Colectie sarselia

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc CristianG!
Din pacate doar daca le-as da eu pe ambele cu parfum ar mirosi ca nu sunt parfumate... :(
Dar ce sa facem nu putem fi cu toate, nu?
 

bebe Iris

Active Member
vai cat sunt de frumoase! sa-ti traiasca minunatiile! :D
mi-a inflorit si a treia tija de la Eurostar, dar nu mai este parfumata :? , primele doua au fost...
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc CristianG!
Din pacate doar daca le-as da eu pe ambele cu parfum ar mirosi ca nu sunt parfumate... :(
Dar ce sa facem nu putem fi cu toate, nu?
Sarselia, o floare este perfecta si fara parfum Spun acest lucru pentru ca niciodata parfumul nu poate sa suplineasca gingasia unei flori. Florile sunt un dar de la Dumnezeu pentru oameni. Acestea au aparut pe pamant ca sa ne bucure sufletul. In acest fel, Dumnezeu isi manifesta bucuria. Flori, pasari, soare.... :D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc mult!
Si pentru ca ieri am avut niste anisori de casnicie mama si sotul meu s-au gandit sa mai contribuie putin la "nebunia" mea asa ca vi le prezint pe urmatoarele:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Re ... 9887385490

http://picasaweb.google.com/sarselia/Re ... 1546244066

http://picasaweb.google.com/sarselia/Re ... 8323521506

Imi pare nespus de rau ca acestui Dendro nu i-am putut surprinde adevarata culoare.E de un visniu inchis spre negru.

http://picasaweb.google.com/sarselia/De ... 2992344930


Si..bucuria mea cea mai mare e ca am bocboci la o Cattleya pe care am primit-o in iarna de la Cornelia.Imi e atat de draga si am dadacit-o si ingrijit-o si pana la urma si ea vad ca ma iubeste.
Voi reveni cu poze de indata ce isi va deschide cupele.
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia sa inteleg ca ai primit cadou alte floricele? :) Sper ca nu ai probleme cu spatiul? Dendrobiumul arata superb, insa vezi ca este mai pretentios decat cel nobil. Pierde destul de repede frunzele daca nu ii asiguri lumina si umiditatea necesara.
Catteya face flori? Hmmm! Norocoasa mai esti...A mea este iarasi in perioada de vegetatie. Nu stiu cand o sa faca flori. Nu de alta insa o ingras bine si tot degeaba...Felicitari pentru noile achizitii! 8) :D
LA MULTI ANI! :wink: :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult Cristian.
Au fost cadou noile floricele asa ca musai sa le fac loc.
Cred ca o sa dorm cu ele in pat la un moment dat...
:wink:
Cred ca singura explicatie la faptul ca infloreste Cattleya este ca eu tand la casa am diferente de temperatura intre zi si noapte.
E mai racoare si probabil ca din cauza asta s-a pus pe inflorit.
Culmea e ca tija formata e destul de mica si nu are decat 2 flori.
Dar ma bucur ca infloreste pentru ca tare curioasa am fost sa vad cum arata.
Sigur se vor apuca si ale tale pe inflorit ca la cat de bine arata chiar nu inteleg de ce nu ar face-o.
Tin pumnii stransi sa isi dea si ele drumul la multe floricele!
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia, am o singura Cattleya si vad ca face pui noi si radacini noi. Vechii pseudobulbi maturi nu fac inca flori....Diferente de temperatura? Iarna niciodata nu a avut caldura...In camera niciodata nu ajungea temperatura la 16 grade. Nu bagam caldura decat foarte rar. Stau si cu termopanul deschis toata ziua cu exceptia noptii cand dorm....Nu vreau sa stau toata ziua bolnav... :) Insa sper ca in final sa isi de-a drumul pentru ca eu zic ca i-am oferit toate conditiile. Nu s-a uscat, nu are radacinile putrezite, nu i-am schimbat ghiveciul, are umiditate, aer, apa....:) :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai tocmai pentru ca ti le-am vazut in poza zic si eu ca ar trebui sa infloreasca.Arata extrem de bine.Cattleya mea a venit cu probleme la radacini si dupa ce am pus-o pe picioare a facut noi psudobulbi iar acum pe unul din ei am 2 flori.
Si crede-ma nu arata nici pe jumatate la fel de bine planta mea fata de a ta.
Deci ar fi cazul sa se apuce de treaba.
:wink:
 

Kati

Active Member
Frumoase noutati, sa-ti traiasca! :D
Dar o poza cu florile Cattleyei cand o sa vedem? Sau inca nu s-au deschis?
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops:
Multumesc mult, Kati.
Din pacate inca nu sunt deschise complet florile la Cattleya asa ca revin cu poze pe saptamana viitoare.
:wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arselia, felicitari pentru superba vanda, pentru phalele reinflorite si pentru frumosul cadou! La multi ani fericiti alaturi de sotul tau! :rose:

Ma bucur ca acea phalenopsis te bucura cu noi floricele :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult, Carmen!
Si pentru urari si pentru frumusica de la tine.E tare harnicuta si mi-e tare draga.
:* :hug:
 
Sus