Clematite partea IV

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dea, difera culoarea si staminele:
A ta este tot o clematita de grupa 3, probabil Anastasia are dreptate. Eu nu o am pe Jackmanii in gradina.

Cea alba este Mme Le Coultre, o clematita superba cu flori mari, care mie imi place foarte mult.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca e Jackmanii a Doinei, Anastassia are dreptate, florile i se schimba, a mea face flori si cu 6 petale dar si cu 4...Iar culoarea reala e foarte greu de prins, fotogradiate in lumina soarelui florile apar in nuanta diferita fata de umbra...
Aceasta e Jackmanii a mea:

 

Dea

Active Member
Totusi, nu cred ca este Jakmanii. Seamana, dar parca totusi nu este. Am verificat acum si in HMF, insa pozele difera atat de mult unele de altele, incat ... nici nu stiu. :gandit:
 

Dea

Active Member
Claude, e foarte frumoasa Jakmanii a ta si plina de flori!
A mea face florile de regula in 4 petale, iar ca si diametru nu sunt foarte mari. Nuanta din pozele facute de mine nu difera de cea reala, mi-am dat toata silinta sa surpind adevarata culoare. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Fericite forumiste trebuie sa va felicit pentru frumusetile din gradini la ora asta ,cand la mine toate au seminte.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumim, dle Popescu.


Claude, mie nu imi seamana deloc forma florilor clematitei Doinei cu cele de Jackmanii. Clematita Doinei are petale mai subtiri, alungite si curbate spre exterior, exact ca Romantika. Jackmanii are petale rotunjite, floarea e "plina". Nici staminele nu seamana din ce vad in poze, Jackmanii are stamine galbene.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt derutata...eu nu am analizat-o pe a mea asa amanuntit si nu am poza cu o floare in prim-plan...mie tot imi pare ca seamana...ce imi da cu zecimale e curbura aceea spre exterior a petalelor la a lui Doina...dar daca incers sa desfasor mental curbura parca imi da forma petalei de jackmanii...mai studiem ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, nici eu nu reusesc sa o identific, dar comparand pozele, imi e clar ca nu-i Jackmanii.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dintre toate optiunile de pana acum (eu am mai comparat si cu Star of India si Etoile Violette... dar fara succes), cu Polish Spirit seamana cel mai bine. :D
Uite si un comentariu, referitor la ea "Always in flowers, all season long!". Se cam potriveste cu comentariul Doinei "Doar una din clematitele mele este cea mai infloricioasa, toata vara a avut flori, iar acum pe terminatiile noilor lastari, da altele, mai din abundenta"
 

anasstasia

Active Member
E si pe lista mea de cumparaturi.

Fetele, mai facem o comanda in primavara la polonezi? :oops:
Va rog sa nu ma :suparat: si nici sa nu ma :pumni:
Dar cum primavara nu mai cumparam trandafiri....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Acum imi e tare greu sa iti raspund la aceasta intrebare... dar probabil ca da. Primavara ne apuca mania clematitelor :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Eu am o listoaie facuta de primavara trecuta :giggle: Pina in primavara viitoare o sa o sucesc si o sa rasucesc sa vad cu ce ramin pe lista. Macar am la ce sa visez. :visator:
 

Dea

Active Member
Dragele mele, cu Polish Spirit seamana cel mai mult, inclusiv caracteristica si coloritul staminelor. :D Va multumesc pentru implicare si ma bucur ca ii dam si ei un nume :hug:
 
Sus