Dalii

lndnstn

Member
Eu am mutat recent din cele din ghiveci (prinse din seminte) prin gradina si am observat ca deja incepuse sa formeze bulbul (ceva minuscul oricum). Sunt curioasa daca se pot pastra peste iarna (sau mai bine zis daca le pot eu pastra).
Deocamdata cele prinse din seminte nu au inflorit dar sunt pline de boboci :) . Nu mai am rabdare ..sa infloresca odata!! :x
 

IULIA

Active Member
asta doream sa intreb si eu.
ramine ceva in pamint din cele cumparate la ghiveci sau nu?
ca nu am rezistat si am comis vreo 20 de buc. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Minunate, atat piticele cat si daliile tale, Corina.
La anul ma gandesc sa incerc si eu pitice sin seminte in gradina. Cred ca formeaza niste borduri superbe!

La mine a mai inflorit inca un bulgaras, iar dalia Pooh este tot mai frumoasa:
 

kerkyra

Well-Known Member
Mi-au iesit si mie cateva din seminte, au rezistat doua, dar sunt micute. O sa iau probabil rizomi la anul.
Bulgarasul e superb :indragostit:
 

Dea

Active Member
pentru prima data in gradina mea si deja m-a captivat! cu siguranta voi achizitiona pe viitor mai multe! arata minunat!
 

Dea

Active Member
lndnstn a spus:


MINUNATA :clap:
De unde ai cumparat bulbii?
superba si dalia ta! foarte interesanta! sa-ti traiasca! :clap:
bulbii celor doua dalii ale mele sunt de la Agrosel, luati de la un distribuitor local.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Toate sunt foarte frumoase! E draguta foc si piticuta, are culori superbe! :D

lndnstn a spus:


MINUNATA :clap:
De unde ai cumparat bulbii?
Multumesc. :D. Este luata din Hornbach in primavara. Se numeste Marble Ball si este de talie mare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Marble Ball am tinut si eu in mana o punga cu rizom in Baumax, mi-a placut cum arata in poza, dar m-a facut sa renunt faptul ca scria ca e de talie mare, nu stiam cum se comporta daliile, nu am mai avut, dar la anul nu cred ca o mai las, prea e frumoasa :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa stii ca e frumoasa. Si spre deosebire de alte dalii cu flori "bulgarasi" aceasta are florile mari. Iar pana acum a crescut destul de compact.
 
Sus