Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iraira

Member
Alba am de unde lua, alte culori chiar nu am vazut nicaieri.Daca poti sa-mi aduci ar fi super.Sa-mi spui cat costa, sau ce sa dau la schimb.Am samburi de migdal, daca vrei.Oricum multumesc frumos :D
 

iraira

Member
Nu-i bai..o sa caut sa cumpar, numai ca nu stiu daca apare prin magazine.Poate fac o comanda pe undeva.Nu stiu daca au la bakker, viitoarea mea soacra face mereu comanda acolo, poate ma cuplez cu ea :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu merita Bakkerul sa faci comanda la ei de lonicera ; iei un lastar dintr-un gard si il intinzi pe pamint si el se prinde.Imposibil s anu fi vazut pe undeva si rosie de ex.Cred ca nu ti-a atras atentia fiindca nu te-a interesat.
Atentie: numai cea alba miroase asa puternic.
 

iraira

Member
daca se inmultesc asa usor, merita...dintr-o tufa dau apoi la tot cartierul, cu taxa, bineinteles 8)
 

albela

Active Member
Ati tuns clematitele de tipul 3? Ale mele toate 3 sunt de tipul asta si cred ca saptamana viitoare am sa le tund.
 

iraira

Member
citat din ABC-ul ingrijirii plantelor:
"pt clematite cu flori mari taiati primavara jumatate din ramuri, lasand 20 cm de la sol, pt regenerarea plantei.Taiati abia dupa inflorire pt clematitele cu flori mici"
 

iraira

Member
Si din Gradina mea de vis, numarul pe martie, pag 36:
grupa de taiere1
soiuri salbatece, care cresc puternic,precum clematita de munte(clematis montana) si clematita alpina(clematis alpina) infloresc primavara si fac boboci deja din vara si toamna anului precedent.Daca le-am taia spre sfarsitul iernii am renunta la toate florile.De aceea lastarii nu se scurteaza de loc sau se scurteaza putin doar la plantele prea mari, abia in iunie dupa ofilire
 

iraira

Member
grupa de taiere 2

hibrizii indragiti de clematite cum sunt DR RUPPEL, NELLY MOSER, H F YOUNG,Mme Le COULTRE, intra in aceasta categorie.Ei infloresc de 2 ori pe an:in mai sau iunie pe lastarii laterali scurti de anul trecut, si inca o data in august pe lastarii lungi, de anul acesta.Aceste soiuri se scurteaza toamna tarziu sau iarna tarziu, foarte usor, si se limineaza.
 

iraira

Member
grupa de taiere 3:

fara taiere anuala, clematitele italiene (clematis viticella) ar face doar lastari subtiri si cu putine flori.Dea aceea la sfarsitul iernii se scurteaza toti lastarii pana la aprox 50 cm deasupra pamantului
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus