Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu se vede cum ai protejat baza tulpinilor. Daca n-ai facut-o pana acum, e musai sa te grabesti.
 

albela

Active Member
Desi suferinda, pentru ca i se usuca crengutele, clematita Polish Spirit a inflorit


Florile sunt mici dar dragute :D
 

albela

Active Member
Nu m-am putut abtine si am cumparat o Hagley Hybrid. Ce parere aveti sa o plantez acum in gradina sau sa o las in ghiveciul ei pana la toamna? E intr-un ghiveci din ala caracteristic mai mult adanc decat lat, dar destul de mare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ziceati in primavara ca demarati "actiunea Clematita", adica inradacinati lastari si faceti schimb intre voi. S-a ales ceva de ideea asta? Sau au fost probleme atat de mari cu plantutele incat ati lasat-o balta?
 

calin123

Member
asta era problema caci am pus , 2 lastari ,sa obtin din clematia mea prin marcotaj inca 2 plante ,care s-au uscat si ei chiar daca i-am pus inainte ( cu 3 saptamini ) de a observa primele semne de uscare probabil inca nu apucasera sa face ceva radacini.
Baza plantei e toata la umbra si e asa de 3 ani deci exclud varanta asta , totusi am o banuiala : cainele vecinului a ros prin gard o ramura importanta ( la circa 40 cm de baza si reprezentind cam 25-30 % din planta ) , ce ziceti de aici sa se usuce toata planta ?
 

calin123

Member
nu ,exclus, intre mine si vecin este un gard cu soclu de beon de aprox 35 cm iar cainele e soricar mic de 3 luni numai cind se ridica in labele posterioare vede peste gard
 

raduizol

Member
albela Trimis: Mie Iul 16, 2008 7:47 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

Desi suferinda, pentru ca i se usuca crengutele, clematita Polish Spirit a inflorit.
============================================

Si eu am o multime de clematite si am facut si eu greseala de a le ajuta sa se catere pe scarite sau panouri de sarma metalice. Din cauza faptului ca metalul se incingea, se uscau si clematitele, partial sau total. Acum am schimbat scaritele metalice cu unele din lemn natur sau vopsite in alb cu vopsele fara solventi sau substante nevolatile care ar putea sa le deranjeze. De atunci, le merge bine si infloresc in perioada descrisa in prospect.
 

raduizol

Member
Da Cornelia,
metalul, vopselele lucioase, plasticul masiv, metalul imbracat in plastic, etc., toate dauneaza f mult plantelor cataratoare.
 

albela

Active Member
Raduizol multumesc de pont. Totusi, eu am o neclaritate. La aceasta clematita se usuca crengutele de la baza apoi urca pe lastarii care pleaca de pe acele tulpini. Tulpinile bazale nu au nici un contact cu plasa de sarma :?
Nu stiu daca se vede in poza asta
 

raduizol

Member
Si la mine, la unele clematite, in functie de soi se usuca baza, dar cele care pleaca in sus sunt verzi si inflorite.
 

lelia

Well-Known Member
Clematie plantate in primavara care au crescut la 2m pot sa infloreasca acum ca mam saturat sa astept :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Depinde ce soi sunt si in functie de asta este posibil sa infloreasca.Citeste pe eticheta ca este posibil sa dea lunile in care infloreste.
 

mymo

Active Member
Imi pare foarte rau de clematita ta,sincer.Si mie imi plac foarte mult am inceput primavara asta cu una visinie care a crescut binisor dar pe care o mananca ceva....cred ca omida.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus