Concurs: Cea mai frumoasa gradina in 2009

Cea mai frumoasa gradina in 2009

  • Melimeli

    Votes: 0 0,0%
  • Albela

    Votes: 0 0,0%
  • Victoria

    Votes: 0 0,0%
  • Mymo

    Votes: 0 0,0%
  • Madairina

    Votes: 0 0,0%
  • Riana

    Votes: 0 0,0%
  • Elenafles

    Votes: 0 0,0%
  • Macaleandra

    Votes: 0 0,0%
  • Eldanyro

    Votes: 0 0,0%
  • Rachita Catalina

    Votes: 0 0,0%
  • Nick1971

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
  • Poll closed .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

aleynad

Active Member
Moderator
Pentru ca cei mai multi dintre utilizatorii acestei sectiuni locuiesc la casa si se pot bucura de o gradina, ne-am gandit sa le oferim ocazia de a se mandri cu gradinile lor din acest an. Astfel, ne-am hotarat sa organizam un concurs 'Cea mai frumoasa gradina in 2009'.

Conditiile de participare sunt:
1. Gradinarii pot posta imagini din propria lor gradina, iar pozele sa fie incluse in albumul lor personal
2. Imaginile trebuie sa surprinda momente sugestive ale gradinii in anul curent, 2009, de preferabil pe parcursul celor 3 anotimpuri (primavara, vara, toamna)
3. Imaginile trebuie insotite de o descriere a gradinii (maxim 5-6 randuri)

Inscrierile se vor face pana la data 6 noiembrie 2009
Gradina castigatoare va fi decisa prin vot public din momentul terminarii inscrierilor pana la data de 20 noiembrie 2009

Pe langa diploma Egradini, premiantii vor primi urmatoarele premii:
* Locul I - wisteria floribunda ( inaltime 2 m)
* Locul II - un pui de magnolia soulangeana (inaltime 20 cm) + o forsythia (inaltime 50 cm)
* Locul III - 2 orhidee fara flori.

Va asteptam sa ne incantati cu imagini din minunatele voastre gradini si fie ca cea mai frumoasa gradina sa castige!
 

albela

Active Member
Ca sa nu mai zica moderatoarea ca ne pastram gradinile doar pentru noi, iata si gradinuta mea de-a lungul anului 2009.
Iata niste poze de ansamblu facute astazi. Va rog sa tineti cont ca e toamna si gradina nu e la fel de infloritoare :D

Si inca ceva, va rog nu-mi criticati gardurile interioare, fara ele gradina nu ar exista, ar fi doar niste transee sapate de caini mei si resturi de plante :oops: . Cand va creste buxusul (candva) o sa le dam jos.
Povestea acestui an incepe cu micutii si delicatii crocusi, si continua apoi cu zambilele parfumate, cu muscarii albastri, narcisele, si superbele lalele.




Apoi a inflorit weigela. A fost prima inflorire si m-a surprins cu numarul mare de flori, desi planta era micuta atunci (acum are peste 2 metri inaltime si tot pe atat latime). Clematitele nu s-au lasat mai prejos si au inflorit in valuri unele si la sfarsitul lui septembrie. Bradutii plantati cand ne-am mutat sunt acum copaci in toata regula si flancheaza frumos poarta de la intrare.


Din cateva plante de phlox avute anul trecut intr-o jardiniera, m-am trezit anul asta cu o mica padurice de phlox care a luat rapid locul bulboaselor de primavara. Lilium Prato s-au ridicat falnici din multimea de phlox, si chiar daca nu s-au asortat foarte bine, au creat o imagine placuta impreuna.


Trandafirii au fost vedetele sezonului. Nu stiu cate tufe si cate soiuri am (nu i-am numarat niciodata), dar sunt raspanditi cam peste tot unde e soare.

Am si cataratori, pentru care am cumparat anul asta 2 suporturi dragute si le-am amplasat in lateralele balansoarului.

Apoi au inceput daliile si plantele anuale: macul californian, condurasii, galbenele englezesti, regina noptii, carciumaresele, ochiul boului, etc



Gladiolele au fost superbe. Am avut multe culori noi anul asta, toate au fost minunate. Preferatele mele: cele mov si cele lila. Hibiscusul moscheutos si hortensiile sunt si ele preferatele mele. Au facut tot ce pot sa ma incante.



Am si o mica parte utilitara din care representative au fost rosiile portocalii. Ciresii si visinii au fost plini de fructe, iar un mar mititel a facut vreo 10 mere uriase (nu stiu cum le-a tinut de nu i-a cazut niciunul). La inceputul lui octombrie Vigna Caracalla m-a bucurat cu florile ei superbe si cu un miros nemaipomenit.

Sper sa nu iau bataita ca am ocupat aproape o pagina intreaga :oops: :ingeras: . Oricum m-am hotarat greu sa pun asa putine poze ca era cat pe ce sa pun vreo 100 :rofl: .
 

victoria

Active Member
Hai ca intru si eu cu albumul meu.Sper sa aveti timp sa vedeti toate pozele si sa nu va plictisiti ca sunt cam multe.Am tot selectat dar tot multe sunt :D
Noi am cumparat aici in Martie 2008.Intai ne-am ocupat de casa,asa ca gradina a ramas pe locul doi anul trecut.Anul asta insa,ne-am pus pe treaba si am avut cateva flori frumoase iar recoltele din gradina de legume au fost peste asteptari.
A trebuit sa destelenim si sa curatam de foarte multe gunoaie un teren care nu a mai fost lucrat de multi ani.Am muncit cu drag stiind ca o facem pentru noi si copilul nostru.
Agricultura am invatat-o numai de pe internet.Cand ne-am mutat aici,desi am avut bunici la tara la care mergeam in fiecare vara,nu stiam mai nimic.
Am tot citit si am scos la imprimanta tot ce ma interesa si stateam la inceput cu hartiile dupa mine in gradina de cate ori puneam ceva in pamant.Acum nu pot sa spun ca sunt experta,dar pot sa spun ca am invatat foarte multe lucruri de care inainte nu stiam.
Aici este albumul meu:

http://davidoctavian.sunphoto.ro/Anul_2 ... radina_mea
 

mymo

Active Member
Intru si eu de dragul competitiei.
Gradina mea are doar un anisor,terenul cu tot cu locul de casa este 950mp,florile sunt in doua gradinite una de 50 mp si una de 30 mp(cu aproximatie).Eu cele mai multe poze le am cu florile,prea putine cu gradina in totalitate,deci nu sa va dati seama cum sunt aranjate in gradina :(
Incerc sa le le asez in ordinea infloririi.



Doresc mult noroc tuturor participantilor :hug:
 

madairina

Member
Amenajarea acestei gradini a inceput in august 2008 cand ne-am mutat in casa. Am realizat-o noi dupa gusturile noastre. Curtea cu tot cu casa are cam 800mp. Noi consideram ca a iesit frumos tinand cont ca nu prea ma pricep la gradinarit, adica e prima oara cand fac asa ceva (am stat la bloc) si tinand cont ca prin gradina se plimba un ciobanesc caucazian nestingherit.

 

riana

Active Member
buna m-am hotarat si eu sa va arat cateva poze din gradina mea. am o gradina de 800 mp din care 500mp este livada. de 3 ani am inceput sa o amenajez dar inca mai mut plantele deoarece nu le-am nimerit locul ideal.florile mele preferate sunt trandafirii si am peste 40 de soiuri.sper sa va placa :)






 

melimeli

Active Member
melimeli a spus:
......
......
......
......
suprafata casa +gradina 1400m/p
din care gradina (curtea cu flori)ocupa aprox. 200m/p
am inceput sa amenajez din 2004 si pe parcurs am cumparat orice planta mi se parea atragatoare :) trandafiri am in jur 30 de tufe :D incluzand si piticii si pe cei cataratori :wink: in geam si pe balcon am multe muscate diverse culori mi se par cele mai potrivite :) in rest ce sa mai zic :)
intrebatima si va voi raspunde :D
iata ca mai pun si eu cateva pozici :)
gradina de legume :D tatalui meu i se datoreaza acest merit :) nici nu stie ca l-am pozat :rofl:

sper sa ajunga :rofl:
pagina mea este iar lataaaaaa :oops:
 

elenafles

Active Member
concurs

Va salut dragi membrii ai forumului.Desi nu am fost activa pe forum din lipsa de timp,doresc sa particip si eu la acest concurs.

La casa noastra de la tara ,unde petrecem sfarsitul de saptamana,am amenajat o terasa inconjurata de o gradina in stil rustic pe o suprafata de 200 mp.,transformand curtea casei intr-o " mica oaza de liniste si relaxare"(cum ne place noua sa o numim).Astfel am imbinat placerea de a servi masa sub o umbrela cu peisajul si mireasma florilor ce ne inconjoara.

 

macaleandra

Member
Datorita unei situatii deosebite in familie casa si curtea parintilor mei au ramas in paragina. M-am intristat mult in mai cand intr-o vizita pe-acasa am gasit trandafirii mamei uscati si bujorii speriati de buruienile ce napadeau in jurul lor. In curtea noastra de-a lungul anilor prin stradania mamei ne-au bucurat ghioceii—o mare de ghiocei, primule mov, lalele, bujorii albi, trandafiri, crini albi si mai ales cei imperiali, hortensii uriase, garoafe, gladiole, carciumarese si altele. Mi-am propus sa redau aerul de odinioara acelui loc!
In limita posibilitatilor iata ce a iesit:

 
Intr-un final,m-am hotarat sa particip si eu la acest concurs. Sunt destul de noua pe forum, la fel ca si gradina noastra. Ne-am mutat la curte anul trecut in iunie si mai avem ceva de lucru la gradina, dar eu zic ca a inceput sa prinda contur. Curtea are 150 mp si este impartita in doua, o gradina in fata casei si o alta gradina mult mai mica in lateral. Este o curte destul de micuta, iar eu am prea multe idei si planuri pentru ea. Am incercat sa o transformam intr-o oaza de verdeata care sa ne incante ochiul si sa ne relaxeze dupa o zi de munca. Am facut un proiect, m-am inspirat de pe internet si in scurt timp am achizitionat foarte multe flori din magazine, de la prieteni si nu in ultimul rand de pe forum.
In prima poza veti vedea gradina cum era la inceput.





In pozele alaturate este gradina din partea laterala a curtii. Veti vedea ca au fost mai multe tentative de amenajare in functie de sezon. Acum doresc sa o amenajez cu plante de rocarie, avand in vedere ca pamantul este mai nisipos aici. Am inceput sa adun plante care se preteaza la acest gen de amenajare, in primavara urmand sa finalizez proiectul.









Nu va mai tin ca poate aveti treaba si vreti sa ne votati :D
 

nick1971

Active Member
In sfarsit m-am hotarat sa particip si eu cu gradina mea, care mi-e foarte draga, chiar daca e realizata haotic :)
Se afla in Baicoi, Prahova, unde locuieste mama mea, singura, si se chinuia cu porumb, fasole, dovleci si alte legume, are cam 500 mp.
Totul a inceput in 2006-2007 cand ne-am gandit sa facem un loc de joaca ptr copil, o piscina care s-o strangem iarna, cea permanenta e si scumpa si necesita intretinere, un foisor unde sa stam cu prietenii la un gratar si gazon unde sa batem mingea cu mic, cu mare.
Zis si facut. Am adus nisip, am cumparat piscina, am cumparat iarba (ne-am chinuit un pic cu buruienile), am pregatit locul ptr foisor si in primavara lui 2008 ne-am apucat de treaba.
Asa arata in 2007
In 2008
In primavara lui 2009
Mai spre vara
Vara
La inceputul toamnei
Si acum



o gradinita mai mica
Iar aici de la vara va deveni teren de sport cu gard viu minune de jur imprejur (sa nu sara mingea la vecini :) )
in toamna asta am plantat crocus, lalele, narcise, zambile, tot haotic :)
Asta e povestea gradinii mele
 

aleynad

Active Member
Moderator
Castigatorii concursului sunt :
Locul I - Riana
Locul II - Elenafles
Locul III - Albela


Felicitari!!!!! :rose: :rose: :rose:
 

riana

Active Member
multumesc din suflet tuturor, sunt foarte fericita deoarece nu am castigat niciodata un concurs.ma simt tare bine cu voi si ma bucur sa stiu ca multi dintre voi imi apreciaza munca depusa in gradina. :hug: :*
 

elenafles

Active Member
Multumesc mult tuturor celor care au apreciat si votat gradina mea.Locul doi pe care l-am castigat ma face fericita si ma determina ca la anul sa muncesc mai mult si sa aduc unele corecturi aspectului gradinii mele.Multumesc pentru premiu :D :hug:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus