De ce se folosesc banutii de turba?

anca_brasov

Member
salutare, puteti sa imi spunetzi de unde sa cumpar banutzi de turba?

suunt in magazinele de specialitate?in florarii?in supermarketuri? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 

melu

Member
anca_brasov a spus:
salutare, puteti sa imi spunetzi de unde sa cumpar banutzi de turba?

suunt in magazinele de specialitate?in florarii?in supermarketuri? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Eu am luat de la BRICOSTORE, incearca la marile hypermarket-uri la raionul de flori-pamant-gradinarit.
 

emeclau

Active Member
intrucat de mult ma tenteaza banutii astia de turba, zilele astea am dat o raita pe internet si m-am decis sa comand niste banuti de turba Jiffy import Canada ( recunosc ca asta a fost motivul determinant pt. alegerea mea- astia in Canada au o turba foarte buna) - zilele astea trebuie sa imi vina comanda si am sa va impartasesc ce impresii vor lasa :wink:
pana una-alta aveti aici un link
http://www.hollandfarming.ro/produs/SUS ... ;_NORVEGIA
 

emeclau

Active Member
eu am si cu pahar de plastic in cap si fara
dar parca mai linistita stau la cei cu pet in cap...si merg si mai repede :wink:
 

cory_helen

Active Member
in banuti de turba de la tine, emeclau am pus un lastar de hiby koenig care nu vroia sa inradacineze din luna mai... si vad ca are deja frunzulite noi...

am pus si un lastar de poinsettia dar s-a uscat... depinde probabil si de lastar...
i-am pus pe amandoi cu punga in cap si cu banutul inundat... :D
 

emeclau

Active Member
super!!!! :)
simt ca succesul te bucura mult mai mult decat te intristeaza pierderea lastarului de poinsettia.... :mrgreen:
foarte mult depinde de lastar...unii nu vor si gata!
dar pentru cei care au o urma cat de mica de vointa, banutii astia fac minuni :D
am reusit sa inradacinez fara prea mare efort frunze pe care inainte le pierdeam si nu intelegeam de ce...
foarte bine a facut ca ai lasat banutul sa musteasca de apa....asa fac si eu! :wink:
 

anca218

New Member
tocmai am scos niste frunzulite de violete din banutii de turba si le-am pus in apa. Dupa ce am citit experientele voastre m-am hotarat sa-i pun inapoi. Sper sa nu fie suparati de nehotararea mea :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mult timp am fost si eu reticenta la inmultirea in banuti de turba - asta pentru ca si banutii astia sunt de calitati diferite in functie de furnizor. Am fost multumita de banutii de la Blondy, de ex si am dat chix cu cei din Baumax (nu mai stiu firma)
In ultima vreme, mi-am schimbat opinia dar am si perfectionat metoda pe care o utilizam :) : banutul de turba il pun in pahar de plastic transparent si pot vedea radacinile atunci cand se formeaza (asta nu e valabil la violete pentru ca ele au radacini superficiale in schimb la hibiscusi de ex vezi usor prin paharul transparent daca au aparut radacini). Peste paharul cu banut si frunzulita pun un alt pahar transparent, de data asta cu gura in jos. In felul asta, fac o minisera.
Si am scapat de umblat cu pamant, taiat pet-uri si mai stiu eu ce... :wink:
 

Nicolle

Member
Eu pana acum nu am fost multumita de banutii de turba.Nu stiu de unde erau.I-am primit cadou la o comanda.Toate frunzele de violeta au murit.Se usca foarte repede,iar culoarea era de un maron deschis.
 

doina

Member
Nicolle , cred ca nu-i hidratezi suficient .
Tot anul acesta numai in banuti de turba am pus frunze la inradacinat si am avut foarte putine pierderi .
 

ghia_don

Active Member
Si la mine merg foarte bine frunzele puse in banuti...chiar fara nici o pierdere..Pun banutii in minisera, acoperiti cu folie si nici nu trebuie sa-i ud decit foarte rar, ca se mentine umiditatea foarte bine. Am de plantat, dar nu stiu cind imi fac timp si pentru asta...
 

lucia_lucia

Member
Eu nu am folosit pana acum banuti de turba.Am pus frunze la inradacinat in apa si dupa ce s-au prins le-am pus in pamant.Voi cumpara si eu sa vad daca se prind mai repede asa.Depinde si de calitatea banutilor :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am folosit de 2 feluri: unii mai mici si mai scumpi adusi din Germania care m-au cam suparat pentru ca se destrama si unii ceva mai mari, romanesti, care retin mai multa apa. Eu cred ca ma impac mai bine cu cei romanesti. In plus sunt si simtitor mai ieftini. Problema e ca nu-i gasesti prin magazine.
 
Sus