Dalii

ghia_don

Active Member
Si prima floare la Boogie-Wooghie :)


si piticuta asta pe care am uitat cum o cheama, e tare frumoasa...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fumoase foc, Doina! Pe prima o am si eu in gradina, nu ii stiam denumirea :D.

2 intarziate la mine:
 

Blitz

Active Member
Superbe, Bradut :D

Ale mele s-au innegrit azi- le-a prins frigul :cry: . Oricum nu mai am voie sa pun, nu-i prea plac sotului :|

Sa vad ce scot, poate mai sunt bulbii sub pamant ok, desi nu am reusit in 3 ani sa trec vreo dahlie peste iarna, chiar daca am scos bulbii din timp :oops:
 

bradut

Well-Known Member
Nici pe mine nu prea ma incantau pana nu demult, dar mi-am schimbat total parerea, dupa ce am vazut cate varietati exista, si, mai ales, ca pot fi o sursa excelenta de culoare, chiar pana in pragul... iernii. :D

La mine a fost exact invers: sotul meu le-a admirat din plin anul acesta, si mi-a zis: cum s-a facut ca ti-au lipsit din gradina, pana anul acesta, tocmai daliile (numele meu adevarat fiind chiar Dalia :rofl: )?
 

kerkyra

Well-Known Member
Chiar asa, Dalia? :rofl:
Si eu am de gand sa iau mai multe la anul, in special pitice si cactus.
Voi cand scoateti bulbii?
 

Blitz

Active Member
Pai teoretic inainte de a ingheta ar trebuie scosi :oops: Dar nu am apucat, asa ca astept sa se dezghete un pic (sper, ca zi dimineata am avut -5 grade :eek: ), apoi trebuie sa pun bulbii de primavara (crocusi, narcise, lalele, zambile).

Sa vad ce scot- eventual poti sa-ti trimit, Kerkyra- dar nu promit, ca nu stiu in ce stare sunt.
 

ghia_don

Active Member
Azi sper sa reusesc sa scot si eu bulbii...am asteptat sa uriteasca bruma tufele ...iar noaptea trecuta chiar au inghetat..
 

kerkyra

Well-Known Member
Stai linistita, Sigrid, din astea o sa cumpar in primavara, au fost destule prin Pk si Baumax. Si cu depozitarea e o problema la mine. Mai bine ai grija de puiutii de floare de colt :oops:
Si daca tot suntem off, ce avatar dragut ti-ai pus!

Deci ar cam trebui sa umblu la ele in week-end.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ciudatenie:
daliile pitice cumparate in primavara (de pe unde am apucat :D )am inceput sa le scot dar..........nu au bulb.
Au fost fooooooarte frumoase si mari si infloritoare toate vara .Acum insa am constatat ca bulb ioc :gandit:
Le-am tuns si le-am pus in ghivece dar nici nu stiu daca cu radacina care o au vor rezista peste iarna :?
Ati patit asa ceva?
 
Sus