Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
iraira a spus:
sau ii poti acoperi radacina cu o bucata de ghiveci sparta...(am gasit intr-o carte :) )
oare cum ? am si eu una si n-am reusit inca sa-i protejez "picioarele". am incercat cu frunzele de la irisi dupa ce le-am taiat dar n-a prea mers.
oare sedum razista in curte peste iarna ?
 

iraira

Member
Un ghiveci spart se aseaza cu fundul in sus, in asa fel incat tulpina sa "iasa"prin dreptul gaurii de scurgere...Ghiveciul se pune pe partea din care bate soarele mai tare.Sau se pot bune cate o jumatate de o parte si de alta, ca sa protejeze din ambele parti
 

dana_rusu

Member
astzi mi-am cumparat o clematita Tangutica ,o doream de mult si profitand de o vizita la oras si de pretul acceptabil ,riscand repudierea din familie am adus-o acasa ,sper sa aprecieze gestul.
 

albela

Active Member
Avand in vedre ca toate clematitele cumparate anul trecut au rezistat peste iarna, am sa mai cumpar cateva ca tare sunt frumoase. Desi sunt totusi pretentioase si se pot usca cand iti este lumea mai draga, se pare ca totusi radacina e rezistenta si invie ca pasarea phoenix :wink: .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am voie sa ma laud, da???? Mi-am luat si eu 3 clematite de la Practiker: o montana Superba cu floricele mici albe, o President albastra si o Honora grena-movulie (cel putin asa arata pe eticheta).
Le-am plantat langa pergola, printre trandafirii urcatori New Down si acum m-am pus pe asteptat :astept: :D :astept: :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus