Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Bucura-te, fixule ca este foarte frumoasa si mai deosebita. Cele mov simple, se gasesc mult mai usor.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caline, de ce te plangi, ca-i frumoasa! :eek: Daca nu-ti place de ea, fa-o pachet si trimite-o la mine, ca ii spun eu ca o iubesc! :mrgreen:

Ei, sa va spun de clematitele mele cumparate in primavara asta si tunse la 40-50 cm, in speranta ca vor da lastari din radacina. Ei bine, speranta s-a dus, am ramas cu regretul :evil: , ca nici vorba sa lastareasca din radacina, au lastarit doar de la noduri! In concluzie, daca vrei mai multi lastari, nu un firicel amarat cum au ale mele, trebuie tunse drastic la sfarsitul iernii, sacrificand prima inflorire :mrgreen: Se pare ca vara nu lastaresc de jos, poate doar daca le tai la rasul pamantului, dar eu nu sunt chiar asa kamikadze, recunosc! In concluzie, primavara viitoare iar o sa lacrimez uitandu-ma la ale voastre inflorite, ca eu o sa le tund, ca m-am enervat! :x Vreau lastari!
 

albela

Active Member
Eu nu le-am tuns niciodata drastic, doar primavara devreme le-am scurtat. Ele au lastarit frumos doar odata cu maturizarea lor, nici intr-un caz in primul sau al doilea an de la plantare. In al treilea in schimb au dat lastari de nu mai am unde sa-i intind :) .
 

miki70

Active Member
Claude dar de ce nu fac tu marcotaj terestru cu cativa lastari acum dc vrei sa fie mai bogata de jos? Eu asa am facut cu Multi Blu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Albela, m-ai pus pe ganduri...ar fi super sa aiba bunavointa sa dea lastari...
Mikishor, am marcotat un lastar si am si pus cate ceva la inradacinat...sper sa iasa ceva, ca doi butasi pusi in pamant au dat mugurel, deci sper ca s-au prins... In ultima istanta asa o sa fac, o sa plantez 2-3 intr-un loc...dar voiam sa se inmulteasca cea din gradina...ca marcota si butasii sa-i plantez in alt loc sau, eventual, sa-i folosesc la un schimb cu o clematita care nu o am :D Pe langa asta, dintr-un fir amarat ce marcota sa fac? Si nu pot astepta dupa cei crescuti de mai sus ca eu sambata plec din tara si...asta e...
 

mymo

Active Member
Eu sunt omu' care traieste in prezent asa ca sa faca bine sa-nfloreasca cum trebuie acum :suparat:
 

ghia_don

Active Member
Mymo, si pe mine m-a dezamagit prima floare la Multiblue, dar asta in primul an, anul trecut mi-a facut o floare batuta, iar anul asta ...patru :) ...
Asa ca ...rabdare iti doresc :rofl: ...
Iar asta-i infloricioasa :)
 

miki70

Active Member
Ghia cum ii spune la infloricioasa si ce tip e? In realitate e un mov deschis ca in fotografie? Sunt f frum amandoua.
 

ghia_don

Active Member
Cea albastra, ca eu o vad albastra...sau mov :? :rofl: ..e luata din gradina bunicii, nu stiu cum se numeste...dar cred ca e Jackmanii...
Infloreste acum superb, are sute de flori, si mai infloreste o data toamna, la fel de frumos :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
cred ca e cea mai frumoasa clematita pe care am vazut-o eu si extrem de florifera...Superba
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus