Coleus blumei

Leanna

Member
Am primit astazi o crenguta de coleus de la vecin. La el coleusul era plantat in gradina. E cam "lemnificata" crenguta, dar sper sa dea radacini. are un colorit deosebit :)
 

daisy111

Active Member
Buna,am pus si eu cateva seminte de coleus intr-un vas cu pamant si acoperit cu folie,dar de cand sunt puse nu vrea sa rasara nimic. :( De ce oare? :roll: Am gresit cum le-am plantat? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daisy sa stii ca am incercat si eu acum vreo doi ani (cind am avut o colectie frumusica :oops: )cu seminte.Am avut din mai multe surse si sa stii ca nu au vrut sa germineze chiar de loc desi le-am pus primavara cind ar fi trebuit sa se manifeste pozitiv :)
 

kriss

Member
mi-am luat si eu sambata seminte si am plantat azi cateva dintre ele.
i-au germinat cuiva semintele cumparate de la magazin? daca da, dupa cat timp ar trebui sa isi faca aparitia plantutele?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut acum doi ani plantute din semite dar le-am pus in gradina prin mai.Au rasarit repede daca nu ma insel. :?
 

IZA

Active Member
Ce frumuseti am vazut pe aici !!! Am semanat si eu anul trecut seminte de coleus din pliculet cumparat. Au rasarit repede dar multe dupa ce au crescut nitel s-au inmuiat si gata au fost. Au rezistat vre-o 20 de plantute pe care le-am pus separat cate 2 intr-un ghiveci micut pana au mai crescut . Le-am mai mutat pe ici pe colo si nu le-a placut.Cresc mai incet decat plantele obtinute din butasi asa ca ...... la ciupilit de lastari pe unde vedeti!!
Eu am aceste soiuri si ma bucur de ele. Cu florile asa este trebuiesc rupte . Eu m-am conformat.
Sper ca va plac si ale mele dragalase....

http://s595.photobucket.com/albums/tt37 ... er/COLEUS/
 

numauita

Member
Am plantat seminte azi in 2 givece si le-am lasat afara. Sper sa nu fie vreo problema din cauza frigului de peste noapte.
M-as bucura sa imi iasa si mie ca imi plac foarte mult. Am inteles ca daca stau la soare fac frunze mai frumoase si mai spectaculose.
 

gomez99

Well-Known Member
coleusul germineaza cam in 7 zile. in teorie e o planta de semiumbra - si la mine s-a verificat treaba asta. cu 4-5 ore de soare dimineata da un contrast de culoare frumos. unii producatori il dau ca planta de soare. o fi, da se cam deshidrateaza in timpul verilor noastre. regenereaza foarte repede dupa ce este tuns. sta bine si in ghiveci. plantatul acum afara e cam devreme. nu cred ca li se intimpla ceva semintelor - daca nu dau furnicile de ele or sa germineze cind le va conveni vremea. da eu prefer sa le insaminteza in casa la cald si sa le plantez in aprilie afara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut acum vreo doi ani o intreaga colectie din aceasta planta :D .Fel de fel de modele :) .Sunt spectaculoase intr-adevar.Le-am avut in jardiniere care stateau in plin soare/Cresterea este mai rapida dar necesita mult mai multa apa .Ele sunt betive de felul lor insa expunerea la soare le face sa ceara si mai mult.
Ciupirea virfurilor este obligatorie :!:
In zona Tunari (str. din Bucuresti nu localitatea :mrgreen: ) sunt citeva case care au rondouri pline de urzicute.Nu stiu daca le trec peste iarna in gradina dar primavara este un spectacol reusit.
 

gomez99

Well-Known Member
ca planta de interior necesita mai multa intretinere decit se poate banui. mie imi plac plantele compacte, iar coleusul are tendinta sa ierboseasca, in special inainite de inflorire. odata la 2 luni il ciupesc si replantez. practic, la mine planta care iese din iarna e alta decit cea pe care am adus-o in casa in toamna. ca sa isi pastreze aspectul catifelat al frunzelor si culoarea vie, trebuie pulverizata zilnic. si e preferata mai tuturor ginganiilor. imi plac mai mult versiunile pitice, dar deocamdata nu am obtinut decit 2 soiuri din categoria asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu mi s-a parut de loc pretentioasa.Asta si poate datorita faptului ca o tineam in curte.In afara de apa din belsug chiar nu ii faceam nimic si nici "gongoase" nu au avut niciodata.
Peste iarna este adevarat ca le cam treceam cum se nimerea :oops:
Tu probabil ca le tii in casa si atunci regimul de ingrijire difera putin.
 

gomez99

Well-Known Member
e drept ca in curte o duc bine, nu zic. da iarna bag cite un lastar din fiecare in casa. si tunde si tunde ... :mrgreen:
 
Eu o tin in casa,asta vara i-a mers foarte bine,fiind inflorita mai mereu,dar asta iarna i s-au ofilit frunzele si mi-era frica ca o pierd, asa ca mi-am luat inima in dinti si am taiat-o pana jos si surpriza incepe sa-si revina... :D :)
 

zaher

Member
Am semanat si eu acum 4 zile si la servici cu temperatura constanta 20 grade si in balcon unde noaptea ajunge la 10 grade. Sa vedem ce o sa iasa.

Foarte frumoase urzicutele voastre.
 
Sus