Diffenbachia

Roxana

Active Member
m-am gandit ca ar trebui taiata, dar mi-a fost frica, ca nu o sa se prinda. deci sa o tai si o pun la inradacinat (in apa sau pamant?). multumesc pentru sfaturi. Cred ca o sa las tulpina mama, aceea groasa, iat tulpina inalta o tai si o mai scurtez. E bine?
Nu-i trebuie conditii speciale de inradacinare, nu?
 

isabella

Active Member
Roxana , nu-ti fie teama . Dupa ce o tai , tii planta in apa si in circa doua saptamani va avea radacinute . Din tulpina mama cat si din bucata de tulpina ramasa dupa ce vei taia planta , daca doresti , poti avea o multime de pui . Tai tulpina in bucati de cca 7 cm . si lei pui de-a lungul in pamant ( jumatate in pamant , jumatate afara ) . Am pus si eu 5 bucati de tulpina si s-au prins toate . Sunt sigura ca vei reusi si tu ! :D Mult succes !
 

Blitz

Active Member
Cum e, Roxana? Ai reusit s-o tai?

A mea "salvata" isi revine incetul cu incetul. Celelalte doua (puiutii de anul trecut) se iau la intrecere :rofl: :rofl: :rofl: - care mai de care.

Si am vazut si ieri dimineata si azi dimineata ca ambele Dieff-uri "plangeau". Si nu a venit ploaia, nici udate proaspat nu au fost. Incep sa cred ca "plang de fericire", deci acei stropi apar cand planta "se simte bine" :D
 

isabella

Active Member
Roxana , sa ne anunti cum te-ai descurcat :D

Blitz , e posibil sa planga si de fericire , de ce nu , doar si noi facem la fel ... :D
 

Roxana

Active Member
Deocamdata planta arata bine. O parte din tulpina (cea cu frunze) am taiat-o si am pus-o in apa, iar restul de tulpina am taiat-o in bucatele de circa 7 cm, asa cum a zis isa. Sper sa reusesc sa le inradacinez.
Va multumesc mult pentru sfaturi.
 

Roxana

Active Member
Am revenit cu informatii. Tulpina cu frunze pusa in apa este inca bine, este verde, iar fragmentele din tulpina ramasa arata binisor si zic asta pentru ca s-au ingalbenit putin pe margine (acolo unde au fost taiate) si parca sunt putin cam "smochinite". Oare sunt pe drumul cel bun?
 

isabella

Active Member
Roxana , daca le ingrijesti , sigur sunt pe drumul cel bun :D Planta din apa va face radacinute in circa doua saptamani iar cele din pamant , din cate imi aduc aminte , cred ca dureaza putin mai mult . . Iti doresc mult succes si sa ne tii la ''curent '' ! :D
 

Roxana

Active Member
Planta din apa a inceput sa faca radacini. :D Cred ca o mai las putin ca sa se mai mareasca radacinile si apoi o plantez. :)
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari!
 

Roxana

Active Member
:D vesti bune. am plantat azi plantuta din apa care facuse radacini si am observat ca si din tulpina-mama incepe sa iasa un puiut mic. Fragmentele de tulpina inca nu dau nici un semn, dar cred ca o sa fie bine.
 

Blitz

Active Member
Bravo, Roxana! Si ale mele merg bine, "puiutii" de anul trecut sunt maricei si au hotarat sa mai faca fiecare inca un puiut. Iar planta salvata se simte de asemenea foarte bine, creste vazand cu ochii. Trebuie sa pun poze :D

Insa, am o mare problema: am primit pe mail de la o colega o avertizare, am google-uit un pic si iata ce gasesc

http://www.nasii.ro/2010/06/23/dumb-can ... ravitoare/

Cititi, va rog, si voi! Eu stiam ca seva care picura din frunze este otravitoare, dar articolul pentru care am pus link-ul face un mostru din planta :x :x :x

Ce parere aveti?
 

isabella

Active Member
Eu stiam ca este periculoasa dar asta nu ma face sa o iubesc mai putin . Am mai multa grija atunci cand umblu cu ea , atata tot :D Daca ar fi chiar asa de BAU - BAU , cred ca am fi auzit cazuri pe forum , tv sau ziare .
Trebuie sa avem grija sporita in cazul copiilor pentru ca au tendinta sa muste din plante . Finul nostru a muscat o dracaena , l-am vazut la fix pentru a evita posibilele urmari neplacute .
 

Blitz

Active Member
Cred ca iti dai seama ca nu o voi folosi pentru supa :rofl: :rofl: :rofl: Stiam si eu ca seva care picura din varful frunzelor este otravitoare, dar am grija. Si cum niciuna din cele 3 nu a "sarit" la mine sa ma muste :wink: nu ma deranjeaza faptul ca este otravitoare :D
 

Blitz

Active Member
Numai ca au "mancat" iarna furnirul de pe dulapiorul din camera in care au stat :rofl: :rofl: :rofl: Eu am crezut ca mi-a "scapat" apa la udare si am incercat sa maschez- dar mama s-a prins si a numit direct "faptasele". Nu s-a suparat, deja cautam ce vom pune in toamna pe suprafata ca sa nu pae si restul de furnir :wink:
 

Roxana

Active Member
Am observat ca una din bucatile de tulpina puse la inradacinat face puisor. :D una din ele s-a ingalbenit si s-a inmuiat rau si am taiat partea aceea. butasul din varf este bine, au mai crescut putin frunzele din varf si vad ca face altele.
 
Sus