Clematite partea IV

elianna

Well-Known Member
Am cumparat acum 3 ani 4 clematite. Nu stiam nimic despre ele si le-am plantat unde am nimerit. Mi le-a scurmat un caine si ce a ramas le-am pus la locul definitiv, dupa 2 ani. Acum, dupa frunze par a fi tot 4. Una este mov si aduce a The prince, una este lila si pare a fi Nelly Moser, alta este plina de boboci care inca n-au inflorit :eek: iar a patra nu are nici un boboc. Sunt unele care infloresc mai tarziu sau ce poate fi?
 

taia

Active Member
gabrielais a spus:
cand va inflori si cealalta sigur voi dezlega misterul :rofl: multumesc, dl Popescu!
Domnul Popescu are dreptate. Daca floarea este spre mov, e Warsawska; daca e grena, e Niobe.
 

taia

Active Member
elianna a spus:
Am cumparat acum 3 ani 4 clematite. Nu stiam nimic despre ele si le-am plantat unde am nimerit. Mi le-a scurmat un caine si ce a ramas le-am pus la locul definitiv, dupa 2 ani. Acum, dupa frunze par a fi tot 4. Una este mov si aduce a The prince, una este lila si pare a fi Nelly Moser, alta este plina de boboci care inca n-au inflorit :eek: iar a patra nu are nici un boboc. Sunt unele care infloresc mai tarziu sau ce poate fi?
Sunt unele care infloresc in iunie.Si eu am multe care sunt doar la faza de boboci.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elianna, clematitele sunt cu 2 tipuri de inflorire, unele care infloresc primavara, de la sfarsitul lui aprilie si, o clasa din ele repeta inflorirea si spre toamna si unele care infloresc mai tarziu, din iunie
 

taia

Active Member
claude a spus:
splendide, Taia! :hipnotizat: Vad ca ai luat toate bunatatile alea dupa care jinduiam multe pe-aici, ai si Cristal Fountain... Oricum, eu raman la parerea Ca chalcedony e o frumusete,cred ca esti singura care a achizitionat-o, am trecut-o pe lista viitoarelor achizitii
Claude, am luat eu bunaciunile astea,dar daca ai sti ca din nou ma mananca palmele... :rofl: :rofl: .Ma tot invart prin gradina sa vad pe unde s-ar mai putea planta. Parca vad ca la toamna iar ma apuc de mutat si rearanjat.
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc de raspuns si incurajari. Ma uitam in fiecare zi la ea si ridicam din umeri :eek:
Asta inseamna ca au scapat toate 4 :D
 

elianna

Well-Known Member
taia a spus:
Ma tot invart prin gradina sa vad pe unde s-ar mai putea planta. Parca vad ca la toamna iar ma apuc de mutat si rearanjat.
Eu, in toamna, dupa ce plantasem trandafirii, ma gandeam ca anul asta nu mai am de facut modificari in gradina si va fi an an cam prea lejer. Doar ca nici n-a venit bine vara si am inceput noi schimbari iar acum ma gandesc ce clematite si cu ce trandafiri sa combin :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Vai, vai :cry: Cata rabdare imi trebuie ca sa le vad si eu pe ale mele mari si dese, mai ales ca le-am tuns dupa 3 ani ca abia acum am aflat :oops:
 

ghia_don

Active Member
Ce frumoasa e regina asta inghetata !! :)

Taia, pe Rouge Cardinal o tund in fiecare primavara de jos, cred ca las vreo 30-50 cm de la sol. Pot sa spun ca asta e cea mai nestapinita din clematitele pe care le am, are un ritm de crestere care le intrece pe toate celelalte :) .
 

miki70

Active Member
Am o clematita in gradina care m-a dezamagit profund, anul trecut o floare iar anul asta 2 . E vorba de Mazury, o mai are cineva? Cum se comporta la voi?
 
Sus