Crini

deutzia

Member
am luat ieri din lidl mulci din scoarta si ace cu 15 ron 40l parca (sau 50). dar ideea de a aduna ace de brad de la munte este f bineveita, voi face asta de cate ori ajung la munte.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
in general scoartza de copac si acele de brad inglobate in sol fac treaba asta cu brio.....la fel si pamintul pt plante acidofile... de exemplu pt rhododendroni si azalee.

Si ce alternative as avea ca sa acidifiez cat de cat solul? Eu am curatat pamantul de materiale de constructie, dar tot sunt ingrijorata pentru orientali.. am tot auzit ca sunt mofturosi.. si chiar vreau sa le mearga bine.. sunt superbi :)
 

deutzia

Member
fetelor, citind despre crinii proaspat achizitionati m-am confruntat cu urmatoarea situatie: crini lollipop - pe unele site-uri scrie ca ajung la 80 cm, pe altele la 40 cm. sunt mai multe variante? care este adevarul pentru ca vreau sa stiu cum si unde ii plantez. :((
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu sint fata ... dar am sa incerc sa raspund....;-)
Ajung pina a 80 de cm.... dar in general sint la 40-50. Daca le place locul si solul... atunci vor fi citiva care se vor face de 70-80 cm ... dar majoritatea vor fi pe la 40-50
 

elianna

Well-Known Member
Am o problema cu un crin oriental. Animalutele mele i-au rupt mugurele floral. Am tot asteptat dar vad ca nu mai creste si chiar pare a se usca. Mai am vreo sansa cu el?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
daca e rupt numai bobocul, nu e nici o problema...... daca e rupta si tija...da..... pot fi probleme ... in general nu mai da alta tija anul asta.

Daca tija e rupta numai partea superioara...... in general e capabil sa continue sa creasca tija ramasa.

Depinde cum e rupt.


Daca ii place locul si solul unde l-ai pus si nu e afectat de frig peste arna ... la anul va da o noua tija cu boboc...poate sta 1 an fara tija dar va scade in vigoare.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
la mine nu prea rezista mai mult de 2-3 ani crinii orientali. Cred ca e atit din cauza caldurii de peste vara cit si din cauza ca pamintul nu e suficient de afinat si umed pt ei.
 

Ioana Hotea

Active Member
La cat am investit in varietatile de orientali, sper sa nu am surprize sa le pierd. Am tot urmarit procesele de udare si nu vad sa balteasca apa in curte. In schimb se face crusta destul de tare unde nu e nisip sau mulci deasupra. Acum am remediat problema deasupra crinilor.. Dar ma gandesc la caldurile ce vor si vie :) in prejma Bucurestiului nu e tocmai racoare :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ideea e ca la place la umbra unui zid..... dar preferabil sa nu fie infiltratii de calcar de la zid..... Atunci cind soarele e cel mai tare, e bine sa fie la umbra unui zid. Zidul (ma refer la cel de casa incalzita) ii ajuta sa treaca iarna cu bine. Pamint afinat cu drenaj bun si umed e o conditie importanta ca sa ii faca sa reziste bine pe perioada lunga.

Se poate folosi iarba de gazon tunsa ca mulci.... se pune verde dupa ce e tunsa.. sau uscata un pic si asta ajuta ca pamintul sa nu faca crusta.

Se pot creste si orientalii fara probleme, dar le trebuie create conditzii... si nu e chiar asa greu.


Sergiu 70, nu se vad deloc pozele....
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ai doi OT si un oriental .... ii cam cunosc pe toti trei dar numai la unul imi aduc aminte numele direct.

Ala mai galbui pare Honey-moon .
 
Ultima editare:

Sergiu70

New Member
cel cu rosu pe mijloc e red dutch, cel spritzat e stargazer, cel galbui e intradevar honeymoon, anul trecut a fost de 1,2m anul asta e mai gros, dar l-am atins cu trimerul când era mic in iarba, sper sa se faca.Mi-am aranjat o alee cu cca 15 crini, dar cum sunt in gazon, mai tai din ei când sunt mici, din pacate!
 
Sus