Coleus blumei

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fenomenul descris de tine e normal fiindca este de fapt planta anuala.Daca ai posibilitatea sa iei un lastar si sa-l pui la prins pentru reinnoirea plantei ar fi foarte bine.
Iarna nu trebuie udati decit rar.Daca radacina este buna va da lastari in primavara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca reusesti sa treci cu ea peste iarna.Iarna se uda foarte rar si se tine la o temperatura medie.Ca sa fii sigura ia unul-doi lastari si pune-i la prins.Nu se stie niciodata.Asta daca tii mult la planta respectiva :D
 

Roxana

Active Member
deci se poate. dar daca o las sa infloresca nu mai sunt sanse de salvare, nu?
cand sa iau pui? acum? si daca da, ii inradacinez in apa sau in pamant? ii pun in acelasi ghiveci cu mama lor?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inradacineaza-i in ghivecele separate pe fiecare.
Roxana, este o planta care inradacineaza asa de usor din lastari.Nu inteleg de ce te complici.
 

Floria

Active Member
Iubesc Coleusul ! Niciodata nu mi-am imaginat ca pot fi atat de diferite combinatiile de culori la Coleus.
 

Floria

Active Member
Este adevarat. Trebuie rupta floarea mereu. asta daca nu vrei sa faca seminte.
(Roxana, o sa spuna lumea ca bat campii, tu ai anulat intrebarea)
 

Roxana

Active Member
pai nu m-ar deranja daca ar face seminte. :rofl: dac am discutat si in paginile anterioare si mi s-a spus ca daca las planta sa infloreasca se comporta ca planta anuala si primavara nu mai raman cu nimic din ea.
 

Floria

Active Member
Asa este , dupa ce face seminte se topeste si planta, daca ii rupi florile atunci ea va lastari mereu.
 

v.cristina

Active Member
acum ca am terminat tot de citit am realizat ca am si eu un coleus...am invatat o denumire noua sper sa o tin minte ca sunt cam uituca de fel:rofl:

de fapt eu ii spuneam la a mea urzica decorativa , era mai simplu de tinut minte :D :D

problema este ca eu am lasat-o sa infloreasca si din cate am inteles de la voi o sa moara si nici nu am fost atenta la seminte ....mai are vreo scapare??? ... eu totusi parca nu vreau sa moara :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Roxana

Active Member
popular i se mai spune urzicuta de camera.
pai de acum nu o mai lasa sa infloreasca. este vreun lastar care nu a inflorit inca?
 
Sus