Diffenbachia

isabella

Active Member
Am citit acum postarea ta din pagina anterioara . Din poza , planta nu pare afectata . Cauza poate fi una simpla , i-a fost schimbat pentru o perioada ''stapanul'' si ritmul de udare .
 

helisananca

Member
:) daaaa pai a fost a mea,m-am mutat am luat-o cu mine la pritenul meu acasa,am plecat eu de acolo si a ramas acolo un timp;timp in care se ingalbenea mereu,acum dupa 4 luni am adus-o acasa inapoi :) ieiii deci se face bine ..cred ca i-a fost dor de mine :oops:
 

Blitz

Active Member
Constat cu "entuziasm" ca din varfurile frunzelor celor doua Dieffenbachia picura unoeri cate un stop de lichid. Nu tot timpul. E drept, iarna au cam "distrus" furnirul de pe comoda pe care au stat, eu am crezut ca poate am udat neatent, mama mi-a atras in schimb atentia asupra picurarii din frunze.

Este normal? Plantele par sa se simta bine, numai din cand un cand au cate un strop de lichid la varf.

Tare m-as bucura daca m-ati putea lamuri :oops:
 

michaela

Active Member
Da, Blitz, este normal, la fel face si colocasia :wink: sunt plante cu frunze largi tropicale, inmagazineaza multa apa, nu cunosc exact cauza dar si la mine faceau la fel :rofl:
 

isabella

Active Member
Blitz , este un fenomen foarte normal , toate dieffenbachiile mele ''plang '' . Asta se intampla de obicei cand este vremea umeda , inainte de ploaie sau dupa ce ai udat planta . Se spune ca prevestesc ploaia ... :D
 

Blitz

Active Member
Multumesc, am aflat ca "plang" atunci cand se simt bine (o fi asa?). Trebuie sa le urmaresc, sa vad exact cand "plang"- o fi vreo leagatura cu meteo sau cu udatul sau o fi pur si simplu "o lacrima de fericire" :wink:

Incerc sa stabilesc o regula, va tin la curent cu observatiile :D

Parca nu de mult nu imi trebuiau plante de interior :rofl: :rofl: :rofl:
 

Blitz

Active Member
Am pus ieri Dieffenbachia recuperata pe la servici. Saraca a stat vreo 6 luni intr-un coridor in apa, am adus-o acasa si am plantat-o. E o "supravietuitoare"



Si unul dintre cele doua mai vechi iar "plangea" azi dimineata. Sunt curioasa daca vine ploaia, sper ca nu :wink:
 

isabella

Active Member
Blitz , sa te bucuri de ea ! Trebuie taiati cei doi lastari de pe tulpina mama si plantati separat in ghivece . In felul in care sunt acum nu se vor dezvolta cum trebuie .
 

Blitz

Active Member
Multumesc, Isabella! Problema este ca deocamdata trebuie sa-si revina, daca tai acum, lastarii sigur nu vor supravietui. Sunt subtirei, frunza e ca hartia. Oricum o tin sub observatie permanenta :D
 

michaela

Active Member
isabella a spus:
Blitz , sa te bucuri de ea ! Trebuie taiati cei doi lastari de pe tulpina mama si plantati separat in ghivece . In felul in care sunt acum nu se vor dezvolta cum trebuie .
De ce??? :? mie imi plac mai multe intr-un ghiveci... :oops: daca sunt mai multe dimensiuni si mai ok :D arata mai "stufos" mai ales ca este o planta care produce extrem de repede noi tulpini bazale :wink:
 

isabella

Active Member
michaela , tine bine-nteles si de gust dar ceea ce spui tu este de preferat cu un soi care nu creste prea mare . Unele dintre dieffele mele au 2 m , abia au loc intr-un ghiveci . Le place sa-si intinda frunzele ( frunze care pot ajunge la aproape 1 m lungime ) si astfel au nevoie de loc in jurul lor . Doar unele dintre ele produc repede tulpini bazale , in general cele de talie mica , stufoase . Cele de talie mare m-au facut sa astept 3 ani dupa un puiut :D
 

Blitz

Active Member
Isabella- oricum stau cu ochii pe ea, numai sa se acomodeze un pic. Nici ideea cu cei doi lastari si mai spre "tufa" cum scrie Daniela nu mi-ar displace. Dar deocamdata s-o vad ca e mai bine :D si asta va mai dura un picut :wink:
 

michaela

Active Member
Ai dreptate, Isabella, .... insa la mine toate mici au ajuns mari :( prea mari.... i le-am dat soacra-mii (ea are o scara interioara de la parter la et 3) caci chiar nu-mi mai placeau asa :( ... de-aia cred ca o ciupire si o stimulare a lastaririi, personal ,mi se pare mai ok
Evident, acum.... fiecare cum doreste isi dirijeaza plantele :D
 

isabella

Active Member
Blitz , sa te bucuri de ea si sa isi revina cat mai repede :D Sigur o vei ''coafa '' frumos , intr-un fel sau altul :D

Eme, bine ca exista diversitatea altfel am avea flori trase la indigo :D
 

Roxana

Active Member
Dieffenbachia mea are frunzele galbene pe margine si sunt ondulate. :( Care este cauza? oare sa aiba ghiveciul prea mic? Sau este de la apa?
 

sicamin

Member
Roxana ,poate este in soare prea puternic,asta ar fi una dintre cauze. Incearca sa pulverizezi planta cu apa la temp. camerei,dar sa nu o tii in soare dupa pulverizare.
 

sicamin

Member
Roxana ,eu as scurta planta,as mai rupe cateva frunze mai afectate si as replantao in pamant proaspat.Mai o varianta ar fi sa o tai si sa o tii in apa pana face radacini noi si apoi sa o plantezi.
 

sicamin

Member
Roxana ,revin cu o poza de la plantele mele (azi). Cea din dreapta avea 1,5 m si era golasa ,doar in varf avea cateva frunze.De data asta am taiato si dupa ce s-a zvantat un pic ,am pus Radistim si am plantato in pamant proaspat,amestec cu putin nisip. In 7 aprilie am plantat si deja am 2 frunze noi la planta. Voi face la fel si cu cea din stanga pozei,ca sa nu o las sa creasca asa inalta.Anul trecut au inflorit amandoua.

 

isabella

Active Member
Sicamin , sunt si eu de aceeasi parere cu tine , planta Roxanei ar trebui scurtata , mai ales ca nu are radacini proprii , a ramas lipita de tuplina mama .
 
Sus