Dalii

elipopa

Active Member
Re: dalii

geodezia a spus:
Aha multam mult Eli
Cu placere, mie personal imi plac mai mult cele din seminte ca au tufa compacta, de inaltime medie si sunt foarte infloricioase!
o sa caut sa vad daca mai am salvate prin calculator poze cu cele din anul trecut!!
 

IULIA

Active Member
eu am plantat niste bulboi,
nimik iesit la cei mari.
si am ales pampoane toate culorile, cactusi...bicolore. nimik.
in schimb au iesit 2 din cele 5 pitice puse acum 1 saptamina.
sa imi iau gindul de la cele mari? :?
 

IZA

Active Member
Nu, sa nu-ti iei gandul de la cei mari. O sa rasara mai tarziu. Daca a fost f multa umezeala tuberculii pot putrezii. Daca nu, astepti ca apar ... :wink:
 

IULIA

Active Member
nu a fost umezeala multa. intr-o luna a plouat de 2 ori. dar a fost frig.
nu v-am zis ca s-a mutat ceahlaul la braila?
 

geodezia

Well-Known Member
dalii

pina acum mi-au iesit vreo 10 buc
nu le mai stiu care pe unde dar cele albe puse in vasele cu flori nu vor sa faca ochi . le mai las ca erau deshidratate rau poate isi revin pina in toamna
 

IULIA

Active Member
Iza, multam.
dupa lupte seculare, au iesit. cam toate. au cam 10 cm de acum.
mai departe?
la cele pitice am scapat momentul si la 10 cm au deja boboc in virf.
nu vreau sa fie un singur fir. ce am de facut?
 

elenafles

Active Member
Nu trebuie sa le faceti nimic .Chiar daca a rasarit doar un singur fir, ramifica si va face multe flori.
 

elipopa

Active Member
daliile mele pitice, bulbii obtinuti din seminte acum doi ani au putrezit in pamant :cry: :cry: n-au incoltit decat sase din 30 cred!
Nu stiu ce s-a intamplat, cele inalte n-au avut nici o problema si sunt de peste 20 cm inaltime!
sunt tare suparata ca am pus si seminte si au germinat foarte putine!!
anul asta nu o sa mai am bordura de dalii pitice :(
 

Rami11

Member
Ce rau imi pare Eli :(
Cu semintele si eu am patit la fel: din doua plicuri nu mi-a iesit nici macar un fir. :cry:
 

elipopa

Active Member
Re: dalii

geodezia a spus:
pai nu le-ai scos in tomana din pamint ?
ba le-am scos, s-u stricat dupa ce le-am plantat si nu inteleg de ce! au fost in acelasi loc ca si anul trecut si au fost pastrate in aceleasi conditii ca si cele mari!! nu stiu ce nu le-a convenit! si erau culori foarte frumoase!!
asta este o iau de la capat, trebuie sa mai iau seminte!!
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu seminte in casa, dintr-un plic de anul trecut si mi-au iesit destule plantute frumoase. Sper sa creasca mari si sa infloreasca.
 

gabrielais

Active Member
sigur cresc si infloresc; eu anul trecut am pus 2 plicuri de seminte si in toamna am recoltat multime de rizomi; i-am plantat in primavara aceasta, au rasarit foarte bogat; astept florile :wink:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu recent seminte, aveam un plic de anul trecut, ma gandeam ca nu mai sunt bune. Dar au rasarit foarte repede si au crescut frumos.
Le mai tin putin, apoi in gradina cu ele, la inflorit :D
 
Sus