Clematite partea IV

ghia_don

Active Member
Ati patit cu Mazury cum am patit eu cu Multiblue :( ..
Daca va uitati bine in poza mea cu Rouge Cardinal, vedeti in stinga jos o floare pricajita de la Multiblue...atit e cit se vede :x ! Si sint plantate odata :cry: La toamna o mut de acolo, poate ii gasesc un loc mai bun ! :?
 

gabrielais

Active Member
asta voiam sa spun..mutati-le...eu am avut The President vreo 2 ani nu dadea deloc inainte...facea un vrej debil care se usca repede dupa ce facea cate-o floricica pricajita..am mutat-o si se pare ca i-am gasit locul potrivit..a crescut foarte frumos, chiar daca a facut doar o floare, ce-i drept mare cat o farfurie :)
 

taia

Active Member
Am si eu doua anemicaturi din astea - nu stiu ce sunt ,ca le am de 4 ani, si pe vremea aceea nu le tineam asa evidenta.De crescut ,au crescut ceva, dar flori putine.Asa ca anul trecut le-am schimbat pozitia, si toata vara s-au facut de 30 cm, vai de ele - am crezut ca vor muri de tot.Anul acesta si-au mai dat drumul ,dar tot nemultumita sunt.Voi vedea ce-or mai face in continuare.
 

miki70

Active Member
A mea nu-i anemica, are 1-2 lastari de 2 m dar are doar 2 floru. E putin cam decolorata, i-am pus acum margneziu, poate asta o fi fost problema ei.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu sunt tare suparata pentru ca acum 2 ani primisem de la ghia_don o clematita Tangutica.Se facuse imensa si a trecut peste 2 ierni - una din ele cea de anul acesta chiar blanda as spune si.....mi s-a uscat.Numai nu inteleg de ce si cum insa nu mai vrea sa dea deloc.Am tot asteptat-o si i-am tot studiat ramurile insa totul e uscat...pana jos....Langa ea mai stau cateva clematite care nu au absolut nimic deci numai nu inteleg ce s-a putut intampla :(
Si se facuse atat de mare incat arata ca un mini copacel... :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
si Multiblu a mea a fost fitzoasa, dar acum dupa 3 ani de asteptari s-a decis sa faca si flori duble, nu doar simple sau semiduble



si Rouge Cardinal, s-a gandit dupa 2 ani de la plantare sa faca si ea flori serioase, mari :D




si o prospatura luata cu 14 lei acum cateva saptamani - Dr. Ruppel, are vreo 5 flori, dar sunt mai mici si nu se vad
 

ghia_don

Active Member
Vai Arselia, imi pare rau !! :(
A ta chiar ca era uriasa anul trecut, ce-o fi patit? Doar daca a avut ceva la radacina, ca de inghetat sigur nu avea cum sa inghete :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am mai plantat una in locul celei care s-a dus insa putin mai incolo.Sper din suflet sa mai rasara.Imi era atat de draga si se facuse de-a dreptul uriasa.Nu inteleg ce sa fi avut la radacina pentru ca celelalte clematite de langa ea nu au nicio treaba.
Si chiar parca incepea sa i se lemnifice tulpina asa de mare incepuse sa fie.Si uite ca nu a mai dat nimic.... :eek:f: :( :(
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu raman la clematitele ce le am, caci sunt suparat; acum doi ani am luat din Romania 3 clematite si au iesit cu totul altceva decat ma asteptam( ba chiar mi s-au repetat din cele ce aveam chiar);am spus ca nu mai am incredere in ofertele romanesti caci multi din angrosistii romani sunt neseriosi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D Am uitat sa ma laud cu superba Miss Baterman


si cu uriasa Nely Moser, care de la an la an este tot mai frumoasa
 

gabrielais

Active Member
foarte frumoase, Ramona!!! ce bine arata Comtesse de Bouchaud la tine...mi-ai facut pofta sa o trec pe lista :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Wooow! :clap:

Foarte frumoasa si nesperat de infloricioasa pentru o clematita asa batuta!
Cati ani are si cum o tundeti?
I-ati pus ingrasaminte?
 
Sus