa o sa mearga mai bine
 

bradut

Well-Known Member
Asa am patit si eu cu Gertrude Jeckyll: Baumax, la reducere, dezvoltare inceata. L-am taiat din cauza ca a fost afectat de iarna, dar si fiindca avea niste ramuri tare fragile si bolnave. Acum arata mic si frumusel. :D
 

anasstasia

Active Member
Ma bucur ca va place topicul. Eu va multumesc pentru ca participati activ si asa am si eu multe de invatat. :hug:
 

MASCHA

Active Member
Dupa trei saptamani de ploi zilnice am ramas placut impresionata de Goden Gate si Nostalgie,luati de la Coral,carora parca ploaia le place sunt mai frumosi ca niciodata,am sa revin cu poze ca sa va convingeti.Golden Gate a inghetat asta iarna asa ca a fost taiat scurt ,scurt,dar acum a recuperat si se dezvolta foarte bine.
La capitolul dezamagiri am mai multi dar nu le stiu denumirea,din cei cunoscuti ar fi Memoire caruia i s-au stricat toate florile si bobocii de la prima ploaie.
 

bradut

Well-Known Member
Hmm, multi englezesti sunt atat de frumosi si merita un loc in gradina. Drept e ca in ultima vreme mi-a stat gandul ba la flori simple, ba la rambleri, ba la trandafiri vechi. Poate o sa le vina randul si lor. Momentam ma multumesc cu cei vreo 8 pe care-i am. Insa ma starniti cand vad astfel de frumuseti la voi. :rofl:
 
Sus