De ce se folosesc banutii de turba?

cornelia

Fondator
Membru staff
Recunosc ca n-am prea folosit banutii de turba. Nici la alte plante si nici la violete. Insa, am facut un experiment cu rezultate imbucuratoare, care confirma alegerea marilor cultivatori.

Am pus cate o frunza de violeta in banut de turba si in pahar de plastic cu pamant pentru plante de interior. Primele frunze au aparut la cele din pahar, dar la prima dereglare de udare s-au vestejit in mare parte. Puiutii la frunza din banut au aparut tarziu dar oricat de mult as fi udat eu tot n-au aparut dereglari de udare. Banutul absoarbe apa si n-o lasa sa balteasca la baza fragilului puiut. Asa ca, desi mai lent procedeul, este mai sigur sa inmultiti violete in banuti.

Totusi, atentie la calitatea banutilor.
In unii am vazut larve de paraziti. Nu stiu cum au ajuns acolo.
 

roxy

Member
eu toate frunzele le-am pus in banuti si mi-au iesit mereu. am eu unele probleme cu dereglarile de udare, mi se "inmoaie" unele frunzulite din puiutii iesiti din frunza mama, dar sper sa rezolv pana la urma. ultima frunza pusa in banut de turba a fost in luna august si abia acum a rasarit :eek: , dar a trecut prin multe: frig, seceta :oops: .
 

Floria

Active Member
Voi incerca si eu pastilele de turba la butasi semilemnificati de Salix Integra cand ii voi primi.
Am avut probleme cu mucegaiul la unii plantati in pahare si oricat i-am tratat cu Topsin, tot au murit.
 

Simina

Active Member
Uite ca pana acum nu m-am gandit sa folosesc banutii de turba la frunzele de violete. I-am testat pe alti lastari dar nu la violete. Experimentez si asta. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu cred ca merita efortul depus. De acum inainte am sa-i pun numai in banuti. M-am saturat s-o tot iau de la capat cu unele varietati mai sensibile carora le mureau puii de cum dadeau de la baza frunzei.
 

nicao

Member
Am pus si eu azi o frunza de violeta in banut. Cand mai ud acum banutul? Cand vad semne de uscare?
 

Erwin

Member
cornelia a spus:
Totusi, atentie la calitatea banutilor.
In unii am vazut larve de paraziti. Nu stiu cum au ajuns acolo.
Eu am cumparat din 3 locuri. In toti banutii am gasit viermisori dupa o vreme. Am renuntat la ei.
 

karmenutza

Member
Cand se transplanteaza planta in alt ghiveci se taie marginea aia de pasla/carpa ce e?
Ca eu am observat ca plantele cumparate cu banutul acela bagat in ghiveci nu o duc bine :( Cred ca totusi panza aia sau ce-o fi, nu lasa loc radacinilor sa se dezvolte. De obicei evit sa cumpar din acelea. E numai parerea mea, adica am eu o probleme cu banutii de turba? :?
 

ghia_don

Active Member
Poti sa scoti invelisul banutului, se decojeste foarte usor, numai sa ai grija la radacinutele care au trecut deja prin el. Si eu le scot si nu se supara nimeni :wink: ...
 

karmenutza

Member
Eu as uda cum ud orice violeta. Eu am puse vreo 2 frunze in paharut de plastic si le ud cand mi se pare ca a inceput sa se usuce pamantul deasupra. Daca as avea in banut de turba, la fel as face.
 

MONIS

Member
Erwin a spus:
cornelia a spus:
Totusi, atentie la calitatea banutilor.
In unii am vazut larve de paraziti. Nu stiu cum au ajuns acolo.
Eu am cumparat din 3 locuri. In toti banutii am gasit viermisori dupa o vreme. Am renuntat la ei.[/quote
si eu am gasit viermisori in banutul de turba.....oare de ce.... :(
 
Sus