Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumusete!
Imi place enorm culoarea!
Sa ai parte de el.
Acum despre Cymbi.Sunt orhidee carora le place racoarea deci o camera neincalzita ar fi super pentru ele.
Daca nu ai asa ceva incearca sa il tii cat mai departe de sursa de caldura dar in acelasi timp sa primeasca lumina multa pentru ca sunt iubitori si de lumina.
Vara il poti scoate afara undeva la umbra unui copac pentru ca le prieste de minune si in plus pentru o reinflorire au nevoie de diferentele de temperatura dintre zi si noapte lucru care se intampla de regula la inceputul toamnei.
De udat o data pe saptamana sau daca e tinut la racoare chiar si mai rar.
Daca mai ai intrebari cu mare drag iti raspundem.
 

CristianG

Well-Known Member
lauram22 a spus:
fetelor, tocmai am primit si eu o minunatie ce cymbidium.... cum am grija de el? ce sa-i fac sa-i fie bine?? va rog sa-mi dati sfaturi de la a la z pentru ca sunt total pe dinafara.... :(
Cymbidium este destul de pretentioasa de tinut in casa.Daca nu ii oferi conditii propice ca sa infloreasca o poti tine doar pentru frunzis.Arata bine ca frunzis, este destul de decorativa ca aspect intr-o camera mare.Atentie la apa, are nevoie de lumina puternica (nu soare direct) si diferente de temperatura pentru ca sa infloreasca.Daca stai la casa este ideal sa o scoti afara.Toamna se baga in casa si in curand o sa ai surprize...Daca nu o scoti afara si nu ai casa, rar o sa faca flori....Infloreste din toamna pana in primavara.Vara nu infloreste aproape niciodata pentru ca se afla intr-o perioada de vegetatie foarte accelerata.Vara se dezvolta puii...Succes!
 

Simonilela

Member
Am vazut cymbi cu flori galbene :salivat: care parca mirosea a frezie. Este posibil, sau mirosul provenea de la alte flori? Pana acum n-am intalnit cymbi parfumat :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se poate ca si Cymbi sa fie parfumat.Cu atatia hibrizi nu e imposibil sa existe si parfumati.De fapt parca citisem si eu mai demult pe undeva ca exista si cu parfum.
:D
 

lauram22

New Member
multumesc de sfaturi! sa inteleg ca daca stau la bloc si nu pot duce ghiveciul sub un copac nu-mi va mai inflori???? :? :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca ii poti oferi undeva eventual pe balcon o diferenta de temperatura intre zi si nopate mai inspre toamna se poate sa ai posibilitatea sa te bucure cu flori la iarna.
Dar daca il tii undeva unde temperatura este constanta nu prea ai sanse sa reinfloreasca.
 

CristianG

Well-Known Member
lauram22 a spus:
multumesc de sfaturi! sa inteleg ca daca stau la bloc si nu pot duce ghiveciul sub un copac nu-mi va mai inflori???? :? :(
La bloc nu prea are mari sanse sa infloreasca mai ales daca temperatura este constanta.Iarna avem tendinta sa ne incalzim locuintele ceea ce este catastrofal pentru cymbidium, vara este la fel de cald.....Singura solutie este balconul care trebuie sa fie cat de cat protejat de razele soarelui dogoritor vara. Doar trecerea de la vara la toamna este benefica.....Daca stai cu geamul deschis astfel incat sa se produca variatile de temperatura... Altfel te vei bucura de frunze.:| :oops:
 

mikiduzza

Member
Sunt fericita posesoare a unui cymbi de ieri.
http://picasaweb.google.com/mihaela.rus/Cymbidium#

Deoarece este primul meu cymbi am ceva intrebari...
1. Mi se pare ca ghiveciul e cam mic...voi ce ziceti?
2. Cand sa-l schimb? Sa astept sa treaca florile?
3. Ce "pamant" sa folosesc? Cel pentru orhidee e bun asa cum este (pamant+scoarta) sau trebuie aleasa doar scoarta ca la phale?
4. Mi se pare ca are frunzele cam lipicioase in unele parti? Are asa niste pete lipicioase ici colo. Oare de ce?

Sper sa ma descurc cu el si la anu sa revin cu poze cu el reinflorit :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wow ce culoare frumoasa!
Sa ai parte de el.
Legat de ingrijirea lui ai putea dupa ce trec florile sa il muti intr-un ghiveci cu o idee mai mare ca de regula si lui ii place inghesuiala.
Parerile sunt impartite legate de pamantul de care are nevoie-unii spun ca este ok scoarta pe cand altii spun ca e bun si pamantul pentru orhidee.Totusi as alege scoarta pentru ca asa radacinile sunt mult mai aerisite si riscul de putrezire al lor e mai scazut decat in compost.
Ceea ce apare lipicios pe frunze se poate datora florilor care secreta un fel de substanta lipicioasa care ajuta la polenizare.Dar pot fi si daunatori asa ca fii atenta in zilele ce vin ca poate observi ceva musafiri nepoftiti pe acolo.
In rest multa bafta cu el si sa ai parte de el mult timp si sa te bucure mereu cu multe flori.
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
Sunt fericita posesoare a unui cymbi de ieri.
http://picasaweb.google.com/mihaela.rus/Cymbidium#

Deoarece este primul meu cymbi am ceva intrebari...
1. Mi se pare ca ghiveciul e cam mic...voi ce ziceti?
2. Cand sa-l schimb? Sa astept sa treaca florile?
3. Ce "pamant" sa folosesc? Cel pentru orhidee e bun asa cum este (pamant+scoarta) sau trebuie aleasa doar scoarta ca la phale?
4. Mi se pare ca are frunzele cam lipicioase in unele parti? Are asa niste pete lipicioase ici colo. Oare de ce?

Sper sa ma descurc cu el si la anu sa revin cu poze cu el reinflorit :D
Superba! Asa-i ca este decorativa prin frunze? De obicei majoritatea orhideelor cymbidium sunt scoase la vanzare in astfel de ghivece.Ai senzatia ca iese planta cu totul din ghiveci. Radacinile cresc rapid si atunci constati ca de fapt in ghiveci sunt numai radacini iar scoarta aproape ca a disparut.Ii place inghesuiala...Sarselia a spus si ea acelasi lucru.Asteapta sa treaca florile.Iti recomand sa amesteci doua tipuri de substrat pentru orhidee:Compo si Agrocs.Frunzele sunt lipicioase pentru ca planta secreta anumite substante care o ajuta sa isi dezvolte frunzele.Acest lucru se poate observa mai bine la plantele tinere... :D :idea:
 

mikiduzza

Member
Multumesc mult pentru sfaturi!
Asa e, este foarte decorativa prin frunze. Culoarea nu este cea pe care mi-am dorit-o, dar ma multumesc si cu asta :)
Substratul il voi schimba doar dupa ce ii trec florile. Sper sa si gasesc, pt ca aseara nu am gasit nici la Baumax nici la Auchan...asa ca...
M-am speriat in legatura cu frunzele lipicioase sa nu fie ceva daunator, acum m-am linistit cand spuneti ca e normal :whew:
Si inca o intrebare: O pot scoate si acum afata daca e caldut (se zice ca vor fi 15 garde azi..)?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una zic sa mai astepti cu scosul afara.Mai ales ca ii va trebui o perioada de acomodare adica intai scoasa undeva pe un balcon, terasa si pe urma in aer liber.
Totusi acum ca e si inflorita si cum a avut parte de cine stie ce conditii pana sa o cumperi tu as lasa-o ca macar sa se aclimatizeze cu mediul pe care i-l oferi in casa iar mai pe urma prin mai cand riscul de inghet ar fi minim o poti scoate afara.
Parerea mea....
Eu una nu indraznesc inca sa ii scot pe ai mei afara si ii am de ceva ani si deja sunt obisnuiti cu ceea ce le ofer.
:wink:
 

mikiduzza

Member
Am inteles.
Oricum vroiam sa o scot doar ziua cand e cald si apoi seara sa o pun inapoi in casa. Dar mai astept pana prin mai.
Oricum dispun doar de balcon, si nu sa o scot undeva in gradina la umbra unui copac..sper sa-i placa si asa :D
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
Multumesc mult pentru sfaturi!
Asa e, este foarte decorativa prin frunze. Culoarea nu este cea pe care mi-am dorit-o, dar ma multumesc si cu asta :)
Substratul il voi schimba doar dupa ce ii trec florile. Sper sa si gasesc, pt ca aseara nu am gasit nici la Baumax nici la Auchan...asa ca...
M-am speriat in legatura cu frunzele lipicioase sa nu fie ceva daunator, acum m-am linistit cand spuneti ca e normal :whew:
Si inca o intrebare: O pot scoate si acum afata daca e caldut (se zice ca vor fi 15 garde azi..)?
Niciodata sa nu spunem ca nu ne place....Priveste-o cu atentie si vei constata ca este superba.Petalele sunt foarte catifelate, culoarea roz pal...Superb! Uita-te cu atentie la ea si vei constata ca este minunata. Ghiveciul trebuie sa fie o idee mai mare decat cel in care se afla planta in prezent.Nu trebuie sa fie prea mare in lungime si nici prea lat, pentru ca risti ca radacinile sa putrezeasca.Prin urmare mare atentie...Daca nu ai gasit ghiveci iti recomand sa mai astepti un pic.Deocamdata bucura-te de flori! O sa gasesti pana la urma ghiveciul potrivit.. :) Daca temperatura depaseste 15 grade este Ok.Este destul de rezistenta la frig.Poate supravietuii si la 0 grade...Este foarte rezistenta! Las-o sa se bucure de primavara si soare..
 

sarselia

Active Member
Moderator
mikiduzza a spus:
Am inteles.
Oricum vroiam sa o scot doar ziua cand e cald si apoi seara sa o pun inapoi in casa. Dar mai astept pana prin mai.
Oricum dispun doar de balcon, si nu sa o scot undeva in gradina la umbra unui copac..sper sa-i placa si asa :D
Ii va placea pe balcon numai in vara sa nu o bata soarele ca nu ii prea place.
Dar deocamdata mai asteapta ca va trebui sa se obisnuiasca un pic la tine acasa.
Si e SUPERBA si culoarea si planta in sine asa ca bucura-te de ea!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Apropo, sa nu o lasi definitiv afara...Doar cat este soare afara...Sarselia are dreptate! Deocamdata planta nu s-a obisnuit cu statul prea mult afara.Curentii de aer mai reci ii pot ofilii florile.Are timp sa se obisnuiasca...Abia a venit primavara! :wink:
 

mikiduzza

Member
Sigur, nu o voi lasa definitiv afara. Probabil ca mai astept pana in mai ca sa o scot la aer.
Culoarea este frumoasa, si mie imi place mult, dar imi doream eu alta culoare, cea roz mai inchis, spre visiniu.
I-am luat deja alt ghiveci, se poate vedea putin in poza 6, e de 18x18 si e de 4 litri...
 

CristianG

Well-Known Member
Am senzatia ca este putin cam mare...Insa poate nu se vede bine.Oricum observ ca planta a intrat cu totul in ghiveciul nou! :D
 

mikiduzza

Member
Da, a intrat cu totul planta in noul ghiveci :)
Si eu am zis ca e cam mare, dar mama m-a batut la cap sa-l iau pe asta, sa fie mai mare, sa aiba loc floarea :rofl:
Acuma o sa vad eu daca ramane asta sau o sa cumpar altul, pana ii trece floare, si pana gasesc eu pamant de orhidee mai este :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus