Crini

AnDu

Active Member
Asteptam asiaticii roz si galbeni :D sunt mai puturosi si datorita soarelui mai modest in partea lor...
 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumosi! Eu mai am doar unul care se tot chinuie sa infloreasca, poate va reusi peste vreo luna. Ceilalti bulbi s-au dus cand am scos radacinile de lonicera care se intinsesera pe orizontala.
 

elianna

Well-Known Member
La mine si-a intins radacinile orizontal si nu stiam de ce nu le merge bine florilor. Am scos in toamna ce s-a putut si in primavara am constatat ca mai ramasesera multe si cand le-am scos am sapat si bulbii de crini.Asta de mi-a ramas anul trecut l-au rupt animalele cand avea vreo 10 cm si credeam ca l-am pierdut dar se pare ca e ultimul care mi-a ramas.
 

Elena Gabriela

New Member
Eu am luat în primăvara 6 bulbi dintre care doar 2 au înflorit iar 1 a făcut doar tulpina. Am șanse ca la anu' să iasă și ceilalți sau trebuie să cumpăr alții acum în toamna?
 

AnDu

Active Member
Eu am luat în primăvara 6 bulbi dintre care doar 2 au înflorit iar 1 a făcut doar tulpina. Am șanse ca la anu' să iasă și ceilalți sau trebuie să cumpăr alții acum în toamna?
Deci doar 3 au răsărit sa inteleg. Nu ai explicat prea bine. Daca nu au iesit. Atunci înseamnă ca au putrezit. Cumperi 2 plicuti de la magazine pentru plante antifungice(pentru fungicide diferite) si le scalzi in jur de 15secunde si apoi le plantezi. Dupa ce ai pus ceapa in pământ,uzi cu solutia rămasă in jurul cepei dar nu faci baltă:) ) si acoperi cu pământ restu de 14cm. Pentru o reușită de 100%
 

Elena Gabriela

New Member
Deci doar 3 au răsărit sa inteleg. Nu ai explicat prea bine. Daca nu au iesit. Atunci înseamnă ca au putrezit. Cumperi 2 plicuti de la magazine pentru plante antifungice(pentru fungicide diferite) si le scalzi in jur de 15secunde si apoi le plantezi. Dupa ce ai pus ceapa in pământ,uzi cu solutia rămasă in jurul cepei dar nu faci baltă:) ) si acoperi cu pământ restu de 14cm. Pentru o reușită de 100%
Mulțumesc pentru răspuns. Deci următorii bulbi o sa îi scald în aceea soluție.
 

belisima

Well-Known Member
eu sunt tare necajita de crini, am tot cumparat si tot nu am... nu mai ies in anii urmatori, cred ca sunt mancati de niste viermi...imi plac mult orientalii trompeta... :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint mai multe probleme care pot rezulta in asemenea manifestare

Eu as spune sa incerci sa ii pun intr-un cosuletz din ala de plastic pt protejat bulbii in pamint sa vezi cu se descurca. Poate ar fi bine sa pui unii din ei mai adinc....
Manifestare respective poate fi si de la faptul ca ai cumparat bulbi bolnavi.... cit si ca sint daunatori in zona respectiva.... sau ca nu au drenaj bun ... mai ales peste iarna.... poate ne spui cam cum ii cultivi.

Inca ceva.. .nu le place pamintul bazic... le place mai degraba neutru sau un pic acid.......daca pamintul respectiv are calcare in proportie semnificativa s-ar putea sa fie aia problema.
 
Ultima editare:

Flowerz

New Member
Va salut cu respect!

Tatal meu a plantat niste bulbi de crini acum aproximativ o luna, iar zilele trecute ne-am trezit c-au inceput sa iasa..am dori sa stim daca exista vreo sansa ca crinii respectivi sa iasa si la anul? Sau putem sa ne luam adio de la ei din cauza frigului?

Multumesc!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde insa si din care sint..... parca lilium candidium.. cel care e crinul alb traditional face o rozeta de frunze la nivelul solului care ramine peste iarna. Aia nu au nevoie de nici o protectie pt ca e ciclul lor normal.

Pt crini asiatici/orientali/trompeta care fac o tulpina si nu au rozeta de frunze la baza:
Exista o shansa sa iasa si la anul , dar trebuie sa le rupeti varful de crestere cit mai repede (mai ales bobocii daca au ) si sa ii protejati cu ceva folie pt o vreme. Puteti pune si un strat suplimentar de pamint de 10-15 cm pe toata suprafatza plantata in asa fel incit sa fie mai protejati de ger.

Daca e vorba de crini asiatici/trompeta/oriental probabil ati cumparat bulbi de crini care au fost scosi din depozitul de iarna... in care au fost tinuti la frig. Este o metoda de fortzare a bulbilor pt cei care au sere.
 
Ultima editare:
Sus