Dalii

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Ciudatenie:
daliile pitice cumparate in primavara (de pe unde am apucat :D )am inceput sa le scot dar..........nu au bulb.
Au fost fooooooarte frumoase si mari si infloritoare toate vara .Acum insa am constatat ca bulb ioc :gandit:
Le-am tuns si le-am pus in ghivece dar nici nu stiu daca cu radacina care o au vor rezista peste iarna :?
Ati patit asa ceva?
Daca-i vorba de dahlia variabilis, ele de obicei nu se prea pastreaza peste iarna, se seamana primavara, ies din seminte. Totusi, ciudat ca nu au avut ceva tuberculi, de obicei ale mele faceau, doar ca nu reuseam sa-i pastrez peste iarna. Cine stie ce hibrizi ciudati ai cumparat tu :?
 

radu

Member
Ziceti ca bulbii trebuie scosi din pamant peste iarna ? Intreb si eu pe cei mai experimentati, fiindca la mine e primul an in care m-am ocupat de gradinarit ! Nu stiu ce variatate am avut, dar era cu o floare imensa si alba !
Multumesc !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu ii pastrai nici in ghivece peste iarna?
Ciudatei...ce sa zic?Eu incerc.Daca nu si nu...la primavara altii dar mi-ar parea chiar rau sa fie de unica folosinta :( Uite miine o sa scot o alta careia i-au trecut florile si o sa vad si la ea radacina ca sa o pozez.Pai nu ma mai joc asa :cry: .Imi plac enorm si dau bine puse in cerc pe linga tufele inalte.Creaza un joc coloristic fantastic de frumos :D

Pai variabilis as zice ca e un nume generic si cuprinde si dalii inalte si pitice si medii cu fel de fel de inflorescente.
Habar nu am de care era.Ce am avut eu au fost pitice,mi-au placut culorile,le-am srtat sa se combine elegant :mrgreen: si mi-au facut flori toata vara.Flori da,tuberculi sau ce or fi NU :cry:


Radu depinde de care dalii ai.Daca ai avut tuberculi da,se scot toamna si se pastreaza in nisip peste iarna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Radu, scoate tubercu;ii, ingheata in gradina peste iarna :!:

Gabiuto, asa e, pacat de ele, mie mi se par minunate, imi plac pentru ca au o inaltime nici prea mare nici prea mica, sunt tufe compacte, infloresc toate vara, sunt o minune de planta, cu ele ai sigur culoare si flori in gradina pana tarziu
 

bradut

Well-Known Member
Gabiuta, si eu am dat de dalii fara tuberculi atunci cand le-am scos. Erau numai radacini. Si au fost obtinute din seminte.
 

bradut

Well-Known Member
Le-am aruncat. :)

Exista insa, o serie care se numeste Gallery, pitice, batute si foarte frumoase. Eu am plantat cateva anul acesta. Uite cum arata Rembrandt:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai din Baumax si Brico am cumparat si eu si tot fara bulb sunt :( .....E clar......Piticele nu vor sa produca gogoloaie :)
 

bradut

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Pai din Baumax si Brico am cumparat si eu si tot fara bulb sunt :( .....E clar......Piticele nu vor sa produca gogoloaie :)
Ai cumparat seminte sau tuberculi? Eu am cumparat tuberculi si acum, cand am sapat, i-am gasit din nou.
 

bradut

Well-Known Member
Acum vreo 3 ani, am cumparat o dalie pititca, simpla, mai mult din curiozitate, decat decat din placere, fiindca nu ma dadeam in vant dupa dalii. Am tot despartit-o in fiecare an. Si tuberculii nu au disparut niciodata. In vara asta am avut vreo 5 tufe.



Pentru iubitorii de dalii, am sa pun un link, unde pot fi vazute o gramada de varietati, cu poze, specificarea dimensiunii florii, inaltimii (poate a mai fost pus, nu stiu).

http://www.dahlie.net/dyn/index.php?lang=en#G
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bradut nuuuuu......dalia tufa ca atare am cumparat-o .NU bulbi :( .Nu cred ca din martie-aprilie pina acum nu au avut timp sa produca macar un bulbisor :? deci nu stiu ce sa cred.
Daca pui bulbi/rizomi etc e normal ca ii gasesti tot acolo.Eu ma refeream la cele cumparate gara formate tufa la ghivece.Cred ca a fost o neintelegere de malentendu :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Pai in cazul asta, mai bine cumperi tuberculi de pitice. Apar in primavara, pe la supermarket. :D
 

Blitz

Active Member
Eu am scos alaltaieri dahliile- nici urma de tuberculi :|

Oricum nu voi mai pune, ca nu-i plac sotului :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am descoperit marele "mister" :mrgreen:
Azi am scos toate daliile pitice ca se trecusera binisor florile si am facut urmatoarea constatatare:cele cumparate de la Levi(PlantShop) aveau bulbi/tuberculi si daca nu ma insel sunt scoase de el personal din seminte iar altele la care nu am gasit bulbii am descoperit ca aveau banuti de turba si aratau ca si cum erau prinse din lastari lemnificati.de fapt chiar asa era.
De aia imi place sa vad eu cu ochii mei si sa ascult pareri din experienta fiecaruia .
Netul e bun dar.........

Off topic dar cu legatura:citeam ce a zis Victoria222 despre Dave's garden.
Da este un site bun tocmai pentru parerile personalizate despre o anume planta.
Una e s-o cresti la...Baia Mare si alta in...Calarasi :)
Una e la munte si alta la cimpie.Aceeasi planta are comportament diferit .Etc......Etc...Etc....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, deci aia e 'iesplicatia' cu lipsa tuberculilor :D Ca ramasesem gandita cand mi-ai zis ca ale tale nu au, ca eu stiam ca ale mele din seminte au facut, chiar ma intrebam ce hibrizi ciudati or fi...deci sunt inmultite din butasi :gandit: Da' oare pana la urma nu dezvolta totusi tuberculi, poate in anul 2? Daca poti tine una peste iarna, poate ne lamurim la anul :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Le-am asezat pe toate in ghivece cu eticheta si cu mentiunea respectiva.Chiar sunt curioasa cum se vor comporta cele din butasi.Sper sa le trec peste iarna.
 

IULIA

Active Member
azi le caut si eu de urmasi pe toate.
am luat niste pungi din hirtie, pentru depozitare.apoi o sa vad unde le dosesc pentru iarna. :D
 
Sus