Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Si eu cred ca tot un nou pseudobulb!Cymbi de multe ori ne poate juca feste...Doar timpul poate sa ne spuna ce este.Sa nu uiti sa ne spui chiar tu! :wink: :D
 

mikiduzza

Member
E bun si pseudobulb, ma bucur si de ala :D
Am obserbat ca mai are intr-o parte ceva crescut, sa vedem ce iese si acolo :p
As vrea sa va intreb de cate ori face floare un pseudobulb? Se poate zice ca e mai tanar sau batrin?
Si de cate ori o udati pe sapt? Cam o data?

PS: am cautat iar substrat la baumax si nu aveau, zice ce nu are pe stoc frunizorul...am gasit doar in centru ceva de la florimo cred, dar costa 13 lei, 3 l....
si inca ceva: am cumparat azi ghiveci nou, de 3l si nu de 4l cum am cumparat prima data. e cam cu 1-1.5 cm mai mare decat ceva care il are acum
 

sarselia

Active Member
Moderator
mikiduzza a spus:
E bun si pseudobulb, ma bucur si de ala :D
Am obserbat ca mai are intr-o parte ceva crescut, sa vedem ce iese si acolo :p
As vrea sa va intreb de cate ori face floare un pseudobulb? Se poate zice ca e mai tanar sau batrin?
Si de cate ori o udati pe sapt? Cam o data?

PS: am cautat iar substrat la baumax si nu aveau, zice ce nu are pe stoc frunizorul...am gasit doar in centru ceva de la florimo cred, dar costa 13 lei, 3 l....
si inca ceva: am cumparat azi ghiveci nou, de 3l si nu de 4l cum am cumparat prima data. e cam cu 1-1.5 cm mai mare decat ceva care il are acum
De regula un Cymbi la fel ca si multe alte orhidee cu pseudobulbi infloresc pe bulbii mai tineri.Ca durata infloreste o singura data pe acesti pseudobulbi.
Eu ii ud pe ai mei cam o data la 10 zile pentru ca stau intr-o camera neincalzita si cum apa nu se evapora asa de repede nu trebuie sa ii ud mai des.
Poti incerca scoarta cu degetul si daca nu simti umezeala il poti uda dar totusi nu mai des de o saptamana pentru ca nu poti stii sigur daca radacinile sunt umede sau nu.De regula si Cymbi ca si multe alte orhidee mai degraba suporta mai putina apa decat mai multa pentru ca radacinile le pot putrezi foarte usor.
Legat de substrat nu stiu ce sa iti spun dar eu am unul nu in scoarta ci in substrat si ii merge foarte bine.Dar totusi ca incepator si eu le-am pus pe toate in scoarta pentru ca e mult mai usor de tinut in viata asa .Radacinile sunt mult mai aerisite si riscul de putrezire este mai scazut.
Legat de ghiveciul cumparat o poti pune si in acesta pentru ca nu are nevoie de un ghiveci cu mult mai mare decat cel actual.Pana la urma chiar le place la inghesuiala.
:wink:

Bafta mare si asteptam noutati legate de el.
 

mikiduzza

Member
Multumesc mult pentru sfaturi sarselia!
Ghiveciul vreau sa-l schimb pentru ca mi se pare ca se chinuie, desi probabil nu e asa, dar sunt e mai impacata :)
Sper ca totusi pana la urma sa gasesc scoarta si sa-i schimb ghiveciul.
Va doresc o seara placuta! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere si sunt convinsa ca te va iubi mult Cymbilicul tau ca esti tare grijulie si atenta cu el.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Nu se supara ca sunt iubareti mari si au nevoie de afectiune ca sa le mearga bine numai ca uneori nici metoda asta nu da roade la ei ca sunt tare incapatanati in ceea ce priveste inflorirea.
:wink:
 

mikiduzza

Member
Sper ca nu sunt la fel de incapatanati ca si mine... :fluierat:
C-apai ne-ntalnim 2 berbeci si dam cap in cap :) :rofl:
Oricum eu il iubesc oricum ca are frunze frumoase :indragostit:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Atentie mare la udare si daca spre toamna ii poti oferi diferente de temperatura intre zi si noapte sigur te va bucura cu flori.
Ma rog asa ar trebui ca ai mei doar unul a inflorit ceilalti 2 doar imi fac frunze ca nebunii.
Bine ca nu e mai rau...vorba aia...
:rofl: :rofl:
 

mikiduzza

Member
pai il voi scoate pe balcon la vara si acolo va ramane. adica ai mei, ca eu voi fi plecata din tara. sper sa il gasesc cel putin la fel de frumoas cand ma voi intoarce :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super!
Sigur il vei gasi bine numai sa le spui sa nu il ude ca pe celelalte flori ca nu ii place.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
pai il voi scoate pe balcon la vara si acolo va ramane. adica ai mei, ca eu voi fi plecata din tara. sper sa il gasesc cel putin la fel de frumoas cand ma voi intoarce :)
Nasol ca o sa pleci vara din tara...Sa speram ca cei care vor avea grija de plantele tale se vor pricepe in a le uda...Am lasat persoane experimentate in de-ale florilor si la intoarcerea din vacanta am constatat ca unele au fost foarte afectate (ori prea multa apa si atunci au putrezit radacinile, ori prea putina apa si atunci radacinile s-au uscat)....Insa sunt convins ca nu o sa ai ghinion asa cum am avut eu! :D :wink:
 

mikiduzza

Member
Cei care vor ramane cu platele sunt parintii mei. In special tata se ocupa de ele si mi-e frica, pt ca el le uda cam des. Acuma vom vedea, sper sa reusesc sa-l "dresez" pana atunci :rofl:
Oricum orhidee nu am prea multe si sper sa invate repede cum sa le ingrijeasca :D
 

CristianG

Well-Known Member
Iti tin pumnii stransi....
Cu siguranta ca o sa-l "dresezi" bine.Vezi sa nu stea cu telefonul inchis...Sper sa te inteleaga! 8) :D :rugaciune: :giggle:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus